• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zašto menjati Kalendar?

Started by Kizza, January 09, 2010, 08:43:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

January 14, 2010, 11:45:08 pm #15 Last Edit: January 14, 2010, 11:51:00 pm by Ljubo
Hmm, ne samo da nije bilo zajedničke odluke, već ni Srpska pravoslavna crkva nije stala listom iza svog predloga (?!?). Što je još i najgore, ispalo je da je legenda Milanković sam prezentovao svoj kalendar, bez da je iko (osim Miškovića koji se nije puno pitao) stao iza njega...
Dobro, može se ovo objasniti donekle ukupnom situacijom koja je tada vladala. Ali, da je crkva imala pravo vođstvo u tom trenutku, nije ni trebala izlaziti ishitreno s tim predlogom.
No, nikad se ne zna, Milanković je sve prisutniji u svjetskoj nauci (jedno vrijeme bio je najcitiraniji srpski naučnik), pa je moguće da se u budućnosti nešto i desi po ovom pitanju.

bear

Quote from: Ljubo on January 14, 2010, 10:51:30 pm
Da, zato se u astronomiji i koristi Julijanski kalendar ;) .


Pobrkao si loncice Ljubo. U Astronomiji se koristi Julijanski dan zbog jednostavnosti racunanja. Julijanski kalendar je nesto drugo.

Ljubo

January 15, 2010, 01:01:41 am #17 Last Edit: January 15, 2010, 01:19:16 am by Ljubo
Naravno da se koristi iz praktičnih razloga.. Pa kalendar je valjda praktična stvar ;) 
Ha! Uhvatio sam te :))))))
Šala, naravno....

Julijanski dan se tako zove po računanju iz Julijanskog kalendara, a koristi se u astronomiji. I nije nešto drugo: http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_day (tu se vidi njegovo porijeklo, ako naziv nekima nije dovoljan)
Nema prestupnih dana (!!), svidjelo se to nekome ili ne...  (mada sam ja ovo uveo u priču iz drugih razloga :)))

bear

Quote from: Ljubo on January 15, 2010, 01:01:41 am
Julijanski dan se tako zove po računanju iz Julijanskog kalendara, a koristi se u astronomiji. I nije nešto drugo: http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_day (tu se vidi njegovo porijeklo, ako naziv nekima nije dovoljan)
Nema prestupnih dana (!!), svidjelo se to nekome ili ne...  (mada sam ja ovo uveo u priču iz drugih razloga :)))


Ajme, a sta sa mesecima, pocetkom dana u 12h i slicno ? Jedina dodirna tacka je godina duzine 365.25 dana i to je to... Ako je to dosta da se nazove istom stvari onda OK :)

Mada, kada bolje razmislim, ovo jeste tema za Kizu - julijanski ciklus ima ~8000 godina sa pocetkom 4713 PNE, sto je rezultat nekih astronomsko-kalendarskih poklapanja, tako da ako slucajno Maje omase sa 2012, nije sve propalo, jos uvek ostaje rezervna cirka 3300. godina za smak sveta ! :D

PS Nije me mrzelo, pogledao sam, Kizo, utefteri 22. Januar 3268, tacno u podne. :)

Kizza

Ma opušteno, g.Zorkić je u svom tekstu lepo objasnio kada će i zašto doći do smaka Sveta i to na naučnoj osnovi(kad naše sunce postane Crveni Džin) a to će biti po Julijanskom kalendaru........ ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Ma to sa Crvenim Dzinom ne odgovara. Niti ce ljudi tada postojati, niti je to onako momentalna destrukcija, niti su Tarabici, Nostradamus ili tako neki pricali o tome.