• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Seminarski,diplomski radovi..izrada radova iz svih oblasti..

Started by seminarski, January 11, 2010, 09:03:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Ja bi kod Koče brusio ogledala kao John Dobson, umesto da kupam rovove  ja big brusio u lavoru :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

Nemoj da vas to čudi. Pa znam neke koji su i 10 ispita dali preko bubica. Evo ih sada rade bez problema, jer ko je muvator ceo život i nepošten i pokušava na sve načine da prevari i olakša sebi, samo da se ne pomuči, taj se kasnije i snađe.
Problem sa našim studiranjem je taj što kada student uzme diplomu o praksi jedva zna osnove. Iz tog razloga se muvatori često brane rečenicom: Naučiću kad počnem da radim!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Naravno da nema, ali je najveći problem što fakulteti ne rade ništa po tom pitanju.
U jednom amfiteatru na ispitu su 150-200 studenata, a samo jedan dežurni profesor. Mora da mnogo veruju studentima.
Ajde na stranu to što se koriste bubice, ali šta da se radi sa onim profesorima što uzimaju mito (a ima ih koliko hoćete)? Ovi muvatori obožavaju te profesore i radije bi trpeli gladni samo da plate ispit i otkače ga.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Secam se kad sam bio prva godina, i pitam ja jednog profesora (za kojeg se pricalo da moze da se sredi ispit) iz zajebancije kolko kosta ispit, na sta mi se osmehnuo i odgovorio kratko: "200". Posle hajke na istog, u svojoj izjavi se branio se recima da je mislio da ga student pita koliko kosta prijava ispita. Tako je student (citaj: ja) ispao retard, zato i necu da imenujem doticnog. Posle sam ispit kod njega polozio tako sto mi je postavio jedno jedino pitanje: "Jesi poneo indeks i prijavu?"...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Jeste, ima muvanja na svim fakultetima.
Međutim ja sam hirurgiju polagao 6 (šest) sati i to usmeno. Nas desetak... Tu znaš ili ne znaš  8)

Što se tiče prakse 95% studenata ne zna da obradi i ušije ranu u momentu kad diplomira; a niko ih i ne tera da to nauče. Za razliku od njih ja sam vojni rok (civilno) proveo u operacionoj sali. Sve se nauči kad se hoće.
Da, i prvo zaposlenje sam dobio na osnovu toga što sam znao da baratam hirurškim instrumentarijumom. Rečeno mi je "sine, ovde i internisti ušivaju. Moraćeš i ti".
Znanje je nešto što ne škodi a samo od tebe zavisi šta ćeš da naučiš. I to nema veze ni sa prosekom ni sa karijerom.

mmilan

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Bilo je to i na B92 u jutarnjem programu pre neki dan...
Ajd to varanje jos i nekako (valjda tokom toga nesto i naucis, ostane ti u mozgu) ali pisanje sastava i slicno... Debilizam  :o
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Jednoj studentkinji, koja je bila 4 godina faksa, držao sam časove iz mehanike. E sad, zamislite da ona nije znala osnovne tablične integrale, a htela je mehaniku da polaže.
Pitao sam je kako je položila matematiku 1, matematiku 2, fiziku...kad ovo ne zna?!?!
Ladno mi je odgovorila opušteni nešto ovako:
Ma to i to sam platila, to sam prepisala, za ovo sam imala spremljene zadatke (znala je tačno šta će se pasti)...
I ona da sutra bude inženjer i da neko zavisi od takvih, strašno.
A imao sam više sličnih situacija.
Trebalo bi na fakultetima uvesti neku vrstu provere minimalno potrebnog znanja koje je potrebno imati za prelaz u narednu godinu. Verujte, najmanje polovina studenata bi ostala na prethodnoj godini, a dobar deo bi trebalo da se vrati u srednju ili osnovnu školu.
Poenta je ta da je sistem obrazovanja takav da BUKVALNO svako može da studira!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Onda bolje da se smanji gradivo, a poveca nadzor :P ... I da bude po principu VA, padnes godine, cao, zdravo! I da imas osobu (staresinu) koji te prati tokom skolovanja, prepituje itd...
*bes ti to skolstvo kad pola mog odeljenja uci s roditeljima i to sve predmete... Za privatne profane jesam jer te oni nauce, i kada je on tu moze bolje da ti se posveti, nego obican profan pred 30-ak osoba... Fakulteti poput VA te teraju da ides dalje i razvijaju te na svim poljima, to je prava stvar...
Zato nam skole nisu priznate :'(
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Quote from: PredragTrebalo bi na fakultetima uvesti neku vrstu provere minimalno potrebnog znanja koje je potrebno imati za prelaz u narednu godinu.


To bi se isto na bubucu prepisivalo ili kupovalo. A inace nase osnovno i srednje skolstvo je jos kako-tako ali viskoko je pickin dim.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

I ja imam mehaniku, i probleme sa njom. Integrale sam morao da naucim ali samo onoliko koliko je bilo neophodno. Na moje pitanje zasto koristimo gotove obrasce i formule, zasto nikad nista ne izvodimo (osim na uvodnim predavanjima kada je naznaceno kako bi to uradili da nam treba) profesor mi je odgovorio da je meni kao buducem (strukovnom) inzenjeru mnogo potrebnije da znam da upotrebim gotova resenja i programe nego da ih sam razvijam. Na akademskim studijama (bi trebalo da ) se uci kako se dolazi do tih resenja.

Ne postoji savrsen sistem. Stvar je iskljucivo na pojedincu-studentu ili djaku. Onaj ko zeli da nesto nauci ucinice to i bez fakulteta. Poznavao sam coveka koji je bio vrhunski elektronicar a nikad nije isao u skolu za to. Ili jedan moj prijatelj, koji je avio mehanicar, sam je naucio sve o hardware-u racunara i dalje se usavrsava. To voli, to zeli i zato uci. Kao i ja astronomiju.

Predrag

Quotezasto koristimo gotove obrasce i formule, zasto nikad nista ne izvodimo (osim na uvodnim predavanjima kada je naznaceno kako bi to uradili da nam treba)


Pa zavisi od načina polaganja. Obično ti za pismeni deo ispita trebaju gotovi obrasci, jer jednostavno nemaš vremena da ih izvodiš pa onda primeniš (osim u nekim posebnim slučajevima). Ali zato na usmenom delu ispita ustvari pokazuješ koliko razumeš ono što si radio i kako si došao do gotovih obrazaca (odnosno izvođenje obrazaca).

QuoteOnaj ko zeli da nesto nauci ucinice to i bez fakulteta


Može da nauči, ali do određenog nivoa. Zato smo mi amateri, a ne profesionalci u astronomiji.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan