• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hristijan90

Quote from: spadej on February 09, 2010, 10:01:02 am
Voleo bih da cujem tvoje misljenje o starosti zivota na zemlji. Ne o poreklu, vec bas o starosti.


Ja mislim da nije stariji od 6000 godina (govorim konkretno za Zemlju, jer verujem da ima i drugih planeta sa zivim bicima koje je Bog stvorio pre nego sto je stvorio zemlju) jer je tako po Bibliji!

spadej

Apsolutno postujem tvoje misljenje a da li se slazem ili ne uopste nije bitno.
Ako je zivot star oko 6000 godina, kako objasnjavas postojanje dinosaurusa?
Ili, da ne idemo toliko daleko, sta cemo sa sumerskom civilizacijom? Ili kineskom, ciji prvi tragovi sezu do 5000 p.n.e? Sa ove dve "savremene" hiljade Kinezi vec imaju 7K godina! Kako?
Ko su po tebi neandertalci, kromanjonci, ili sa nasih prostora Krapinski covek, Vinca itd...










sale11472

Quote from: hristijan90 on February 09, 2010, 10:26:22 am
Quote from: spadej on February 09, 2010, 10:01:02 am
Voleo bih da cujem tvoje misljenje o starosti zivota na zemlji. Ne o poreklu, vec bas o starosti.


Ja mislim da nije stariji od 6000 godina (govorim konkretno za Zemlju, jer verujem da ima i drugih planeta sa zivim bicima koje je Bog stvorio pre nego sto je stvorio zemlju) jer je tako po Bibliji!


A gde to u bibliji piše ??? ono da je tačno napisano da je Svet star 6000 godina ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Zanimljivo mi je ovo sto kazes za druge planete, moze malo pomoci za referencu ? Meni nije jasno rigidno tumacenje godina, zasto samo stvaranje moze da bude tumaceno a broj godina ne ?

hristijan90

Quote from: spadej on February 09, 2010, 10:51:31 am
Apsolutno postujem tvoje misljenje a da li se slazem ili ne uopste nije bitno.
Ako je zivot star oko 6000 godina, kako objasnjavas postojanje dinosaurusa?
Ili, da ne idemo toliko daleko, sta cemo sa sumerskom civilizacijom? Ili kineskom, ciji prvi tragovi sezu do 5000 p.n.e? Sa ove dve "savremene" hiljade Kinezi vec imaju 7K godina! Kako?
Ko su po tebi neandertalci, kromanjonci, ili sa nasih prostora Krapinski covek, Vinca itd...

Sto se tice dinosaurusa, postojali su! Sigurno si cuo za biblijski potop. Naime, tad je na zemlji zivelo otprilike isto koliko i danas, po broju! I smatra se da su ljudi bili dosta napredniji u to prepotopno vreme. Upravo taj napredan covek je stvorio dinosauruse raznim ukrstanjima! U bibliji pise da se tad Bog pokajao sto je stvorio coveka jer je bio jako izopacen! Onda je pozvao jednog coveka Noja i njegovu porodicu i rekao mu je da nacini barku u koju ce Bog poslati od svake zivotinje po 2, musko i zensko i da ce unistiti sve potopom jer niko nije zasluzio da zivi! I desilo se sta se desilo, od tad ne postoje dinosaurusi. O tome govore fosili dinosaurusa koji su pronadjeni i fosili drugih zivotinja, recimo pingvina u tropskim predelima! Sto je nelogicno, a ako uzmemo obzir da pingvini zive u hladnim predelima, ali usled potopa, sve je razbacano na sve strane!

A sto se tice starosti zemlje, ako uzmemo Bibliju od pocetka sveta do kraja, odnosno do Hrista, na osnovu rodoslova i godina koliko je svako od njih ziveo, mozemo da vidimo koliko je to staro. Ako si zaintersovan, uzmi pa vidi!

A sto se tice neandertalaca, kromanjonaca, smatram da su to besmislice koje su evolucionisti izmislili da su to covekovi preci! Ako ti se vise svidja da si nastao od majmuna nego da si izasao iz inteligentnih ruku Stvoritelja, onda veruj u to!

Ja ne mogu da dokazem nista osim na osnovu onoga sto pise u Bibliji, a tamo pise da je svet stvoren za 6 dana od svemocnog Stvoritelja! A tek evoluciju ko moze dokazati? Milijarde su godine u pitanju! To je samo teorija koju je Darvin plasirao da bi obmanuo ljude! I sam Darvin je na samrtnoj postelji rekao da je teoriju evolucije samo ispitivao i da to nije tacno!

hristijan90

February 09, 2010, 11:57:52 am #35 Last Edit: February 09, 2010, 12:15:37 pm by hristijan90
Quote from: sale11472 on February 09, 2010, 11:00:11 am
Quote from: hristijan90 on February 09, 2010, 10:26:22 am
Quote from: spadej on February 09, 2010, 10:01:02 am
Voleo bih da cujem tvoje misljenje o starosti zivota na zemlji. Ne o poreklu, vec bas o starosti.


Ja mislim da nije stariji od 6000 godina (govorim konkretno za Zemlju, jer verujem da ima i drugih planeta sa zivim bicima koje je Bog stvorio pre nego sto je stvorio zemlju) jer je tako po Bibliji!


A gde to u bibliji piše ??? ono da je tačno napisano da je Svet star 6000 godina ???


odgovorio sam na to pitanje u prethodnom postu! Na osnovu rodoslova koje mozemo naci u Bibliji ;)

Ne moze da pise koliko je svet star jer da bi to pisalo onda bi trebalo da to napise neko ko je ziveo od tad pa do danas... Ali na osnovu proracuna i godina iz rodoslova od pocetka pa do danas, mozemo da dodjemo do odgovora!

hristijan90

Quote from: bear on February 09, 2010, 11:12:48 am
Zanimljivo mi je ovo sto kazes za druge planete, moze malo pomoci za referencu ? Meni nije jasno rigidno tumacenje godina, zasto samo stvaranje moze da bude tumaceno a broj godina ne ?


Nisam razumeo drugo pitanje... A kad pogledas u nebo, i vidis sve galaksije, bezbrojne zvezde, i jos koliko toga ne mozemo da vidimo (ti se bavis astronomijom i znas da je svemir beskonacan),  zasto mislis da je bas u Mlecnom Putu, na periferiji same galaksije jedina oaza zivota? Zar ne mislis da i negde drugde postoje mozda i bolji uslovi za zivot? Po mom misljenju, Bog u koga verujem nije ogranicio svoju kreativnost vec je stvarao puno vise od onoga sto mi znamo i sto mozemo da zamislimo.... reference: Knjiga o Jovu 1,7; Otkrivenje 7,11-14...sigurno ima jos, ali mrzi me da trazim. to je ono za sta znam!

Predrag

QuoteJa mislim da nije stariji od 6000 godina (govorim konkretno za Zemlju, jer verujem da ima i drugih planeta sa zivim bicima koje je Bog stvorio pre nego sto je stvorio zemlju) jer je tako po Bibliji!


Upravo tako...tako je po bibliji.
A da li si ti svestan koliko je lupetanja u toj bibliji?
Hoćeš da kaže da je ceo naučni svet zaostao i da su njihove naučne metode neljudske i da samo žele da zavaravaju ovaj svet? Sva matematika i fizika i njihovi zakoni koji govore protov podataka iz biblije su samo plod mašte i nisu tačni?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 12:13:55 pm
QuoteJa mislim da nije stariji od 6000 godina (govorim konkretno za Zemlju, jer verujem da ima i drugih planeta sa zivim bicima koje je Bog stvorio pre nego sto je stvorio zemlju) jer je tako po Bibliji!


Upravo tako...tako je po bibliji.
A da li si ti svestan koliko je lupetanja u toj bibliji?
Hoćeš da kaže da je ceo naučni svet zaostao i da su njihove naučne metode neljudske i da samo žele da zavaravaju ovaj svet? Sva matematika i fizika i njihovi zakoni koji govore protov podataka iz biblije su samo plod mašte i nisu tačni?


U bibliji nema nikakvih lupetanja! To je rec zivog Boga. I religija i savremena nauka su 2 razlicite stvari koje ne mozemo mesati i ne idu zajedno! Jednostavno, religija i Biblija su put ka spasenju, a nauka se trudi da objasni sve ono sto je sam Bog stvorio i poskusava da dodje do odrovora, ali uzaludno! Nikad nece covek moci da razume ono sto je Bozje!

Sva matematika i fizika i sva nauka postoji od pocetka u Bozjoj glavi i sve je u osnovi Bog postavio. Vremenom je covek otkrivao, i dalje otkriva zakonitost prirode.. Sta mislis, jos koliko toga ima da coveku nije ni na kraj pamet palo da mozda postoji? KOliko toga postoji u nauci, koliko neodgovorenih pitanja? Zar nije cinjenica to da sto vise znamo, u sustini manje znamo! Cinjenica je da su ljudi tek samo noktom zagrebali u nauku!

Predrag

A kako objašnjavaš starost Zemlje od 6000 godina? Da li su naučnici glupi što veruju u njihove metode određivanja starosti Zemlje, koje pokazuju starost od 4,6 milijardi godina.
Da li je ovo 90 u tvom imenu tvoje godište?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Quote from: hristijan90 on February 09, 2010, 12:27:49 pm

U bibliji nema nikakvih lupetanja! To je rec zivog Boga......


Ajd da je u pitanju tonski zapis pa da i pričamo o reči živog Boga ovako to je samo piskaranje ljudi koji su sebi dali za pravo da čitaju misli tog istog živog Boga.....
Ograničiću se na jedan jako jednostavan primer:
U bibliji stoji da su zvezde pa i Sunce među njima stvorene 4. dana, reci ti meni onda koliko taj dan traje ??? Pošto svi znamo da dan koji svi koristimo kao meru protoka vremena definišemo periodom obilaska Zemlje oko Sunca (ili obrnuto ako insistiraš na bibliji), pa ako ta mera nije postojala u toku više od polovine stvaranja kako su onda račundžije uspele da izračunaju koliko je Zemlja stara ???
Sa druge strane da li je Bog stvorio ljude  ili Čoveka ??? U Postanju piše i jedno i drugo šta je tačno?
I kako je ime tom Bogu, mislim ako je biblija Reč živoga Boga valjda on sam zna kako se zove (pošto je definitivno odlučio da to saopšti) ....
Generalno nauka pa ni Teorija evolucije  nema nikakvih problema ni sa Bogom, ni sa religijom već ima problema sa bukvanima i njihovim bukvalnim tumačenjem biblije, ko zna sudeći po njima možda i jesmo postali od majmuna (ili bar oni jesu), pošto po Teoriji evolucije sasvim sigurno nismo postali od majmuna, no da bi se to shvatilo treba se prvo malo upoznati sa evolucijom....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

Quoteili obrnuto ako insistiraš na bibliji


Ova opaska mi se sviđa! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kocha

Pa da, ko da smo magnet za razne budale!!!
Sad mi fali Teorija i slicni jer sam se barem smejao, a sad mi se place kad vidim sta mlad covek lupeta.

Zao mi te je sinak.

Yagodinac

Ljudi, budimo tolerantni.
Vatikan ima svoju opservatoriju koja zadnjih par vekova ima zapažene rezultate; bez obzira da li u bibliji piše ovo ili ono.
Ako je neko vernik a želi da posmatra nebo i da iznosi svoje stavove to je OK. Sasvim drugo je pitanje šta bih ja kao neko ko je ispolagao biologije, genetike, biofizike i psihologije ispričao sa svog aspekta. Sem toga, ako je neko vernik to ne uključuje nužno po meni striktno pridržavanje biblije. Kad je moj drugar studirao bogosloviju vodili smo tvrde rasprave i sećam se šta mi je na kraju rekao: Bog se ne dokazuje. U njega veruješ ili ne. Nemoguće je na Boga primenjivati naučne metode.

U tom kontekstu za mene je religija emotivno pitanje svakog pojedinca a ne racionalno ili naučno. I to nema puno veze sa biblijom ili striktnim pridržavanjem kanona. Možda dečko studira bogosloviju pa su mu ti stavovi prirodni, to ne znači da on ne voli da pogleda kroz teleskop.

Sem toga to je kao kad bi ste od mene kao lekara tražili da podržim turbošlank, alternativnu medicinu i cepterove spravice kao validno terapijsko sredstvo.

sale11472

Hmm da samo što isti taj Vatikan nema niakvih problema sa Darvinom i teorijom evolucije, i SPC je ako se ne varam kao jedan od argumenta i primera kao ne postoji nesklad između nauke i religije koristila upravo teoriju evolucije (iako je do sada zvanično nije priznala) itd itd itd...
No upravo o tome i ja pričam. Bukvalno tumačenje bibliji nije svojstveno velikim konfesijama već raznim vrstama kvazihrišćanskih sekti koje insistiraju na bukvalnom tumačenju biblije......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D