• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop & HDD Camera

Started by digitalex, January 15, 2010, 10:36:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Imam video kameru JVC GZ-MG20, sa hard diskom od 20.GB, optical zoom 25x
Na prednjem delu gde je objektiv, ima navoj koji pase na mom teleskopu SW 90/900 refraktor
Znaci, kameru bez okulara montiram na teleskop, pa me zanima dali ovako mogu snimiti nesto, ili ipak moram postaviti okular, pa posle nekako da fiksiram kameru ispred okulara?
Pozdrav svima

Ljubo

Postavljanjem ovakve video kamere u primarni fokus tvog teleskopa neće se moći snimiti bog zna kakav snimak. Izuzetak su sjajni i veliki objekti - za toliku žižnu daljinu jedino mi Mjesec trenutno pada na pamet.
Biće dosta bolje da ideš okularnom projekcijom: Znači, okular u teleskop pa kamera nekako da se pričvrsti. Probaj tako prvo da slikaš detalje Mjesečeve površine. Postupak snimanja: Snimiš, koristeći samo optički zum, sekvencu od pola minuta do minut, najviše dva, a onda u programu kao što je recimo Registax izvršiš stekiranje pojedinačnih frejmova.
Napominjem da je lakše da to sve isto uradiš s digitalnim fotoaparatom koji ima opciju video snimanja. Dokaz su slike mog dragog prijatelja Zoltana: http://www.astronomija.co.rs/fotografija/2134-mars.html (poslao mi je i nove, još bolje obradjene snimke).
Bolje od ovoga moguće je postići jedino astro web i CCD kamerama.

digitalex

Evo malo i karakteristika kamere:
■Over 7 Hours of Recording with 20 GB Internal Hard Disk Drive (FINE mode)at DVD Quality
■Over 4 and a half Hours of Recording with 20 GB Internal Hard Disk Drive (ULTRA mode)at DVD Movie Quality
■Over 9 Hours of Recording with 20 GB Internal Hard Disk Drive (Norm mode)at TV Quality
■Over 24 Hours of Recording with 20 GB Internal Hard Disk Drive (ECO mode)
■High-Quality MPEG-2 Video Recording (up to 720 x 480/60i in ULTRA mode with Dolby Digital Audio (MOD file)
■3D-NR (noise reduction)
1/6-inch 680,000 pixel CCD
■3 selectable digital still image sizes. (1152x864, 1024x768, 640x480)
■INFO button for one-touch confirmation of free hard disk drive space and remaining battery power.
■25x Optical zoom
■700x Digital zoom
■112k-pixel 2.5-inch amorphous silicon color LCD
■Clear LCD -cuts surface reflections and glare for a clear, visible bright view during outdoor recording
■16 x9 Wide Mode
■Intelligent GUI for easy operation
■Auto Illumi.Light
■Power-Linked Operation
■Remote Control
■Easy printing with PictBridge and DPOF support
■SD memory card slot
■Power Producer software: offers easy authoring of video clips in any order you choose to DVD.(Windows)
■Power Director Express software: offers a feature rich, non-linear editing with titles, effects and also add digital stills, narration and music tracks.(Windows)
■Power DVD software:for easy video clip and DVD playback. (Windows)
■Pixela Capty MPEG Edit Ex (ver. 1.3): for data transfer and simple cuts-only editing. (Mac)
■Digital Photo Navigator software: for digital stills. (Win)
■Data Battery to easily view the remaining battery power by power left (%) and time.
■USB 2.0 connection
■camera weighs approx. 0.71 lbs. (320 g) camera with battery and lens cap weighs approx. 0.84 lbs. (380g)
■(WxHxD) Approx. 2.64" x 2.76" x 4.29" under 31.24 cubic inches
■(WxHxD) Approx. 67mm x 70mm x 109mm. (under 512 cubic centimeters)
■Provided accessories: AC power adapter, BN-VF707 rechargeable battery pack, AV cable, USB cable, Remote Control, shoulder strap, lens cap

digitalex

Da li bi u obzir mogla da dodje 3CCD kamera?

Ljubo

Astro CCD kamera ima posebne karakteristike koje zadovoljavaju drugačije uslove od čipa u tvojoj video kameri. Video kamere su ograničene na režim sa mnogo više slika u sekundi od digitalnih aparata i web kamera, a to znatno otežava rad u low-light uslovima kakvi su najčešće astro uslovi. Dalje, odnos signal/šum je karakteristika koja bitno opredeljuje kameru za snimanje ovako slabih izvora svjetlosti (uz još jednu karakteristiku koja se zove kvantna efikasnost - QE).
Video kamere su tu dosta ograničene. Imam knjigu Video Astronomy i Canon MVX-250i 18x zoom kameru (nešto malo slabijih karakterisitika od tvoje), ali vidim da se bolji rezultati postižu digitalnim fotoaparatima, pa je nisam koristio, osim jednog pokušaja da snimim kometu NEAT 2004. godine, i tada sam jedino uspio snimiti Plejade, pored kojih je prolazila kometa - i to samo  najsjajnijih 7 ili 8 Plejada (granična magnituda bi bila oko 5, što je ipak malo za iole ozbiljniji rad na ovom polju) ...

Ali, možeš pokušati sa Mjesecom - rezultati će tu biti dobri, pa ako se tu ispraksiraš kasnije i Jupiter i Saturn, pa i Sunce (uz obavezan filter).

digitalex

Sto se tice rezima sa slikama u sekundi, standard je 1/50 kod moje kamere. Pretpostavljam da je to 50 slika u sekundi
Ima modove: 1/4, 1/8, 1/15, 1/30... 1/2000 + NIGHTVISION

Ljubo

Da, za planete i Mjesec će ti trebati ovih prvih nekoliko i to će sasvim dobro raditi posao (uz obavezno stekiranje u nekom softveru kao što je Registax ili slično). Night vision bojim se da neće pomoći, jer je tada šum u kameri najveći.

digitalex

Hvala Ljubo na savetima.
Jos da se razvedri, pa da bacim kameru u pogon ;)

digitalex

Na zalost: RAZOCARENJE! :(
Upravo sam stavio kameru na kraju fokusera, i slika je bela. Aaaa KUKAM :'(
Objekti koji se nalaze na 2-3m ispred teleskopa vide se odlicno, ali zato sve sto je dalje: samo belo
Razlog: Letva fokusera je dovoljno dugacka za okulare, ali ne i za kameru.
Fali jos 20-ak centimetara

Yagodinac

Onda ti ostaje jedino da preko okulara i kamerinog objektiva žariš i pališ po Sunčevom sistemu. Mali je problem što tu treba smisliti adekvatno pričvršćivanje, nešto po uzoru na držače za digitalce. Obzirom da su ljudi snimali planete (Jupiter pre svega) tako ali sa brdom hromatske aberacije možda da probaš B/W. A inače nemoj da te brine uvećanje, slobodno eksperimentiši na Mesecu. Tamo je nekad i 1500x moguće :-)

Laci

Budi strpljiv i sačekaj povoljan položaj Meseca.
Ne znam šta ti je isporučeno od okulara ali bi trebalo da u tom kompletu bude i Super Plosl 25mm.
Nemoj za probu da se opteretiš sa držačem.
Mesec će biti na ulasku u prvu četvrt za nedelju dana i biće dovoljno visoko (preko 60 stepeni iznad horizonta, u pravcu juga, u svojoj kulminaciji) i u sumraku (oko 18h po lokalnom vremenu) da bi započeo probu.
Dakle, ukoliko tih dana u tom vremenu ili kasnije bude dovoljno vedro, prvo pripremi teleskop i kameru nešto ranije sa mesta snimanja radi temperaturne stabilizacije.
Obavezno proveri da li ti je baterija puna!
Budi spreman da ti objektivi mogu orositi pa se pripremi za ovaj slučaj (ja koristi fen za kosu).
Pre početka snimanja, postavi Mesec u sredinu okulara i izoštri sliku fokuserom.
Kameru uključi u rezimu kao i za dnevne snimke i to bez ikakvog uvećanja i približi objektiv kamere okularu što bliže i posmatraj LCD kamere držeći je u ruci.
Nakon kraćeg izoštravanja i isprobavanja položaja objektiva kamere u odnosu na okular, trebalo bi da se pojavi oštra slika Meseca u LCD-u.
Snimaj dok ti je Mesec u vidnom polju. Postavi teleskop tako da ti slika Meseca prolazi kroz vidno polje tokom snimanja.
Prebaci snimak na računar i pogledaj koliko ti je vidno polje. Ako si obuhvati ceo Mesec i nisi ušao u oblast vinjetiranja (izobličenje na rubovima vidnog polja) imaš spreman okular za tvoj set-up.
Ostaje problem montaže i fokusera.
Čini mi se da je u pitanju EQ2 mehanika i fokuser sa letvom (Rack and Pinion tip).
Treba da proceniš da li kamera, sa najlakšim držačem kojim raspolažeš, neće predstavljati preveliko opterećenje za fokuser i dijagonalu a teleskop neće previše podrhtavati.
Ukoliko jeste, ostaje ti fotografski tronožac za montažu same kamere i puno truda za snimanje (kažu da se islati i ova metoda).
Dalje,
isprobavaj sve moguće i nemoguće sa podešavanjima na samoj kameri.
Dobra stvar je ako batrija dobro drži i pri dužem radu.
Ako kamera može na teleskop, raspitaj se za R.A. motor.
A sami rezultati,
nebo je sama granica  :)...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Onda sta mislis da probas napraviti nesto ovako ako si u prijateljskim odnisima sa flahovima, turpijom, brusilicom i aparatom za zavarivanje?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

digitalex

CyberianIce, hvala na predlogu. Razmisljam da napravim takav neki drzac za kameru

CyberianIce

I ja isto to razmisljam, ali nesto nemam volje trenutno, hladno mi je jako u radionici, a i cini se da nebo nece biti vedro jos neko vreme...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Digitalex, mislim da ti neka vrsta adaptera ipak treba. Teško ćeš bilo šta naći na većem uvećanju a zatim iz ruke pri uvećanju kamere pogoditi osu okulara. To je i sa kompaktima od 3 ili 4x uvećanja veoma teško a kamoli sa kamerom.