• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

cosmos1

Started by marino, June 22, 2005, 08:12:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

 iako sam odrastao na saganovim stivima..ovaj mi je projekt bio toliko stran
u noci i drago mi je sto nije uspio..

http://www.spacedaily.com/news/solarsails-05g.html

No signals from the "solar sail" craft have been detected at mission control
and controllers are unsure whether the sail separated from its launch rocket..



nadam se da ce se cocakola i slicni malo ohladiti sa idejama slicne vrste koje su im mogle pasti na pamet..
nisam protiv tehnologije koju zelimo isprobati solarnim jedrom..ali trebalo je tu, po meni, uzeti malo vise takta i otvoriti jedra podalje zemljine orbite...a sve
imajuci u vidu upravo genijalce iz reklamnih kampanja raznih cocakola,
pozdrava iz rovinja i slicnih..
u vrijeme dok pocinjemo dobivati bitke za ocuvanjem nocnog neba..samo bi nam trebalo desetak novih objekata sjaja poput punog mjeseca ili i vecih na nocnom nebu..
jer problem je sto je solarno jedro (cosmos1) kostalo svega 4milijuna $, a sto je taj bagatelni novac za multinacionalne korporacije..besplatna reklama

prije nesto vremena kada smo na usnetu hr.fido.astronomija raspravljali o ovome bio sam napisao kako cu se pomoliti da projekt ne uspije, i zaista sam to jucer i napravio..;) i eto - nije uspjelo;)


m
Vidulini Observatory

sashastar

 Mozda im je trebao RED BULL pa da im da krila

SrdjanP

QUOTE (marino @ 22. Jun. 2005., 07:03)
nadam se da ce se cocakola i slicni malo ohladiti sa idejama slicne vrste koje su im mogle pasti na pamet.. [/quote]
Nije u redu navijati da neka nova tehnologija i projekat, koji nas mogu vrlo jeftino odvesti do drugih planeta pa i zvezda, propadnu samo zato što neko može da ih zloupotrebi. A naročito ne jer je to poduhvat svima dragog Planetarnog društva.

I ja se naježim kada pomislim da bi mogao reklamu koka kole da vidim na nebu ili još gore preko neke magline ili recimo velike andromedine galaksije. Zamislite da pored svakog M objekta stoji neki natpis, npr iznad M57 da piše "sponzor magline Microsoft".  :unsure:

Dule_smor

 ruske zastarele rakete i podmornice:)...treba malo ozbiljnije prici problemu

marino

QUOTE (SrdjanP @ 23. Jun. 2005., 08:27)
Nije u redu navijati da neka nova tehnologija i projekat, koji nas mogu vrlo jeftino odvesti do drugih planeta pa i zvezda, propadnu samo zato [/quote]
slazem se sa tobom..trebalo je da se sa vise "takta" odradi stvar..nije mi saganovski omo sto bi bilo uslijedilo od kokacole ;) i slicnih  kada bi njihovi direktori vidjeli kako je to lijepo na nebu..u ovom me slucaju  planetarno drustvo i ann druyan - razocarala..drago mi je da je zavrsilo tako kako je..

apropo ann, sagan je njoj posvetio "kozmos" rijecima;
u beskraju prostora i vremena, sretan sam sto zivim sa ann.."

nisam nasao bolju izjavu, a tesko da ju se moze i skovati, za nekome reci "volim te"..

m
Vidulini Observatory

SrdjanP

QUOTE (marino @ 25. Jun. 2005., 05:43)
QUOTE (SrdjanP @ 23. Jun. 2005., 08:27)
Nije u redu navijati da neka nova tehnologija i projekat, koji nas mogu vrlo jeftino odvesti do drugih planeta pa i zvezda, propadnu samo zato [/quote]
slazem se sa tobom..trebalo je da se sa vise "takta" odradi stvar..nije mi saganovski omo sto bi bilo uslijedilo od kokacole ;) i slicnih  kada bi njihovi direktori vidjeli kako je to lijepo na nebu..u ovom me slucaju  planetarno drustvo i ann druyan - razocarala..drago mi je da je zavrsilo tako kako je..

apropo ann, sagan je njoj posvetio "kozmos" rijecima;
u beskraju prostora i vremena, sretan sam sto zivim sa ann.."

nisam nasao bolju izjavu, a tesko da ju se moze i skovati, za nekome reci "volim te"..

m [/quote]
Jeste, posveta je izuzetna.

U Kosmosu koji ja imam a u izdanju "Otokar Keršovani - Rijeka" iz Opatije piše:

U ogromnosti prostora i neizmerju vremena
radost je moja što delim
jednu planetu i jedno razdoblje sa Eni.



pozdrav

Skyw@lker

 Kad smo vec spomenuli "Kosmos" kao knjigu - samo da kazem da je za mene to neka vrsta "biblije"! Necu da zvucim kao neki zaludjenik ali sam uz tu knjigu odrastao, ne znam da li neko mozda ima istoimene emisije, na DivX-u npr? Ne znam da li se neko "seca" ili je cuo za njih, one su se emitovale davnih osamdesetih...
Sto se tice misije Cosmos 1 - ipak mi je zao sto nije uspela, a za reklamiranje u svemiru naravno da nsiam...

poz. svima  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

vanillasky

  Mislim da se to poslednjih meseci razmnozilo medju starijim clanovima foruma, ZAR NE ?

Znaci imaaa

Skyw@lker

 Mislis o emisjijama Cosmos od Carla Sagana? Pa da li mogu nekako da da ih narezem?  Ako nije problem - nabavio sam uskoro i neke veoma interesantne naucne emisije (Nova Origin - o nastanku zemlje, Day The Earth Almost Died, Tesla - Master Of Lightning...) pa moze da padne razmena!  :rolleyes:  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

 Eh Skyw@lker, trebalo je to da trazis pre nego sto si dosao na Letenku i dobio bi. Marino nam je prosledio diskove sa tom serijom, a ja sam to dalje delio onom ko se javio (ostao sam duzan Gugiju, ok, bice).

Ajde dogovoricemo se. Kad ti budemo jos nesto slali, poslacemo i DVD sa tom serijom.

OK?

Skyw@lker

 Ma ok, nema frke!  ;)  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."