• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

The Venus Project

Started by CyberianIce, January 30, 2010, 04:42:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Iako nazivom podseca, The Venus Project nema mnogo veze sa astronomijom, zato sam i stavio ovu temu u podrum. Ali me zanima da li ste upoznati sa tim i kakva su vasas misljenja o tome? Da li verujete u to, da ce ljudsko drustvo jednog dana uznaperdovati do te granice da ce prevazicu stvari kao sto su novac, i sve posledice postojanja novca (ratovi, glad, kriminal, korumpcija, itd.) Mnogo me podseca ovo na similamarksisticki model drusta koji se pojavljuje u mom omiljenom Sci-Fi serijalu "Zvezdane Staze" (Star Trek), sigurno ste upoznati sa tim. Zato kad sam cuo za The Venus Project u dokumentarnom filmu Zeitgeist Addendum, koji ste verovatno gledali, osetio sam jaku potrebu da malo istrazim ovu stvar.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

Ratovi, glad, kriminal, korupcija, itd. su postojali davno pre 'pronalaska' novca, on je posledica/slika a ne uzrok naseg sistema vrednosti.

CyberianIce

Dobro sto se tice politike, zaobidjimo to. Svkako se slazem da bi svaki individualac trebao da poradi malo na sovojoj energetskoj nezavisnosti. Ja sam to davno ukapirao, danas imam dva solarna kolektora na krovu, i radim na maloj vetrenjaci. Na kraju krajeva interesuje me sta vi kao eksperti mozete da kazete o solarnoj ili geotermalnoj energiji? Da li mislite da bi resursno bazirana ekonomija mogla da funkcionise buduci da je njen osnov dostupnost alternativnih izvora energije?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

r2d2

January 31, 2010, 08:24:33 am #3 Last Edit: January 31, 2010, 08:42:06 am by r2d2
Moj stav... 8)

Moguce, samo ako uvedemo komunizam u jedno "etnicki" cisto robotsko drustvo. Robotima je lako isprogramirati moral.

A za nas ljude koji se radjamo i ucimo jedino veliko produzenje zivotnog veka moze doneti globalno kapiranje objektivne odgovornosti (kao lajv motiv kod Pikara u zvezdanim stazama)...  Stoga Venus ili Globalizam isti djavo nista nije prirodno....


A sto se tice Zigesta ili kako se zvase, iako barata sa delimicnim i zanimljivim istinama, zlouptrebljen je od strane tvoraca istog filma i ideje. Slicnu stvar smo imali sa dobrom idejom komunizma , Hriscanstva, kapitalizma ili bilo koje druge teorijsko lepe demagogije.

Pa mi smo ljudi svi zar ne, i kapiranje zivota je (barem za mene) cisto individualni cin koji nema veze sa drustvenom organizacijom koja po difoltu pravi organizaciju mravinjaka.

Spoznaj sebe, a ne spoznaj drustveno i drzavno uredjenje.

CyberianIce

Dobro, sad, kao sto rekoh zaobidjimo politiku. Da preformulisem pitanje: koliko vi koristite alternativne izvore energije (solarne termokolektore ili solarne celije ili vetrenjace ili vodenice, sta vec imate na raspolaganju)? Da li verujete u alternativne izvore energije. Posta sam vam vec morao crtati, da malo i obojim:

Ima li ovo smisla:

Kao sto rekoh, ja imam dva ovakva spojena na jedan hibridni izmenjivac toplote bojleru koji se ne prebacuje na struju skoro celo leto kad je suncano vreme.

A ovako nesto sad pravim

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

A što da nema smisla, naravno da ima.....
Samo još veći smisao ima pasivna solarna tehnologija u gradnji kuća...
Jedino čemu se smisao dovodi u pitanje je korišćenje solarne energije za dobijanje struje kao i odnos korist šteta od vetrenjača za istu svrhu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Interesantno a jednostavno i jeftino. Prvi solarni kolektor koji sam pravio je od nekoliko radijatora iz frizidera, jedna tabla lima, jedna tabla leksana, pumpa, ekspanziona posuda, cevi i CO2 aparat za zavarivanje da to sve spoji. Mislim da bi svako ko ima mogucnosti trebao da napravi jedan. Dok sam sluzio vojsku u BG-u na Banjici, primetio sam da dosta onih vila iza VMA ima to na krovu. Cak su me i ovde neke komsije pitale da im napravim to ali nemam ja vremena da se time bavim, a postoje i gotova resenja samo nisu jeftina.

Vetrenjacu  planiram da dignem na vikendici cisto da moze da tera makar jednu sijalicu od 24V. Mozes li mi pojasniti taj pojam "odnos korist šteta od vetrenjača"? Niej mi najjasnije kakva steta je u pitanju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Quote from: CyberianIce on February 01, 2010, 12:59:08 pm
Mozes li mi pojasniti taj pojam "odnos korist šteta od vetrenjača"? Niej mi najjasnije kakva steta je u pitanju.


Misli se na velike projekte a ne na individualne vetrenjače, i činjenicu da postoje problemi sa velikim instalacijama i migracionim vrstama ptica i slepih miševa na primer itd itd no da sad ne zalazimo u ostrašćene rasprave koje vode ekstremisti sa jedne i sa druge strane....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

Quote from: CyberianIce on January 31, 2010, 11:35:46 am
Kao sto rekoh, ja imam dva ovakva spojena na jedan hibridni izmenjivac toplote bojleru koji se ne prebacuje na struju skoro celo leto kad je suncano vreme.


jako jak interesantno...ja planiram nesto toga tipa (a- fotonaponski b-grijaca voda za podno grijanje i kupatilo) da ugradim na kucu...mozes li molim te malo vise detalja o tvom projektu?
hvala ti!
m
Vidulini Observatory

CyberianIce

Evo danas ako stignem uslikacu nesto, a veceras cu napisati neke tehnicke specifikacije mog termokolektora. Inace sto se vetrenjace tice trenutno budzim generator sa supermagnetima (neodymium) iz hard diskova jer sam nasao na internetu neku dokumentaciju o tome.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

r2d2

Imam nekoliko neispravnih hdd-a... ..pa ako ti treba magnet..   Inace jeste , mega su jaki.

Kizza

A kolko često duva vetar kod tebe  ??? Ja sam više za solarnu verziju  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Pa duva koliko duva, sta da mu radis. A duva bas dosta posto mi vikendica na obali Dunava. Solarne varijante sam vec isprobao kod kuce, a ova vetrenjaca je vise neka stvar prestiza, glavna uloga ce joj biti da lepo izgleda i da se okrece kad duva vetar. Originalno sam mislio samo da ubacim jedan tahometar i da ispisuje brzinu vetra, pa sam onda kontao ako vec mora da pravi struju onda nek bar pokrene jednu sijalicu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S