• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

beyond arctic circle

Started by Sich, March 28, 2010, 03:35:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Ee, nije me mnogo dugo bilo. Nadam se da je sve ok :)

Evo me zaglavljen u arktickom krugu. Gde bas i nemam interesantnih zanimacija, izuzev par stvari koje su simpaticne kao sto je dugorocno vijanje polarne svetlosti. :) Sto u sustini i nije bas stvar da mi treba zavideti kad se pogleda sira slika :)

Ali kad naleti velika aurora, veri najs :)

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Yagodinac

Odlična aurora, čime slikano? Vidi se Cass i skidanje šuma, naročito dole levo (oblak i LP, verovatno).

Sich

e sa mojom kompaktnim aparaticem i na njega nabudzen sirokougaoni konverter.
i ja se slazem da mu je 15 sec malo previse. ali ekspoziciju odredjuje aurora.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Yagodinac

15 sekundi je extra, ova aurora očigledno ima veći sjaj nego što sam mislio. A i nikad je nisam video uživo...
Kako funkcionišu ti wide konverteri, mislim , jesi li zadovoljan kvalitetom slike?

Sich

March 30, 2010, 01:22:19 am #4 Last Edit: March 30, 2010, 01:38:59 am by Sich
moj je naravno najjeftini. made in china. no name. ustvari ima neko ime :) ali kako god da okrenes bas takvi imaju najbolji odnos cena/kvalitet. za bolju sliku cena raste brze nego sam kvalitet.
po danu cak i ne oduzima puno od fotke slikano bez konvertora. nocu se lakse zapazi na slici ali je i dalje ok.

inace ova aurora je nastala tokom normalnog fluksa cestica suncevog vetra. ako se zadesi neki CME (coronal mass ejection) ili neki flare u pravcu Zemlje, sija bukvalno celo nebo. primer: baci pogled na http://titan.irf.se/misato/2004/04/aurora20040403:2000-0230.mpg
imas mesec kao referencu sjaja. naravno ovakvi prikazi se ne vidjaju svaki dan, pogotovo ne poslednjih godina
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

CyberianIce

Pa to je jos gore od LP-a...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S