• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moje prvo posmatranje Marsa

Started by Vlada, February 02, 2010, 10:31:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Pozdrav svim forumasima!  Rekoh da i ja dam svoj skromni doprinos izvestajima sa posmatranja. Sinoc sam sa tek kolimiranim teleskopom, neslavnim Optisanom 1400150, pokusao da nadjem Mars na nocnom nebu koje kao da se otvorilo. Mnogo dana za redom oblaci i gusta magla onemogucavali su da vidim ista od neb. objekata. Mnogo sam ovde na forumu citao o Marsu, svoja iskustva delili su velikodusno sa nama svi aktivni posmatraci. Moje sinocno posmatranje bilo je za mene veoma interesantno. Naime, po prvi put sa relativno dobrom kolimacijom uspeo sam da vidim Mars na 70 uvecanja. Moj teleskop ima inace, sferno ogledalo koje je upareno sa Jones Bird korektorom, plasio sam se da sa njime necu moci da vidim iole podnosljivu sliku planete tako malog priv. promera. Na povecanju 70 puta uspeo sam vrlo brzo da dobro fokusiram, i gle srece, Mars je se pokazao. konture planete bile su jasno vidljive, mislim na spoljnu ivicu Marsovog diska. Na samom Marsu mi se cini, bar se ja tako nadam,  uspeo sam da vidim ne neke detalje bas, to nikako, ali video sam disk koji po prvi put nije uniformno obojen samo crvenom bojom, vec ima i neke nazovi detalje, ne znam da li me dobro razumete. Mojoj sreci nije bilo kraja (nemojte molim vas da se smesite na ovaj moj komentar, stvarno sam se tako osecao. Losa kolimacija pre ovoga me je uvek frustrirala, nisam nikako mogao da dobijem dobru sliku. Uz nesebicnu pomoc ljudi na forumu oko kolimacije koji su samnom bili beskrajno strpljivi (Ljubo, Mravic i drugi) uspeo sam konacno da napravim kvalitetno posmatranje, mnogo sam sa time zadovoljan. Hvala svima koji su mi na bilo koji nacin pomogli da sve ovo odradim. Do sledeceg gledanja, pozdrav!

Ljubo

February 02, 2010, 11:10:09 pm #1 Last Edit: February 02, 2010, 11:23:41 pm by Ljubo
Samo napred Vlado, svaka čast na uloženom trudu! Ne znam zasigurno da li si video neke detalje na Marsu, ili je to optička iluzija (ne bi bio prvi ;) ), pa ti savjetujem da se sad tvoja pažnja malko pomjeri ka većem objektu - Saturnu na primjer - ako se jasno vide obrisi prstena, to je već znak da optika gura nekako. Potom probaš i druge objekte (trebalo bi da na Jupiteru vidiš dva pojasa sasvim regularno, a idealno i Crvenu pjegu, no Jupiter je sada blizu Sunca (prividno) , pa ćeš sačekati malo s njegovim posmatranjem).

Laci

Odlično zapažanje Marsa, Vlado, hvala ti što si ih podelio s nama  :)!
Ovih dana je atmosfera poprilično uzburkana te su se detalji teško razaznavali (seeing nije baš sjajan).
Činjenica da si ugledao planetni disk govori da si uočio razliku izmedju izgleda zvezda i planeta u okularu tvog teleskopa. Ovo će ti značiti puno u narednim planetarnim posmatranjima.
Šteta ako nisi teleskop okrenuo prema Mesecu ovih dana. Pun je detalja u blizini terminatora (granica dana i noći na Mesecu). Vrlo je zahvalan objekt za posmatranje čak i pri ne tako sjajnim posmatračkim uslovima i srednjim povećanjima.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Ni ja ne mogu bas neke detalje Marsa da vidim (osim planetarnog diska) buduci da je maksimalno uvecanje kojim raspolazem 94x sto je za Mars verovatno malo. Inace taj "disk" koji vidim je toliko "svetao" tacno mi fali neki barlow.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Vlada

hvala vam svima za komentare, stvarno, puno mi znaci to, potrudicu se i dalje, koliko je to u mojoj moci, znanju i minimalnom promatrackom iskustvu, naravno, da sa vama podelim utiske i ubuduce.