• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meade DS-2130ATS-LNT: Da li je ovo dobar izbor za teleskop?

Started by vcabrilo, January 28, 2010, 11:36:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Odlično za početak! Računaj da će ti slika u teleskopu 150/750 biti mnogo kontrastnija (i time bolja, naravno) sa tamnije lokacije od one sa Zvezdare. Ja recimo nisam uspio njihovim Meade LX200 16" kojeg pominješ, da uočim Yagodinčev i moj omiljeni objekat M57, iako sam ga nekako uspio snimiti na EOS 20D (bledunjavog zbog smoga, ali i mjesečine).

Što se tiče upoznavanja sa EQ montažom i kolimacijom Njutna, uz Skywatcher teleskope ide solidno printano uputstvo sa slikama, a ako ti ga greškom ne daju, ima ga na SW web stranicama.

Yagodinac

Da me neko pita šta za te pare - i ja bih 150/750. Ovaj drugi (150/1200) je bolji na planetama ali vidljivih planeta ima jedno hiljadu puta manje od vidljivih NGC objekata u svakom momentu.  8)
Sam 150/750 isporučuje dosta dobru sliku planeta, možda najbolju u svom cenovnom rangu. Nadam se da mi Janko neće zameriti, evo linka ka njegovom fotosu Saturna:
http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/astrofotografija/480/
A to je slikano Celestronom 150/750 koji bi trebalo da je u rangu sa Skywatcherom 150/750, manje više.

sale11472

Quote from: Ljubo on January 29, 2010, 05:47:14 pm
O. Ja recimo nisam uspio njihovim Meade LX200 16" kojeg pominješ, da uočim Yagodinčev i moj omiljeni objekat M57, iako sam ga nekako uspio snimiti na EOS 20D (bledunjavog zbog smoga, ali i mjesečine).


Hmmm Ring se definitivno vidi iz BG smog/LP-a ..... čak i u mom malom refraktoru se vidi kao bledunjav kružić tako da to definitivno nije bila noć za teleskop....

Quote from: Yagodinac on January 29, 2010, 07:13:57 pm
Da me neko pita šta za te pare - i ja bih 150/750. Ovaj drugi (150/1200) je bolji na planetama ali vidljivih planeta ima jedno hiljadu puta manje od vidljivih NGC objekata u svakom momentu.  8)
Sam 150/750 isporučuje dosta dobru sliku planeta, možda najbolju u svom cenovnom rangu.


Pa nisam siguran da bi ta razlika trebala da bude razlog za izbor između ova dva teleskopa uostalom na Letenki smo Celestron OmniXLT 150/750 nasvirali na nekih 500-600x uvećanje sa mojim barlowom i Vidovim binoom (nismo uspeli da nađemo kombinaciju sa manjim uvećanjem pošto taj teleskop ne može da dovede u fokus bino bez barlowa) i na momente je izgledao više nego pristojno ... puno detalja u pojasevima iako se videlo da je uvećanje preterano pa se malko gubio kontrast....

Sve u svemu 150/750 EQ3 je bitno univerzalnija sprava od 150/1200 pa zato mislim da je bolji za nekoga ko počinje (a ja sam npr ljubitelj dobsona i teleskopa malo većeg f-broja ;) )

Quote from: CyberianIce on January 29, 2010, 04:42:23 pm
Quote from: sale11472Potpuno nebitno pošto je 90 mm f10 ahromat već prilično upotrebljiv teleskop i potpuno različit od sprave o kojoj je ovde reč...

Samo mala ispravka Sale, moj 90mm ahromat nije f/10 za razliku od SkyWtchera vec f/8.8 (90/800)


Ma ta razlika ni najmanje ne menja stvar odnosno za razliku od tog Bird-Jones njutna tvoj teleskop je ozbiljna sprava....

Quote from: CyberianIce on January 29, 2010, 04:42:23 pm
.. Zasto mi tada niste skrenulu paznju da su losi (ako vi tako mislite) Ja bas mislim da su odlicni za te pare...


I biće ti odlični dok ne probaš nešto bolje. Eto na primer ja gore iznad pomenuh Letenku na njoj sam imao priliku da uporedim sliku M13 u skoro identičnim teleskopima, oba Celestron oba 150/750 jedan OmniXLT drugi običan C6, u jednom odličan Celestron Omni okular u drugom Hyperion......  kada budeš probao nešto stvarno dobro (npr neki TMB planetarni) biće ti jasno koliko dobar okular vredi ... naravno to sad ne znači da treba baciti Plossl i slične ekonomske okulare i bataliti posmatranje dok se ne skupe pare kvalitetan okular ali im svakako treba težiti...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

QuoteHmmm Ring se definitivno vidi iz BG smog/LP-a ..... čak i u mom malom refraktoru se vidi kao bledunjav kružić tako da to definitivno nije bila noć za teleskop....


Da, tako je, nije bila noć za posmatranje... Ali imam potvrdu od prije dva mjeseca od prijatelja, najvećeg posmatrača na Zvezdari trenutno, da je situacija još i gora, a zimi pogotovu.

Postoji Sale ogromna razlika u gledanju kroz F/12,85 i F/5 teleskop. Ovaj drugi će pokupiti sav LP i saturirati tako da se neće iz gradskog jezgra vidjeti upravo ono zbog čega i jeste dobar ovaj 150/750 teleskop - fine detalje na slabim izvorima svjetlosti (maglinama, kometama, jatima i galaksijama). Oštre ivice objekata, inače, će pokazati gotovo svaki teleskop - pa eto i taj 70/900.

vcabrilo

Od juce posedujem SkyWatcher 150/750 i uspesno sam video... semafor na Banjici. :) Bilo oblacno pa sam morao da ga isprobam u horizontali. Kolimaciju sam odradio odokativnom metodom ali posto nisam imao adekvatnu zvezdu, pitanje je koliko sam je ubo. Kad se skupi para za laser kolimator, bice i toga. Svejedno, zadovoljan sam uvecanjem (komsinice, cuvajte se dok je oblacno :) ) kao i ostrinom i sa EQ3-jem. Da li se iko bavio pravljenjem vodjenja (preko kompa)? Razmisljam se da iskoristim dva tri stara flopija za kontrolere za steper motor ako flopijevski ne moze da izvuce preko puza. Koga interesuje princip ima ovde: http://www.epanorama.net/circuits/diskstepper.html

Igor

Čestitke...
Sada će se navući oblaci i padaće sekire najmanje nedelju dana... ;)