• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koju digitalnu kameru mi savetujete?

Started by CyberianIce, February 05, 2010, 12:24:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Imam nekog lika u Nemackoj ima prodavnicu fotografske opreme, takodje kupuje i prodaje polovne kamere, a ja sam osudjen da zbog lose finansijske podrske kupim jedan od navedenih modela iz njegove ponude. Samo da napomenem, da ovaj Canon je los, jer vec koristim ponekad Canon PowerShot S5 IS (koji pozajmim od brata) i ne svidja mi se ta kamera uopste, tako da kontam da je Canon S3 IS jos gori a najskuplji od svega ovde navedenog. Inace nudio mi je i neke Minolte nesto dimage z1 ili z3 ili z5 ne znam tacno, nisam smatrao relevantnim koje navodno jesu SLR ali mi se ne svidjaju uopste. Sve u svemu izvukao sam dole u tabeli neke najbitnije karakteristike, tako da mozete da vidite.












FujiFilm FinePix S5000Nikon CoolPix 990Nikon CoolPix 5700Kodak EasyShare 6490Canon PowerShot S3 IS

10x zum
3.1 MPx
Exposure 2s
ISO 800
CCD RAW Mode

No Zoom
3.1 MPx
Exposure 8s
ISO 400
RAW Format

8x Zoom
5 MPx
Exposure 8s
ISO 800
RAW, TIFF

10x Zoom
4.23 MPx
Exposure 16s
ISO 800
JPEG Only

12x Zoom
6 MPx
Exposure 15s
ISO 800
JPEG Only
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

E da, da napomenem, cene po kojima mi nudi su ovim redosledom: 50e, 30e, 100e, 50e, 130e, ako igra ulogu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

marino

http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=462
http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=732

pogledaj ovo pa vidi....jeftinije od svega navedenog!
m

PS s2 je bolji od s3 s3 od s5..fora s velicinom cipa i brojem pixela...meni a60 ima dalako boljo omjer suma od s2!
Vidulini Observatory

sale11472

February 05, 2010, 12:32:41 pm #3 Last Edit: February 05, 2010, 12:38:48 pm by sale11472
Canon S3IS jedini od ovde navedinih podržava CHDK pa jedino on i predstavlja nekakav izbor... a i bez toga je daleko najbolji od gore navedenih aparata...
Što kratko znači, ako ti se ne sviđaju Canon kompakti neće ti se svideti ni ovi drugi (ma koliko prosumer etiketa zvučala efektno i koliko likom delovali ozbiljno ipak su to samo kompakti u srcu i duši) onda razmisli o dSLR, ako već imaš nekoga ko radi sa povonom foto opremom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Video sam ovaj Nikon 990 da se koristi bas dosta u astrofotografiji. Sta moze najjeftinije da se nabavi ovde kod nas od dSLR?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Možeš da juriš eos 10D za 100-200e sa fabričkim objektivom (jedino on i vredi) jer za astrofoto ima mnogo šuma. 20D i 40D su ti već ozbiljne i vrlo upotrebljive sprave za astrofoto a najpametnije ti je 350D koji košta oko 200-250e sa 18-55 objektivom i vrlo je upotrebljiv i za svaki dan i za teleskop.
Za Nikone ne znam ali oni moraju na blef da se isključe čim završe light snimak da ne bi oduzimali šum minutima. Kod Canona to gospodski isključiš u meniju. Jeste da su za Nikona objektivi jeftiniji u odnosu na Canona ali ipak nisam fan Nikona. Suviše me podseća na svadbarsku atmosferu, pečenje i litar-litar.

U svakom slučaju razlika između slr-a i prosumera je mnogo veća u kvalitetu i rezultatima nego u ceni.

CyberianIce

Ko moze da mi zavrsi neki funkcionalan dSLR za 100e, odmah sada iz ovih stopa ga kupujem. Ja sam nasao jedino digital rebel na limundu za 180, a toliko nemam, a ovaj iz Nemacke trazi preko 150 za neke EOS 10D.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Ne vidim koliko ti može biti funcionalan DSLR aparat na EQ2 montaži... Mislim, može, ali daleko od toga da će to biti puno bolje nego sa tim kompaktom ili prosumerom, kojigod već da koristiš. Slikanje sazvježđa brzo će ti ionako dosaditi, a i obrada je tu kompleksnija s tim setapom.
Osnovno je: prvo dobra montaža, pa onda sve ostalo, kada je deep-sky snimanje u pitanju. Za Mjesec i planete koristi to što već imaš.
Obzirom da ti samogradnja ide od ruke, moj predlog je da sam napraviš kvalitetnu (jaku) njemačku ekvatorijalnu montažu - nešto kao veća i čvršća varijanta od one koju si već napravio, isplaniraš dobar prenos i motore, solidno podnožje.... I eto ga - spreman da snimaš sve i svašta astro (ovakvi projekti mogu biti veoma uspješni u rukama pravog znalca ATM-a).
I, što je isto tako bitno, kasnije na tu montažu možeš da nakačiš i veći i bolji scope! (npr. Jaroslav i Miroslav Grnja su to sami napravili i zakačili dva poveća teleskopa).

CyberianIce

Pa da ti budem iskren, dokopao sam se izvesne kolicine novaca i izgleda da me skakljaju u dzepu. Juce sam bio u Subotoci sa namerom da kupim EQ3 montazu, ali na svu srecu Lajos je samo do 15h radio. Da, imam mogucnosti da napravim i spejs satl, imam radionicu, sve moguce tehnologije zavarivanja (TIG, MIG, MAG, EL) i obrade svih mogucih metala su mi na raspolaganju. Takodje imam na raspolaganju i veliki strug i glodalicu, na cemu bih mogao da izradim sve bitnije delove sa preciznoscu od +/-5x1/1000. Imam i materijala da izradim tako brutalnu montazu, imam i vec gotov tripod od one stare, tako da bih eventualno mogao da stavim samo mehaniku na njega, ali...

...ali, iako sam o tome prvenstveno i razmisljao, nisam siguran da sam sposoban da izradim nesto do te mere precizno "astronomski precizno" kao sti bi mozda bila neka fabricka mehanika. Imam i kolege koje su obuceno osoblje za rad na nekim profesionalnim masinama tipa Pantograf ili CNC masina, ja bih trebao u CAD programu da nacrtam sta zelim i to bi bilo gotovo za dan ali nisam siguran vise ni da sam za to sposoban, iako su me oni uveravali da mogu veoma kvalitetno da odrade posao...

Zakljucak: definitivno cu jos malo da razmislim i da pokusam da razradim ideju, od necega sto sam vec video na internetu, pa cemo da vidimo sta bi tu trebalo, a sta moze da se napravi pa cemo se konsultovati.

Na ovako nesto sam pucao (Paralaksijalna montaza, ekvatorijalnog tipa)


Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Da, uz dobar balans i kvalitetne motore, ovakva montaža je bolja od svih standardnih komercijalnih montaža i približava se onim profi (što nije nedostižno, ma kako to izgledalo).
Sad je nabitnije da dođeš do nacrta za istu (ili sličnu), a onda i da realizuješ to (uz sve postojeće naznake, uputstva, sugestije...). Bez skica, teško će ići, ali ponekad su autori ovakvih montaža susretljivi i prepiskom s njima možeš dobiti dragocjene skice, ali i pomoć u vidu savjeta šta i kako.
Povedi računa i o vrsti materijala koji se koristi - ne smije biti pretežak radi overall stabilnosti, a ni premek, da ne bi došlo do anomalija (tipa izjeo se puž, škripi metal o metal, prevaže na jednu stranu i slično).

Sve u svemu, nije nemoguća misija, posebno ako je novčana situacija takva da u skoroj budućnosti nema izgleda za nešto kvalitetno ovog tipa (EQ3 je tek nešto bolje rješenje od EQ2 u smislu nosivosti, dok je Periodic Error manje-više podjednako katastrofalan kod obe montaže).

contax

Quote from: Yagodinac on February 05, 2010, 01:16:09 pm
Za Nikone ne znam ali oni moraju na blef da se isključe čim završe light snimak da ne bi oduzimali šum minutima. Kod Canona to gospodski isključiš u meniju. Jeste da su za Nikona objektivi jeftiniji u odnosu na Canona ali ipak nisam fan Nikona. Suviše me podseća na svadbarsku atmosferu, pečenje i litar-litar.


Posto sam radio na oba sistema moram da kazem da Nikon ima opciju iskljucivanja redukcije suma koja traje kao i originalni snimak. Inace Nikon ima mnogo bogatiji meny sa opcijama kojima korisnik prilagodjava aparat sebi za razliku od Canon aparata. Canon objektivi su znatno jeftiniji od Nikon objektiva i to je jedan od razloga zbog kojeg se mnogi radije opredeljuju za ovaj sistem.

Quote from: CyberianIce on February 05, 2010, 12:24:49 pm
Imam nekog lika u Nemackoj ima prodavnicu fotografske opreme, takodje kupuje i prodaje polovne kamere, a ja sam osudjen da zbog lose finansijske podrske kupim jedan od navedenih modela iz njegove ponude. Samo da napomenem, da ovaj Canon je los, jer vec koristim ponekad Canon PowerShot S5 IS (koji pozajmim od brata) i ne svidja mi se ta kamera uopste, tako da kontam da je Canon S3 IS jos gori a najskuplji od svega ovde navedenog. Inace nudio mi je i neke Minolte nesto dimage z1 ili z3 ili z5 ne znam tacno, nisam smatrao relevantnim koje navodno jesu SLR ali mi se ne svidjaju uopste. Sve u svemu izvukao sam dole u tabeli neke najbitnije karakteristike, tako da mozete da vidite.


Ovi aparati koje si postavio su matori i sigurno im kvalitet slike nije ocaravajuci. Zasto ne sacekas i skupis novac za nesto kvalitetnije umesto da se razocaras u startu i tek onda pocnes da razmisljas o boljem aparatu.

Evo jednog dobrog linka za izradu montaze:

http://www.astronomiainumbria.org/advanced_internet_files/meccanica/easyweb.easynet.co.uk/_chrish/eqnotes.htm

Yagodinac

Quote from: contax on February 05, 2010, 06:58:20 pm
Quote from: Yagodinac on February 05, 2010, 01:16:09 pm
Za Nikone ne znam ali oni moraju na blef da se isključe čim završe light snimak da ne bi oduzimali šum minutima. Kod Canona to gospodski isključiš u meniju. Jeste da su za Nikona objektivi jeftiniji u odnosu na Canona ali ipak nisam fan Nikona. Suviše me podseća na svadbarsku atmosferu, pečenje i litar-litar.


Posto sam radio na oba sistema moram da kazem da Nikon ima opciju iskljucivanja redukcije suma koja traje kao i originalni snimak. Inace Nikon ima mnogo bogatiji meny sa opcijama kojima korisnik prilagodjava aparat sebi za razliku od Canon aparata. Canon objektivi su znatno jeftiniji od Nikon objektiva i to je jedan od razloga zbog kojeg se mnogi radije opredeljuju za ovaj sistem.



Ne znam koji Nikon ima noise reduction = off.
20D ima takođe mogućnost da postavljaš prečice za najpotrebnije stvari.
Velika većina ljudi na forumima (ako već ne navodimo literaturu) kaže da su ekvivalentni Nikonovi jeftiniji u odnosu na iste Canonove. Tu onda iskače Sigma koju uglavnom ocrnjuju ali je jeftinija alternativa Canonovim objektivima ali to je već offtopic. Da su Canonovi jeftiniji ne bih razmatrao mogućnost kupovine Nikonovog objektiva uz raznorazne adaptere!
Naravno, ne moramo svi da se složimo oko svega...  :)

bear

Quote from: Yagodinac on February 05, 2010, 07:18:13 pm
Ne znam koji Nikon ima noise reduction = off.


Ne pricate o istoj stvari, to sto traje koliko i ekspozicija je dark frame (makar to Nikon zove extra noise reduction ili tako nekako). Problem kod vecine Nikona je sto RAW nije pravi RAW, ali koliko to utice na fotografiju zavisi od toga sta slikate.

QuoteVelika većina ljudi na forumima (ako već ne navodimo literaturu) kaže da su ekvivalentni Nikonovi jeftiniji u odnosu na iste Canonove. Tu onda iskače Sigma koju uglavnom ocrnjuju ali je jeftinija alternativa Canonovim objektivima ali to je već offtopic. Da su Canonovi jeftiniji ne bih razmatrao mogućnost kupovine Nikonovog objektiva uz raznorazne adaptere!


Nikon i Canon nikada ne prave direktne konkurente. Koji god aparat da izdaju, on je uvek izmedju dve klase 'onog drugog' tako da uvek moze da se kaze da je pametniji od onog jeftinijeg iz drugog tabora, a jeftiniji od onog iz vislje klase.

CyberianIce

Ja sam citajuci onaj vodic za digitalnu astrofotografiju bas stekao utisak da je Nikon vrh, posto ima bogat meni, i koristi drugaciju tehnologiju senzora u odnosu na Canon (JFET  LBCATS).

@contax
Hvala za URL, opis je mnogo detaljan i odlicno ce posluziti.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

contax

Nije mi bila namera da zapocnem prilicno besmislenu raspravu Nikon vs Canon i ponovicu da sam radio na oba sistema. Redukciju suma fotografi mahom iskljucuju jer pravi vise stete nego koristi. Ko ne veruje za cene neka proveri na sajtovima prodavaca kod nas i u svetu. Retko koji Nikon objektiv je jeftiniji od istog Canon. Dobro sam proucavao cene kada sam kompletirao Nikon sistem. A tek sto vole da vam uzmu pare na sitnicama da ne pricam.
Banda je to kad vam kazem!