• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

I to je nas kozmos? :mellow:

Started by Gugi, June 27, 2005, 04:50:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

 Povod za ovo razmisljnje javio se uslijed igranje igre HOMEWORLD. Ali ne samo nje!

Naime, i u drugim igricama mozemo "vidjeti", na neki nacin sebi predstaviti kako bi to bilo kad bismo u svemirskom brodu plutali kozmosom.

Zelim reci da, iako se LUUUDO divimo zvjedanom nebu sa onom njegovom raznovrsnoscu zanimljivih objekata, mislim da bi nam ubrzo postalo dosadno jer tamo u svemiru vise je PRAZNINE nego sadrzaja, zar ne?

Kao prvo, sve nase destinacije-dalje od Mjeseca-trajale bi duuugo. Kako bi to podnijeli? Pretpostavljam da ne bi ni slucajno dugo buljili preko prozora svem. broda na prizore svemira, nego bismo se okrenuli radije zivotu i istrazivanju te medjusobnom dijalogu na vlastitom svem. brodu kako to na zanimljiv nacin navodi u svojoj knjizi "Crveni Mars" Kim Stanley Robuinson, dok govori o dugome putu prvih kolonista na Mars..

Cinjenica je da kad bismo se prvi put "odlijepili" od Zemlje da bi biti facinirani prizorom vlastitog planeta, susjednog Mjeseca i...cime jos? MOZDA TAMO GORE BAS I NIJE TAKO ZANIMLJIVO!  :(

Ne znam kako bi se covjek mogao naviknuti na tu "prazninu" koja vlada u svemiru kada mu tu na Zemlji toliko puno znaci zalazak Sunca, boje u prirodi, cvrkut ptica, zelene poljane, sume...

A samo naseljavanje neke planete i teraformiranje? Huh, s jedne strane bi depresivno bilo gledati npr. na Marsu onu crvenu boju neba te prasinu i kamenje crvenkasto-narandzastog sjaja, no vjerovatno bi nas odrzao polet upravo prema stvaranju oaze kakvu imamo na Zemlji. Zemlja bi bila uzor naseg teraformiranja, zar ne? Imamo li drugi uzor?

Znam da je tema pomalo psiholoska i filozofska jer navodi na duboko razmnisljanje. Svakako bih volio da iznesete misljenje o svemu sto sam napisao.

No, BILO BI NAM DOSADNO TAMO GORE, ILI NE?  :lol:

Evo nekih slikica o teraformiranju!  :lol:





Evo i zanimljivih linkova sa wallpaperima!!!

http://aerospacescholars.jsc.nasa.gov/HAS/cirr/em/12/20.cfm

http://www.cascadia.ctc.edu/facultyweb/ins...formingwhat.htm

http://www.bambam131.com/terraforming.htm

sashastar

 Gugi rec DOSADNO odmah izbaci iz svog recnika.
Zna se kojim ljudima je DOSADNO.
Naravno ovo se ne odnosi na tebe a ni bilo koga sa ovog foruma.

Kod tebe se pojavio strah verovao ti ili ne.
Poceo si da shvatas da stvarnost nije mnogo ruzicasta
pre bi se moglo reci SIVA.
Ali u tebi ima ruzicaste nade sto je dobro cim ovako razmisljas.

Teraformiranje je za sad u sferi naucne fantastike.
A ljudi dok nesmisle brze astro letelice treba ce nam jos mnogo vremena
dok nas solarni sistem ispitamo a za dalje da i ne pricam.
Tako da i teraformiranje otpada dok nemozemo da stignemo brzo do
mesta koje bi teraformirali.
Vanzemaljski zivot postoji i to 100% oni zive sigurno drugacije
mozda je njihov nacin zivota bolji od naseg i na to treba obratiti paznju.
Naravno sve zavisi od intelektualnog nivoa ko ce koga razumeti i
da li smo mi spremni da se menjamo ili da namecemo nas nacin zivota.
Nasa istorija se svodi na ratove i ratove.Da nije bilo naucnika,umetnika itd.
odavno bi prestali da postojimo.

Za sad cu da zakljucim svoje misljenje covek treba prvo svoju planetu
da teraformira, da ovde zivimo kako treba pa onda da se misli dalje.
I naravno da stupi u kontakt sa vanzemaljcima ???

Slike su predivne  :)


Gugi

 
QUOTE (sashastar @ 27. Jun. 2005., 20:32)
Gugi rec DOSADNO odmah izbaci iz svog recnika.
Zna se kojim ljudima je DOSADNO.
Naravno ovo se ne odnosi na tebe a ni bilo koga sa ovog foruma....

....Vanzemaljski zivot postoji i to 100% oni zive sigurno drugacije
mozda je njihov nacin zivota bolji od naseg i na to treba obratiti paznju....
[/quote]
Ma ne brini Sashastar, ne dosadjujem se ja nikada, samo sam u svojim mastarijama pomislio da tamo gore ne bi bilo zanimljivo kako to, na neki nacin, ocekujemo. No i ovdje dolje na Zemlji mi, ljubitelji neba, cesto puta promatramo svemir (i sve ono staticno, uvijek isto u njemu-uz dakako povremene promjene-novine) i - DIVIMO SE!

Tvoj drugi citat koji sam naveo-malo sam se nasmijao (ali se ne podsmjehujem!)  :D

Dobro, imamo pravo misliti da oni bolje zive. Bolje je misliti-ako vec ima vise civilizacija-da neki bolje zive, a neki mozda gore. I intelektu treba vremena da se razvije. Mozda i oni imaju ogromne stanke kao npr. mi: od vremena starih Grka pa do renesanse kada opet pocinje silno nasa MOZDANA AKTIVNOST, a pogotovo u 20. stoljecu  :rolleyes:

U filmu KONTAKT (kojeg Gugi zna napamet!  B) ) , "protivnik" Jodie Foster  postavlja pitanje: "Zasto vi naucnici uvijek mislite su su vanzemaljci DOBRI?" Mene stvarno ne bi cudilo da se u nekoj tamo nasoj buducnosti pojave vanzemaljci i da kao u DANU NEZAVISNOSTI hladnokrvno izjave: "NO PEACE!" - "NE ZELIMO MIR!"

Sacuvaj Boze! Nikad ne znas sta kriju zakuci svemira-dobre ili lose momke!  :lol:

Ali nas ce Ameri UVIJEK SPASITI kao i u njihovim filmovima, pogotovo ako je amer. predsjednik crnac ili je glavni junak crnac  :D  :lol: Nazalost, crnci nisu toliko omiljeni kako se to prikazuje...

Ipak se nadam da ESA dobro parira americkoj NASI!  B)


sashastar

 Razmisli malo o ovome
Stalno se razmislja kako ce nas jednog dana vanzemaljci posetiti
pa bi moglo biti dobro mozda lose.
A sta ako jednog dana u buducnosti mi budemo ti vazemaljci koga cemo
mi posetiti i pocnemo da im nametamo nase prohteve,zelje i sl.


Dule_smor

 hehe, bas mi je ovo sto sasha rece palo na pamet:)...to je lepo opisano u knjizi stanislava lema-fijasko...strasno dobra knjiga:)

sashastar

 Da,Da,Da zato i jeste SF literatura vazna
Jer podstice na sva moguca razmisljanja gotovo iz svih oblasti nauka.
A narocito je vazna za Astronomiju.