• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zoom dvogled HAMA 10-30x60

Started by Vlada, February 08, 2010, 12:51:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Dosta toga sam procitao o takozvanim zoom dvogledima. Svuda se navodi da su dvogledi sa fiksnim uvecanjima generalno bolji po karakteristikama od ovih drugih. Ja imam jedan zoom dvogled  < HAMA 10-30x60 > koji na minimalnom uvecanju od 10 puta ima vidno polje od svega 3 stepena. Razmisljam da li nekako mogu da uklonim taj zoom mehanizam iz dvogleda a da ga, naravno, ne ostetim nekako.   Svakako vidni ugao od 3 stepena mi se cini previse malim za koriscenje dvogleda za astronomska posmatranja. Da li neko mozda ima iskustva sa tim zoom mehanizmom u dvogledu? Da li nekako on moze da se ukloni, da jednostavno dobijem samo fiksno uvecanje od 8 puta naprimer jer manja uvelicanja svakako daju veliki exit pupil pa onda opet ne dobijam nista korisno?

NeS

Ja ne znam kako je konstruisan taj dvogled ali sigurno taj mehanizam moze da se odstrani samo sto bi verovatni rezultat toga bilo da bi fokus objektiva pao van vidnog opsega okulara.
U tom slucaju bi morao da vrsis mehanicke prepravke, a to mislim da se ne isplati.
Taj dvogled je naj bolji takav kakav je.

Yagodinac

Pravo pitanje je koliko košta taj dvogled. Ako planiraš uskoro kupovinu boljeg (recimo TS 10x50, Janko ih ima a to je najjeftiniji dobar za nebo, sve ispod toga nije nizašta) onda taj može da posluži za eksperimentisanje...
Elem, ja bih ga rastavio na dva dela. Levi bi poslužio za "astrograf", odnosno sa nekim kompaktom i okularom plossl 25-30 za snimanje sazvežđa. Desni bi sa takođe pljoskicom završio kao... 10x60 tražilac recimo. Samo to traži da malo eksperimentišeš i majstorišeš, ako te ne mrzi.
Ja lično sam rastavio Optisan 10x50 i kad imam vremena uradiću tako.

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 08, 2010, 12:55:54 pm
.... TS 10x50, Janko ih ima a to je najjeftiniji dobar za nebo, sve ispod toga nije nizašta....


Pa ne bih se složio. I sa jeftinijim dvogledim može da se posmatra sasvim zadovoljavajuće, jeste da je sve to lepše sa kvalitetnijom opremom ali nije baš da su neki slabiji dvogledi neupotrebljivi.....
Što se samog dvogleda tiče slažem se sa Stanićem taj je najbolji takav kakav je i slobodno ga koristi za posmatranje čak i uz korišćenje zoom mehanizma .... nije baš puno objekata za koje ti treba preko ta 3 stepena vidnog polja ali je zato sasvim lep broj objekata koji će sa 30x uvećanjem izgledati bolje nego sa 10x..
Naravno ako ti se desi da se dvogled raskolimira ili ošteti ili neka slična nezgoda onda se vrati na ovu temu i pročitaj šta je Yagodinac napisao ;D do tada se ne uzbuđuj previše nego koristi ono što imaš ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Svi dvogledi koji se nude ispod 50e su... velike šanse imaš da su raskolimirani tj razroki. Kad Kinezu to ispadne iz šlepera - niko to ne može da popravi. Nagledao sam se takvih tzv norconia sport 7x50 za 3-4000d. Čak sam i prodavca lovačke opreme posavetovao da mu ja izaberem dvoglede iz kontigenta idući put u zamenu za popust ;D
Čak i ako uspeš da kolimiraš dotični dvogled (moj Optisan nije bilo moguće kolimirati, tj usmeriti oba tubusa u istu tačku da ne daje duplu sliku) ostaje pitanje refleksionih premaza; da li ih ima na svim optičkim površinama (nemoguće u toj klasi), da li su svuda samo sa jedne strane, da li premazi propuštaju suviše malo svetla, itd. Mnogo pitanja u klasi ispod 50e.