• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CHDK

Started by CyberianIce, February 10, 2010, 04:21:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Da li je neko od vas vec imao iskustva sa CHDK-om? Da li realno moze da poboljsa performans Canon idiota u astrofotografiji?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

da, ja sam ga instalirao na A530. Expozijcija je prosirena do 100 sekundi, moze da radi RAW i ima citav niz drugih funkcija. Procitaj uputstvo za CHDK, svaka f.ja je detaljno objasnjena. Jedina mana je sto ne postoji softver za bas svaki Canon, Yagodinac nije mogao da instalira na svoj aparat (zaboravio sam koji).

gilecais

Na Canon A-560 kao sto i ja imam.Intresuje me dali ima neko kakvo iskustvo sa CHDK na Cenon Power Shot S 5 Is.Voleo bih dobiti budzenjem video moda na 640x480 mogucnos od 15 fr./sec. Pozdrav svima Gile.

CyberianIce

Sada moze da se stavi na A560 (samo na model sa firmware-om 1.00a) Ali to nije problem je se preko 00x00000043 moze uvek prvo instalirati ova verzija firmware-a (downgrade) pa tek onda CHDK
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Kao sto sam pomenuo ranije, stigla mi je nova kamera, Canon PowerShot A560, prezadovoljan sam njom, ubacio sam CHDK, sve radi ko doxa. Sad me interesuje par stvari vezano za kondiguraciju baterija. Kupio sam dva seta Duracell NiMH akumulatora 1.2V od 2650 mAh, pa me interesuje sta treba da podesim za maksimalan a sta za minimalan napon kako bi mi senzor ispravno ispisivao status akumulatora? Namerno sam uzeo dve garniture kako bih mogao uvek da imam jedan operacioni i jedan rezervni komplet baterija, dok se jedan puni drugi moze biti u upotrebi i tako.

Kako se formiraju ove baterije? Na kutiji od baterija pise da sledim uputstvo sa punjaca, ali kupio sam i Triax-ov inteli punjac a na njemu nista ne pise. Pretpostavljam da NiMH akumulator prva tri puta treba da se puni 20h i takodje da se skroz isprazne pre sledeceg punjenja? Da li neko moze da mi kaze nesto vise o formiranju ovih baterija? Jos mi nije jasno posto ovaj punjac prvih 90% punjenja radi sa redovnom strujom punjenja, a poslednjih 10% se dopunjava sa 1/100 od standardne struje punjenja, da li to moze lose da se afektuje na formiranje baterija?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

contax

Mislim da NiMh ne treba da se formiraju. Takodje ne bi trebalo da imaju ni memoriju sto je odlicno. Ali imaju jednu losu osobinu. Kada se napune brzo se prazne usled stajanja. Ovaj proces se donekle usporava na nizim temperaturama. Tako da ih treba cuvati prazne pa ih pred upotrebu napuniti.

spadej

NiMH baterije imaju memorijski efekat. LiIon baterije nemaju.

Ne znam kakav ti je taj punjac? Ako ima mogucnost i da puni i da prazni baterije onda je OK. Ako nema moraces nesto da improvizujes. NiMH baterije mogu da se pune i prazne od 0 da max. Fotoaparat ne moze da ih isprazni do kraja jer se gasi cim napon opadne do nekog zadatog nivoa. Ponovnim dopunjavanjem nedovoljno ispraznjenih baterija raste memorijski efekat u njima. Nakon 10-ak ciklusa baterije imaju manje od pola kapaciteta.

Ja svoje baterije dopunjavam 4-5 puta a onda ih praznim do 0 pa tek onda punim (imam takav punjac).
Ako punjac nema mogucnost da prazni baterije mozes to uradis baterijskom lampom ili nekim slicnim potrosacem. Naravno, nikad nemoj to da radis kratkim spojem.

Laci

February 25, 2010, 12:52:00 pm #7 Last Edit: February 25, 2010, 01:10:42 pm by Laci
Quote from: CyberianIce on February 25, 2010, 09:47:54 am
Kako se formiraju ove baterije? Na kutiji od baterija pise da sledim uputstvo sa punjaca, ali kupio sam i Triax-ov inteli punjac a na njemu nista ne pise. Pretpostavljam da NiMH akumulator prva tri puta treba da se puni 20h i takodje da se skroz isprazne pre sledeceg punjenja? Da li neko moze da mi kaze nesto vise o formiranju ovih baterija?

Za formiranje NiMH baterija preporučuju 'glup' punjač. To je takav punjač kod koga je struja punjenja konstantna tokom celog trajanja punjenja (recimo, 250mA).
Postupak formiranja bi bio sledeći.
Pročitaš nazivni kapacitet baterije sa njenog omota.
Puniš baterije X sati.
X = (kapacitet baterije / struja punjenja) * 1.4
Trajanje X se uzima sa rezervom +10% -20%.
Primer: bateriju od 2500mAh sa punjačem od 0.25A puniš najmanje 14h.
Ponoviš 3 do 5 ciklusa potpunog punjenja i pražnjenja baterije.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Akumulatori su od 2650 mAh a struja punjenja na punjacu je 250 mAh. Ne znam da li je punjac dovoljno pametan i da isprazni akumulatore pre pocetka punjenja a iskreno mislim da to nije ni neophodno jer je to princip za NiCd akumulatore, a ovo je NiMH, i on moze bez problema samo da se "dopunjava". Kompletan ciklus praznjenja je pozeljno ponoviti jedanput mesecno (tako tvrdi proizvodjac - Duracell). Isti taj proizvodjac kaze i da su ovi akumulatori "preformed" - a i kad sam ih ubacio prvi put u kameru nisu bili ni prazni, vec na nekih 20%. A tu se vracamo na pocetno pitanje, kako da podesim CHDK da mi precizno prikazuje u % stanje baterije? Nasao sam u meniju to mesto gde se podesava, treba uneti maksimalni i minimalni napon akumulatora te odabrati "step size" (25 ili 1mV), ali ne znam koje vrednosti treba tu da stavim?

Inace znam da je kod formiranja potrebno da se skroz isprazne, nisam znao jedino koliko je vremena potrebno da se pune i koliko puta treba da se ponovi ciklus.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

USB Daljinski okidac za CHDK:

http://chdk.wikia.com/wiki/USB_Remote_Cable

Potreban pribor i materijal
USB kabel za vasu kameru (najcesce sa mini USB konektorom na jednoj strani), taster, izolir traka, Litijumska baterija CR2032 (kao ona koja se nalazi na vecini maticnih ploca od racunara, 3V), pozeljno je imati i lemilicu te malo kalaja, letolit ili tinol pastu - nije neophodno ali ako zelite da to sto pravite jos i na nesto lici, svakako je dobro imati.



Kako spajate ovo?
Odfikarite onaj kraj USB kabla koji se obicno ushteka u racunar, crna zica ide direktno na - pol baterije a crvena na taster, pa sa tastera na + pol baterija, to je sva nauka. Ukoliko posedujete SMD radnu stanicu, mozete da napravite sve ovo i od kabla za slusalicu od telefona, fancy izgleda, dobro amortizuje vibracije tastera, ali je prakticno identicno.

Kako ovo radi?
Vrlo jednostavno: ovo radi tako sto daje kratkotrajnu pobudu od +3VDC USB kontroleru na ploci same kamere, CHDK firmver detektuje pobudu ali umesto aktiviranja USB kontrolera on aktivira proces fotografisanja kao da ste pritisnuli taster na samoj kameri. Potrebno je ukljuciti ovu opciju u CHDK meniju, mislim da pise "Enable USB Remote" ili takvo stogod.

Zasto nam je ovo potrebno?
Kao prvo zato sto je jednostavno da ne moze biti jednostavnije i ne zahteva velika materijalna ulaganja. Dalje, ono najbitnije: da bi eleminisali nepotrebno drmusanje aparature koje uzrokuje vasa ruka dok pritiskate standardan taster za fotografisanje na kameri. Kao i proces modifikacije DSLR-a, i ovo je neki vid "geek" tjuniranja kamere a mnogo je jednostavno. Naravno ove dve stvari nemaju veze jedna sa drugom osim sto geek-ovima poput mene pricinjava gotovo jednako zadovoljstvo da prckaju po elektronici u cilju poboljsanja performansi mnogo dalje od fabrickih granica mogucnosti :D

Ako ste dovoljno kreativni, mozete da napravite i taster koji izgleda kao onaj sa reklame "Put your hands in the air or I'll do it!" a.k.a Dead Man's Handswitch ;D Ovo me uvek podseti kad je jedan kreten jos u gimnaziji na casu istorije (citaj: smaranja) otkinuo daljinski sa dijaprojektora, namotao par krugova onog kabla oko sebe, uzeo onaj daljinsku u ruku, iskocio ispred profesora i povikao "Pusti me napolje, dic'u sve u 3 pi**k materine!" Joj kako smo se pokocili od smeha :D


Postoji i naprednija varijanta ovog okidaca sa kojim mozete i da zumirate (on zahteva neke skripte da budu aktivne), takodje i bezicna verzija (sa onim kineskim bezicnim zvoncetom za vrata, tu jos idu jedan optkopler ili relej) o tome ce biti reci naknadno.

@offtopic
Sad se prisecam kako sam se ribao sa Yagodincom u pocetku oko astrofotografije i govorio kako me to nikada nece interesovati, a polako moja oprema postaje sve nabrijanija kojekakvim kablovima, rezervne memorijske kartice, rezervne baterije, microstage, fotostativ, web kamera i 300 cuda. Jedino sto mi je ostalo da kazem je izvini Yagodinac, bio si u pravu. Nije uopste bilo upitno da li cu da hvatam fotone, vec samo kada...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Quote from: gilecais on February 10, 2010, 11:41:41 am
Na Canon A-560 kao sto i ja imam.Intresuje me dali ima neko kakvo iskustvo sa CHDK na Cenon Power Shot S 5 Is.Voleo bih dobiti budzenjem video moda na 640x480 mogucnos od 15 fr./sec. Pozdrav svima Gile.


Gile imas sad mogucnost (tek od pre nedelju dana) da stavis CHDK na S5 IS, sa sledecim verzijama firmware-a: 1.01a i 1.01b. Cim ubacis CHDK u kameru, dobices mogucnost ne samo da podesavas na 15 frame-ova u sekundi na 640x480 video zapis nego i da stavis na manje ako zelis. Da li znas kako mozes da iscitas koja verzija firmware-a je u tvojoj kameri?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on March 11, 2010, 02:25:17 pm

@offtopic
Sad se prisecam kako sam se ribao sa Yagodincom u pocetku oko astrofotografije i govorio kako me to nikada nece interesovati, a polako moja oprema postaje sve nabrijanija kojekakvim kablovima, rezervne memorijske kartice, rezervne baterije, microstage, fotostativ, web kamera i 300 cuda. Jedino sto mi je ostalo da kazem je izvini Yagodinac, bio si u pravu. Nije uopste bilo upitno da li cu da hvatam fotone, vec samo kada...


E sad zamisli koliko je tek meni sve to bilo zarazno u momentu dok ništa od opreme nisam imao sem Optisana 70mm! I Samsunga od 3.2 Mpx...
Da, znao sam da ću ipak da slikam, pre ili kasnije.

Obersturmfuehrer

Na racun baterija...
Samo puni, prazni i nemoj nista da razmisljas...i takvim 'postupanjem' sa njima mogu da traju jako dugo i da budu jako dobro.
Trenutno imam Sony NiMH baterije, evo vec 2 godine i totalno ne pazim na njih i drze ko lude, a koristim ih u svom Fuji S5600 nonstop, plus nadju mesto u helikopteru, a i RC auto se vozi na njih. Znaci silujem ih samo tako. Pre toga sam koristio nesto slabije LFC (ili tako nesto) i one su trajale oko godinu dana. Probao sam i te Duracell, polakomio se na kapacitet, kad ono krsh...ne mogu ni 200 snimaka da izvuku...doduse, mozda sam ub'o losh par...

U svakom slucaju, te price oko formiranja, punjenja, praznjenja do kraja i slicno slobodno zaboravi...

spadej

taj helikopter, i RFC auto... to su decije igracke ili...? Ako jesu, onda nije cudo sto tvoje baterije tako dobro rade jer im upravo takvi potrosaci eliminisu memorijski efekat, potpunim praznjenjem.

Obersturmfuehrer

Da, igracke. U njima ih koristim tek od skoro, znaci od pre ... pa mozda nekih mesec dana...Do tada su bile iskljucivo u foto aparatu, sva cetiri komada i nisu isle van njega.
Jedan jedini put nisam pomislio na to da treba da ih ispraznim skroz, osim kada su se same ispraznile, pa ugasile aparat - a sto se retko desavalo jer sam ih uglavnom dopunjavao...Jednostavno, kada mi trebaju pune baterije, ostavim ih u punjacu, i onda slikam...
Tako da...danas, sa gomilom vrsta NiMh baterija, mislim da je ta prica oko svega toga precenjena...

PS, u poslednje vreme mnogi hvale Eneloop baterije...ja ih nisam prob'o, a kazu ljudi da su mnogo dobre...