• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Crna rupa i njena toplotna svojstva izazvana entropijom i CERN

Started by r2d2, February 15, 2010, 10:33:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Iz fenomenalne knjige "elegantni kosmos" na pitak, razlozan i svima razumljiv nacin u poglavlju o crnim rupama je opisan redosled i uzrok otkrica same entropije crnih rupa.

"Najvazniji Hokingov zakljucak  bio je da crne rupe emituju zracenje, kvantno mehanicki gledano. Racunica je duga i slozena, ali je Hokingova osnovna ideja jednostavna. Videli smo da je prema principu neodredjenosti cak i vakum praznog prostora uzburkan i prepun razigranih virtuelnih cestica koje se iznenada stvaraju i medjusobno anihiliraju. Medjutim, Hoking je shvatio da gravitaciona moc same crne rupe moze dati energiju paru virtuelnih fotona, koji bi ih razdvojio dovoljno da crna rupa usisa jednog... "

Moje prvo pitanje se odnosi na tipove cestica. Da li ovaj iskaz Hokinga dozvoljava postojanje antifotona koji nastaje kao par foton-antifoton? Wiki o tome cuti. Znam za druge bazdarene bozone, da nemaju svoje antiparnjake, pa se opet pominju kao parovi u kvantnim fluktacijama ali ocigledno mi je promaklo zasto i kako...  ...moze neko pojasnjenje naravno na laickom nivou...

Takodje malo dalje pise sledece pri daljem opisu kolicine samog toplotnog zracenja crnih rupa :

"... Da biste stekli predstavu o razmeram koje vaze u ovakvim situacijama napomenucemo da se detaljnom analizom dolazi do podataka da crna rupa mase triput vece od Sunceve ima temperaturu od jednog milionitog dela stepena iznad apsolutne nule. Nije nula vec je skoro nula.....

  ...Hokingovi proracuni pokazali su i ovo: sto je masa crne rupe manja visa je njena temperatura i vece je zracenje koje emituje. Na primer, crna rupa mase ravne masi malog asteroida emitovala bi gama zracenje kao hidrogenska bomba od milion megatona...."


Moje drugo pitanje se odnosi na eksperimenat u Cernu.
Unapred da kazem da sam uveren da mikro crna rupa  koja bi i bila stvorena matematicki apslutno dokazano ne bi uticala svojom gravitacijom stvaranjem neke masivnije crne rupe. To su gluposti.

Pitanje glasi: Da li ista formula se moze primeniti na mikro crne rupe cija masa je enormno manja od pomenutog asteroida, tj da li mozemo ocekivati eventualno toplotno zracenje od vise desetina milijardi kelvina?

S obzirom da radna temperatura plazme iznosi vise od jedne milijarde kelvina,i neverovano je skupo i komplikovano je postici, da nije slucajno jedna od pozadina eksperimenta jeftina fuzija?

sale11472

Što se prvog pitanja tiče u samom tekstu se krije naznaka odgovora .... koliko se sećam foton je sam sebi antičestica tj foton==antifoton.....
Što se drugog pitanja tiče videćemo kada ekpseriment proradi punom parom.... a valjda će i biti nešto pozitivnog u celoj priči pošto ja navijam i očekujem da glavni cilj - otkriće Higsovog bozone - neće biti postignut ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Kada je reč o virtuelnim česticama, evo nekog mog razmišljanja. Ove moje ideje nisu zasnovane na nekoj teškoj nauci, ali valjda imam pravo da probam (sistem "ako prođe, prođe" :))

Elem, koliko sam pratio popularnu literaturu, u svakoj tački prostora nonstop nastaju i nestaju čestice. Kao što znate, energija se može pretvoriti u masu, a i masa može sasvim lepo nazad, u energiju. Ove virtuelne čestice valjda ne zapažamo zbog toga što koliko god njih da nastane, toliko njih i nestane (pretvori se u energiju).

Ne mogu tvrditi sa sigurnošću, ali pretpostavljam da su virtuelne čestice sistemi čestica-antičestica, tako da priča o njihovom ponovnom pretvaranju u energiju ima smisla.

Međutim, ako se neki gama-zrak pretvori u par čestica-antičestica, i ako se desi da je jedna od njih upala unutar horizonta događaja, onda ona dakle prestaje da postoji, a ova što je ostala van horizonta događaja napusti crnu rupu. Dakle, kao da je crna rupa emitovala tu česticu, ali je u suštini samo pojela njen anti-parnjak :) Toliko je taj horizont događaja oštra granica...!

Ne umem da odgovorim na drugo pitanje, o temperaturama, ali bih pomenuo da sam u jednom domaćem univerzitetskom udžbeniku pročitao da kod izvesnih kvantnih sistema postoji čak i negativna apsolutna tempteratura, ona u kelvinima! Mnogo smešna ta kvantna fizika :)

r2d2

QuoteMeđutim, ako se neki gama-zrak pretvori u par čestica-antičestica, i ako se desi da je jedna od njih upala unutar horizonta događaja, onda ona dakle prestaje da postoji, a ova što je ostala van horizonta događaja napusti crnu rupu. Dakle, kao da je crna rupa emitovala tu česticu, ali je u suštini samo pojela njen anti-parnjak Osmeh Toliko je taj horizont događaja oštra granica...!


Tako nekako i ja shvatam ali me zbunjuje opis dva fotona. Znaci "jedan" (uslovno receno) gama zrak a ne dva. Medjutim u onom citiranom pasusu se govori o paru virtelnih fotona. Zasto par?  Zar nece biti samo jedan foton ili onoliko koliko je virtuelna cestica i anticestica imala mase. Uf ....