• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Biološki mikropreparati

Started by stameni, February 18, 2010, 05:51:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Nedavna diskusija o okularima mikroskopa dala mi je ideju da pitam...

Hteo bih da na jevtin način bacim pogled kroz mikroskop. U prevodu -- da nađem sajt i / ili e-knjigu u kojoj se mogu naći ilustracije "mikrosveta" posmatrane kroz odgovarajući uređaj. Nije mi neophodan neki visoki nivo detalja: više nego dovoljno je da se može videti nešto što odgovara osnovačkom / gimnazijskom nivou. Idealno bi bilo da se mogu naći sličice onoga što smo nekada učili po školama, npr. struktura lista biljaka, presek kroz neko tkivo, pogled na ćeliju u profazi i sl.

Imao sam sreću da i kao osnovac i kao srednjoškolac bacim pogled na mikropreparate koje su škole posedovale, pa bih hteo, eto, da se malo "podsetim" starog gradiva :)

S obzirom na to da astronomskih fotografija ima na tone, trebalo bi da ima i sličica živog sveta.

NShappy


NShappy

Ček, sada vidim da pitaš i za biljke. To bi trebalo biti pod morphology and anatomy...

...ne znam tačno za biljke, bliži sam životinjskim presecima.

Yagodinac

Za biljke ti ne mogu pomoći ali ako hoćeš ljudska ili životinjska tkiva da gledaš onda ta tkiva moraš i da obojiš. Najčešće/najjeftinije bojenje je H/E (hematoksilin-eozin) gde su bazne stvari obojene plavo a crvene su kisele komponente. Ukratko: komplikovano tj nemoguće za napraviti u kućnim uslovima.
Možda bi bilo lakše kupiti gotove komercijalne preparate mada nemam pojma gde. Ako si dobar sa nekim patologom možeš dobiti brdo preparata tumora premda sumnjam da bi te to oduševilo... I zadnji način nabavke je da ti to neko jednostavno zdipi sa Medicinskog...  8)

Što se biljaka tiče, probaj luk. Tu ne treba bojenje (provereno). A ima još jedna stvar gde bojenje ne treba: kap ustajale barske vode. E to ti je vatromet svih mogućih bakterija! Obavezno probati!


stameni

Dakle, Yagodinac i NShappy su donekle pogodili to što mi treba, s tim što su pretpostavili da znam mnogo više o mikro-svetu nego što zaista znam. Zato je sajt koji je naveo NeS izgleda prava stvar, u svemu, sem u ceni: preparati su preskupi za povremeno i amatersko bavljenje mikro-svetom. Bilo bi lepo kad bi ti preparati postojali "skenirani"... :)

stameni

Quote from: Yagodinac on February 19, 2010, 07:21:12 pm
Što se biljaka tiče, probaj luk. Tu ne treba bojenje (provereno). A ima još jedna stvar gde bojenje ne treba: kap ustajale barske vode. E to ti je vatromet svih mogućih bakterija! Obavezno probati!


Kada smo drugar i ja bili osnovci, on je posedovan jedan "mali" mikroskop, verovatno ekvivalent Optisanu :) Povremeno smo obavljali posmatranja, i to baš na luku.

Elem, iz lukovice crnog luka izvukli smo jednu "ljusku", probali da je obojimo razblaženim crnim tušem, a zatim stavili na pločicu i gledali. Baš je bilo interesantno: pravougaone ćelije naslagane jedna pored druge, a sa ove vremenske distance mi se čini da smo u ponekima mogli da uočimo i jedro :) Baš je bilo interesantno to posmatranje :)

NShappy

Ček, šta tebi treba? Hoćeš fotke snimljene kroz mikroskop, ili hoćeš da kupis već spremljene preparate? Ili hoćeš uputstva kako se prave?

Slike koje vidiš na netu su i najbolje što se kroz standardni mikroskop može izvući. Ne prave se tu velike rezolucije jer je slika već previše uvećana i optika ne dozvoljava da se vidi više nego što se vidi na slici male rezoucije.

stameni

Ovo prvo, fotke snimljene kroz mikroskop. I to uglavnom radoznalosti radi, čisto da probam da se malo podsetim osnovačkog / gimnazijskog gradiva.

U prethodnom pasusu sam implicitno podrazumevao ne da mi treba, nego da bi bilo lepo ako bi imalo :)

Yagodinac

Uputstva kako se prave?
Hehe... prvo treba tkivo iseći ne deblje od par stotih delova milimetra. Najbolje da tkivo bude smrznuto da bi se preciznije seklo  :) Onda na scenu bojenje: Gimza, metilen, hematoksilin/eozin, srebro... ko šta ima.
Komercijalni su skoro svi H/E i nisu toliko ni loši.
Dosta je i ovoliko. Bolje da praviš preparate od luka.

Što se snimanja tiče tu je bitno po meni koji mikroskop imaš. Da li ima sopstveno osvetljenje ili ne, kondenzor, dijafragmu, itd. Tačnije koliko možeš da pustiš uvećanje. Na Cajsovima sa kojim sa ja radio slika je odlična do 400x a za 1000x treba imerzija. To sam probao par puta sa lošim rezultatima, pre svega zbog izraubovanih objektiva.
Slikati neku polumračnu sliku može biti promašaj. Zato razmisli da li ćeš i kolike pare uložiti u sve to, jer je svojevremeno asistent pretio da će morati da proda golfa dizela ako mi polomimo njegov mikroskop  ;D ;D ;D
Zaključak: za slike kao iz atlasa treba prodati golfa.

stameni

Maločas pronađoh "Atlas histo-patologije" od (izvesnog) Currana, na sledećem linku:
http://rapidshare.com/files/381629195/R.C.Curran-Atlas_histo_patologije.rar

Otprilike i "na prvu loptu" ima toga što sam tražio, mada je reč o anatomiji čoveka. Uglavnom, fotografije su propraćene kratkim komentarima na našem jeziku, tako da i laici mogu donekle da uživaju u prizorima mikrosveta. Nisam stručnjak, a uostalom nisam ni 5 min prevrtao dokumente (ima ih više), ali imam utisak da je ovde reč ipak o naprednijem nivou. Mislim da bi Yagodinac mogao dati svoj sud, kao najkompetentniji ovde za ovu oblast. Naravno, ovo je samo najblaži mogući predlog, nema ni "i" od ikakvog imperativa :)

Bilo bi lepo kada bi se moglo naći nešto slično za biljkice.

Yagodinac

Pogledaću ali histološki atlasi su mi se popeli na vrh glave. Danima sam ih listao pred praktični ispit i sanjao preparate  ;)

stameni

Ne znam gde se izgubila "edit" opcija, pa bih zamolio moderatora da postavi link dve poruke iznad ove unutar CODE tagova.