• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ko je Mihailo Čubrović?

Started by Advokat, February 13, 2010, 11:48:25 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Advokat

Juče sam (po mom dobrom starom običaju, sa skoro polugodišnjim zakašnjenjem), naišao na podatak da je naučni tim u kome je (i to kao značajan član, ako ne i kao inicijator projekta) i naš mladi naučnik Mihailo Čubrović, prvi u svetu, uspešno primenio teoriju struna u praktične svrhe, radi objašnjavanja jednog stvarnog fizičkog fenomena. Rad je objavljen u časopisu "Science"
http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/1174962v2.

Guglajući ime M. Čubrovića, pronašao sam nekoliko tekstova u arhivi AM-a iz vremena dok je bio srednjoškolac, ali nema nikakvih novijih informacija o njemu. Pošto je očigledno u pitanju neko ko nije nepoznat ljudima iz AM-a, voleo bih da nam obavešteni daju neke bliže podatke o njemu, o tome šta sada radi, kao i da, sa vremenske distance, ocene vrednost njegovog gore pomenutog rada (i ako mogu, da ga malo "pojasne").

sale11472

Zorkiću sasvim definitivno je vreme za stalnu rubriku "ko je ko" na sajtu astronomskog magazina...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Da, trebalo bi. Evo jedne Mihajlove biografije iz 2002. http://static.astronomija.co.rs/razno/astronomi/cubrovic/cubrovic.htm

Link u tekstu vodi na njegov rani rad. Nakon toga Mihalju se gubi trag. Mislim, bar za mene. Studirao je, otišao u svet i eto izgleda da postaje uspešan naučnik.

Predrag

Čini mi se da je ovaj momak bio u nekoj TV emisiji pre nekih mesec dana, možda malo više. Ne sećam se tačno u kojoj.
Ili čak možda sam ga video i na vestima...nikako ne mogu da se setim.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

stameni

Ne bi bio loš ni intervju sa Mihailom, za AM.

U praksi, najbolje bi bilo da se to obavi Skypeom, što ja trenutno ne mogu iz tehničkih razloga; imam neke problemčiće sa računarima, koje ću verovatno rešavati neodređeno dugo.

Ako postoji alternativa (IRC, mail...?), onda bih to mogao odmah.

Naravno, ovo su jednostavno moje ideje, možda ima i boljih predloga. Takođe, ključno je i da se uspostavi kontakt sa, nadajmo se, budućim Ajnštajnom :)

Advokat

A onda taj intervju kao i kopiju rada objavljenog u "Science" poslati onom nesrećniku iz Valjeva koji pljuje po Petnici.