• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Energetski deficit sirenja svemira na nivou ispod plankove konstante

Started by r2d2, February 19, 2010, 08:04:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Kvantna mehanika nam govori da u vakumu praznog prostora postoje kvantne fluktacije koje proizvode virtualne cestice. Ako pomenem Ajnstajnovu kosmolosku konstatntu verovatno necu moci da  razumem odgovor (ako ga bude).

Sav prostornovremenski kontinum sadrzi kvantna talasanja, fluktacije na malim rastojanjima (manjim i od struna)

Svemir se siri to je svima poznato, ali meni nije jasno odakle energija da se siri s obzirom da postoji kvantna fluktacija i tog NOVOG upravoprosirenog kontinuma. Kvantna fluktacija je barem potencijalna energija ako ne i realna.  Odakle toliki generator energije Svemiru da bi se sirio ubrzano ili usporeno svejedno kada odlika prostora mora biti i kvantog karaktera?

Gde gresim u postavci?

Ljubo

QuoteSav prostornovremenski kontinum sadrzi kvantna talasanja, fluktacije na malim rastojanjima (manjim i od struna)


Ovo je malo prejaka konstatacija.
Kvantno talasanje nije adekvatan naziv, već kvantna neodređenost. Fluktuacije na rastojanjima manjim od struna? Kvantna mehanika ne operiše sa pojmom "struna" - on je u ovu priču naknadno uveden. Teoretičari struna su upravo operišući sa vrijednostima veličina fluktuirajućeg polja (i još nekih kvantnih operatora) došli do veličina struna, a ne obrnuto!

QuoteSvemir se siri to je svima poznato, ali meni nije jasno odakle energija da se siri s obzirom da postoji kvantna fluktacija i tog NOVOG upravoprosirenog kontinuma. Kvantna fluktacija je barem potencijalna energija ako ne i realna.  Odakle toliki generator energije Svemiru da bi se sirio ubrzano ili usporeno svejedno kada odlika prostora mora biti i kvantog karaktera?


Ko je rekao da se energija širi? Ona samo doprinosi širenju (tamna energija - energija fluktuirajućeg kvantnog polja) ili skupljanju (potencijalna energija ispod barijere).
Ovdje se radi o tome da usljed jedne konstante u kvantnim jednačinama polja, ta konstanta, koja je inače jako, jako mala, uzima nenulte vrijednosti da bi te jednačine polja imala realna rješenja (ona rješenja koja odgovaraju opserviranim činjenicama u mikro svijetu, sa reperkusijama na makro svijet). Ukoliko se javljaju znatne količine ove energije, onda je nezaustavljivo širenje neminovno, a može biti čak i ubrzano - što je u skladu, dakle, sa kvantnom teorijom polja.
Odavde je jasno da ne stoji izjava:
QuoteKvantna fluktacija je barem potencijalna energija ako ne i realna.
Tačno bi bilo: to je energija koju ima sam prostor, a od njene veličine zavisi kako se širi prostor.
Mislim da ovdje nejasnoće slijede iz neadekvantnog povezivanja klasičnih (makro) fizičkih veličina (npr. potencijalne energije) i kvantnih (energija fluktuirajućeg polja). Ove energije imaju različite izvore, pa ih ne treba povezivati.