• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje Saturna

Started by Vlada, February 22, 2010, 10:28:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Sinoc sam imao prilike da posmatram Saturn. Bilo je relativno vedro nebo, ali je bilo dosta treperenja vazduha tako da nisam uspeo da na najbolji nacin posmatram.  Takodje imam problem sa fokusom slike u okularu. Naime, kada se priblizavam fokusu Saturna, koji je inace svi znamo prilicno simetrican nebeski objekat, u trenutku neposredno pre nego sto maksimalno izostrim sliku primecujem da se slika nepravilno, (NESIMETRICNO)  "pretvara" u  konacnu izostrenu sliku planete. Takodje, jedan kraj planete kao da se nalazi van fokusa dok je drugi u nekakvom, ali nekvalitetnom fokusu.  Da li mislite da je po sredi problem sa kolimacijom? Znam teko je ovako reci ali vase generalno misljenje. Ja sam kolimirao prostim podesavanjem sekundara da je tacno ispod fokusera, da se u sekundaru vidi celo i simetricno prim. ogledalo i na kraju da primar pokazuje simetricne drzace sekundara. To je koliko razumem mehanicka kolimacija. nemam laserski kolimator, pa se pitam kako da to najbolje izvedem bez njega ako je to ikako moguce? Unapred hvala svima na sugestijama!

Yagodinac

Moguće da je do kolimacije; ustvari koji god teleskop na svetu da pogleda neki mrgud - reći će da je raskolimiran. Da sad ja ne bih ispao kao ona dva starca sa galerije što kukaju na sve, reći ću ti da možda i okular nije bio u optičkoj osi. To može da bude slučaj kod jeftinijih plastičnih fokusera, naročito ako se na njih stavi neki barlow ili drugačije se produži sistem.

Premda, najsigurnije ti je da sačekaš bolju atmosferu i na velikom uvećanju nađeš sjajnu zvezdu oko zenita. Onda uradiš star-test i za sva vremena shvatiš da džabe optika bez šrafcigera...
;D Čak i ako je kolimacija dobra - može da bude bolja.
I za prvo vreme ti ne treba laser. Ako kolimiraš na npr 500x koristeći sve barlowe i okulare vrlo brzo shvatiš da je optička kolimacija (tj na zvezdu) što se tiče preciznosti jednaka laserskoj. Samo treba da prsteni budu koncentrični i to je to.

Quote from: Vlada on February 22, 2010, 10:28:42 pm
To je koliko razumem mehanicka kolimacija.

Po meni ne postoji mehanička kolimacija. To je samo uvod u pravu kolimaciju, tj kad nađeš zvezdu. Ako primar i sekundar nisu simetrični gledano golim okom onda čemu maštanje o difrakcionom limitu i planetarnim detaljima?
Doduše, retko ko radi kolimaciju svaki put kad izađe na posmatranje ali da imaš dobsona od 300mm veruj da bi triput za veče kolimirao i psovao. I kukao za refraktorom  ;)

CyberianIce

Vrlo mooguce i da ti je ogledalo losije izrade.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Da se i ja pridruzim ovoj temi na forumu.Slikao sam Saturn 22.02.2010 godine sa kompaktnim Canonom A-560 u video modu.Klipovi su bili duzine od nekih 1800 slicica pa do 2969 slicica.Uradio sam nekih 20-ak klipova Saturna i nekih 30-ak klipova Marsa.Saturn nisam slikao os 28.04.2009 pa do sada.Za sada toliko.Pozdarv od Gileta.

Jaro

Odlicni snimci Zoli, jedva cekam da vidim sledece snimke kada se Saturn malo vise podigne. Samo tako nastavi.

gilecais

Ajd jopet kako bi neki rekli.Pozdrav svim forumasima.Dve slicice Saturna od 28.02.2010 godine.Oprema ista kao i kod Marsa i predhodnog Saturna.Snimci su iz serije 18 ukupno 2989 fr.obrada kompletno u Registaxu.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Fotke Saturna od 28.02.
Jasan, oštar prsten, sa Kasinijevom pukotinom. Boja planetarnog diska žućkasta sa bar dva vidljiva pojasa (svetli ekvatorijalni i gornji tamni dok se donji tamni tek nazire). Jasna senka koju disk baca na prsten sa leve strane. Celokupan utisak: magičan :D! Bravo Zoli!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Stojanov

    Sjajne fotografije , Zoli ! Za diplomski u planetarnoj fotografiji !

Yagodinac

Majstorski!
Saturn je lep zato što klip ne mora da bude kratak. Bukvalno Registax je ograničenje a ne rotacija planete; za razliku od Jupitera.

gilecais

Pozdrav Jagodinac.Slazem se sa tvojom konstatacijom u duzini klipa.Kod Jupitera isto moze da ide duzina od nekih 2-3 min.

gilecais

Pozdrav svima na forumu.Vidim da niko ne slika Saturn pa da ja postavim jednu fotku.Slikano je 8.04.2010 objedinjeno je 3000 fr. u regiju te malo doterano u ACD-u.Snimano je sa standardnom mojom opremom kao i do sada bez ikakve izmene.Vedro nebo Gile.

CyberianIce

Ma ja ga slikam svaki dan, vise sam se smorio do Saturna...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

lajosk