• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Idealno vreme za posmatranje?

Started by hristijan90, February 04, 2010, 05:36:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hristijan90

Pokusavam da nadjem, ali ne uspevam! Zanima me da li postoji neka lista po mesecima i datumima mozda i po satima koje je vreme najidealnije za posmatranje odredjenih stvari na nebu?

cola

Pa ne razumem bas na sta tacno ciljas ???
Ali kad god posmatras gledaj da objekat bude sto vise onda horizonta, najbolje je da objekat uhvatis u kulminaciji. Ako bi zeleo da izadjes na bilo koje vece i gledas meteore, onda je najbolje da to izvedes sat, sat i po pre izlaska Sunca, tad je nesto povecana aktivnost SPO, ali opet ako imas neki aktivan roj onda je malo drugacije...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Nema tu mnogo šematizovanja, uzmeš neki planetarijum (CartesDuCiel, ja koristim WinStars) i vidiš kad je neki objekt najviši kod tebe. Večeras, recimo, Orionova maglina kulminira u 20h, tačno na jugu. Možeš da gledaš i pre i posle toga ali je objekt niže pa trpi uticaj atmosfere (najbitnije za planete).

hristijan90

Da,da...razumem...mislio sam da mozda postoji neki kao astronomski kalendar u kojem za svaki dan ili doba godine ima tacno sta je najbolje za posmatranje kao sto je recimo sad slucaj za posmatranje Marsa.... Kakav je Stellarium u poredjenju sa ovima sto si naveo Yagodinac? ja njega koristim sad, dok jos nisam kupio teleskop...

cola

http://www.skyandtelescope.com/observing/ataglance
Evo pokusaj s ovim...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Idealno vreme za posmatranje je...... onda kada imaš vremena da posmatraš.
OK šalu na stranu ali ono što je u početku bitno da vidš koji su objekti vidljivi na nebu i odabereš šta ćeš posmatrati to već i da onda u tom posmatranju uživaš....
U početku se stvarno ne treba previše opterećivati stvarima poput vremena kulminacije nekog objekta, seeingom, transparentnošću itd Te stvari na svoje mesto dođu kasnije... Mislim ako čekaš na nekakave idealne uslove, čekaćeš umesto da se zabavljaš posmatrajući ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

hristijan90

Apsolutno..samo me je zanimalo da to pogledam bez neke namere da sad cekam godinama da taj objekat kulminira! U svakom slucaju, jos nisam nabavio teleskop...kad ga budem nabavio, sve ce na svoje mesto...

Yagodinac

Naravno, ti si samo pitao šta je idealno za posmatranje. Ako ćeš neku planetu (Mars je sad aktuelan) onda ima smisla hladiti teleskop i čekati da planeta padne skoro u zenit. Podrazumeva se da te pritom vreme može zeznuti, da ti je hladno, da te žena zove kući ili da otkaže baterija na aparatu  :P
Cela fora je da kad god ti se gleda - ti gledaj. Samo da bude vedro... Gomila interesantnih situacija mi se desila letos sa Jupiterom samo zato što sam ga lovio svako slobodno veče.

A za M objekte ti je nestabilnost atmosfere od manjeg značaja, tu možeš i neohlađenim teleskopom da gledaš.

CyberianIce

Losa mi je tema ali ajde bolje da pitam bilo gde nego nigde. Jel istina da ce Merkur i venera krajem ove nedelje samo 3o da beze jedno drugom? Da li bi se to moglo nekako posmatrati?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Ja posmatrao i danas, mada nisam ni znao da je ono Merkur.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Znam da su blizu, nisam siguran koliko...
http://www.skyandtelescope.com/observing/home/89279827.html
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

CyberianIce, nije ti losa tema jer se u nedelju pruza prilika za dobru estetsku astrofotografiju. Pre tri dana Merkur je prosao kroz perihel ( udaljenost od Sunca samo 46mio kilometara ) brzinom od skoro 60km/sec. Danas ce -0m8 sjajni Merkur biti vidljiv oko 20h i brzo posle toga ce izbledeti u izmaglici zapadnog horizonta. Uopste, april je jedina sansa ove godine da se Merkur posmatra na zapadnom horizontu , naravno u ranim vecernjim casovima. Najpovoljniji uslovi su prvih devet dana aprila ; 09.04. dostize svoju najvecu ist. elong. a sjaj mu opada na 0m2.
Dakle, u nedelju Venera i Merkur su udaljeni samo 3° te sa obicnim 135mm objektivom moze se napraviti dobra estetska fotografija.
Ne treba zaboraviti 15 i 16 april kada ce uski srp Meseca biti u drustvu sa Venerom i Merkurom.