• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ajnstajn je prevarant - DA vs NE

Started by Coole, April 23, 2004, 11:50:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Coole

 Da li se slazete da je Ajnstajn bio prevarant. Tj. da je on prisvojio zasluge svoje supruge (koja je nase gore list), jer je to bilo patrijarhalno vreme pa niko nije verovao da zena (pa jos i Srpkinja) moze da bude tako veliki naucnik. Dok je ona kasnije bila jedan od najboljih studenata u Nemackoj, on je jedva izlazio na kraj sa srednjom skolom (imao je problema sa MATEMATIKOM). Ima jos mnogo toga... :P  

Sasa

 Bljak, ne verujem. To je cisto srpski mit i nas nacin da uvecamo svoju sopstvenu sliku o sebi.

Tako nesto ne moze se dokazati i mislim da o tome ne vredi ni razmisljati.  

Dule_smor

 Videcemo za par godina kad se obrade podaci sa gravity probe:).

Sich

 Malo cudno zvuci to da je Mileva imala tako ogroman udeo u nastanku specijalne teorije, a da je kasnije kad su bili razvedeni Albert sa istom lakocom dosao do opste teorije relativnosti.

Bilo bi mnogo produktivnije za naucno opismenjavanje ovog naroda da se mogu u knjizarama kad pitate za nauku naci i zaista naucne knjige, a ne samo knjige tipa: nasi naucnici su otkrili mnogo, ali se o tome nista ne zna jer amerika zataskava stvari. Ta prica stalno prati i Teslu i Milevu. Pa ajde, koliko ima knjiga o "teslinom tajnom oruzju", a koliko o njegovom pravom naucnom radu po kojem je i postao priznat.

To ima cak i kontra-produktivan efekat. Svi misle kako su nasi strucnjaci najpametniji, dobro prolaze svuda u svetu.
Istina je da prolaze dobro koliko i ostali, ali i da postoje nacije koje proizvedu (same ili uz "pomoc" emigracija) daleko veci broj naucnika.
Sta drugo treba navesti, nego podatak da imamo samo jednog nobelovca i to iz oblasti kod koje nije toliko bitna podrska sredine, a nasi susedi, recimo Madjari imaju cak 14 Nobelovaca (tu se naravno racunaju i naucnici koji su poluamericki kao sto su kod nas recimo Tesla i Pupin). Da li to znaci da su Madjari pametniji narod od nas ili prosto samo vise ulazu u nauku?
Odgovor se sam namece.

Jedna od prvih stvari potrebnih za razvoj mladih talenata i nauke uopste je da postoji kvalitetna literatura. Ako ne dovoljno onda barem malo ali kvalitetne naucne, a ne kvazinaucne kao kod nas koja samo podstice na razvoj kvazi-nauke kao sto je astrologija

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Cek, jel je tesla bese trebalo da deli nobelovu nagradu sa edisonom, ali je odbio?

Sasa

QUOTE (Dule_smor @ 28. Apr. 2004., 13:36)
Cek, jel je tesla bese trebalo da deli nobelovu nagradu sa edisonom, ali je odbio? [/quote]
Koliko je meni poznato to je jos jedna lepa prica iz nase mitologije. (Mileva je izmislila teorije relativnosti, Tesla odbio Nobelovu nagradu, nas i Rusa 200 miliona. Narocito nas. A Amerikanci, naravno, nisu otisli na Mesec.)

Tacno je da je Tasla bio predlozen za Nobela zajedno sa Edisonom, i izgleda da je tacno da je on bio protiv toga da nagradu deli sa Edisonom. Ostalo je netacno. Mislim, niko od njih dvojice nije dobio nagradu (pa Tesla nije ni imao sta da odbija)

Dule_smor

 Ne znam, tu pricu sam cuo mnogo puta.Pa zar edison nije nobelovac?

Coole

 
QUOTE (Sich @ 26. Apr. 2004., 20:22)
Pa ajde, koliko ima knjiga o "teslinom tajnom oruzju", a koliko o njegovom pravom naucnom radu po kojem je i postao priznat. [/quote]
Upravo zbog toga mi ne znamo (skoro) nista o njemu, a ni o drugim nasim velikim naucnicima.

Upravo zbog toga se pojavljuju onakvi tekstovi u novinama (kao onaj o Milevi), pa u moru svakakvih budalastina mi ne prepoznajemo ono sto je zaista stvarno, vec i to prepisujemo samo "JOS JEDNOJ LEPOJ PRICI IZ NASE MITOLOGIJE"!!!!!!!

Upravo zbog toga obezvredjujemo dostignuca nasih naucnika, a velicamo strane. To sto neko ne dobije Nobelovu nagradu ne znaci da njegov rad ne vredi nista (izmedju ostalog, mozda je onaj drugi samo imao bolji PR...). :(

Sich

QUOTE (Dule_smor @ 29. Apr. 2004., 12:45)
Ne znam, tu pricu sam cuo mnogo puta.Pa zar edison nije nobelovac?
[/quote]
Edison nije dobio Nobelovu nagradu.

I naravno da ne znaci da ako neko ne dobije Nobelovu da njegov rad ne vredi, ali ako dobije to znaci da njegov rad i naucni doprinos ogroman.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter