• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
September 19, 2024, 06:07:13 pm

Pomoć

Started by maximus, March 03, 2010, 08:43:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

maximus

Pozdrav svim astronomima i ljubiteljima neba,

Nov sam na forumu (najnoviji) i vidim da se ovde okupljaju strucnjaci iz ove branše, koji rado pomažu ljudima koji žele da se bave ovim lepim hobijem. Moj problem je sledeći. Kod kuće imaj jednu pametnu glavicu (10-tak) godina koja voli da baci pogled na zvezdano nebo i da postavlja mnoga pitanja. Ja se pomalo (ali bas pomalo) razumem u sve to pa smo prošli fazu dvogleda i durbina (30x50). E sad, ide rođus pa tata rešio da iznenadi ćerku...
Pitanje je sledeće:
Lova: 100e
Objekti: Prvenstveno  planete i mesec
model: reflektor
Posmatranja bi se vršila daleko od grada (imam vikendicu van grada)
Šta kupiti, u obzir dolaze i polovni teleskopi
Kopajući po internetu našao sam ova dva komada sa prečnikom ogledala 76mm
Ako od Vas ima ko ponuditi nešto ponuditi na prodaju...
Unapred hvala na odgovorima i savetima...

maximus

PS ne vidi se slika drugog modela, evo je

marino

izvrsno doba za dijete da se bavi necim lijepim!
bravo i za tatu povodom iznenadjenja za rodjendan.

obzirom na budget (sada ce me mnogi popljuvati:) ) i nekakvo poimanje teleskopa i od strane drugih (prijatelja, prijateljica) mozda ne bi bilo lose razmisliti i o refraktoru koji ""izgleda"" kao teleskop...iz osobnog iskustva (kcer sada ima 14god) u vrijeme kada je imala godinu manje od tvoje dobila je svoj prvi pravi teleskop (RVP ONE, 80/400, proguglaj rochester vidulini project), to su mala djeca, moraju puno da uce, teleskop mora biti prijenosan i lagan da sami barataju njime, ono sto ce vidjeti biti ce podsticaj za dalje...kod nas u rh ima u lidlu bresser (s optikom od meade) 70/700...imam ga i ja, a trenutno je taj presao u vlasnistvo kcerke...napisali smo tu po forumu puno toga za i protiv takvog teleskopa ali njegova je cijena 550kn (cca 80e)..pogledaj ga ako imas prilike, to je lijepi teleskop za dijete te dobi...

jasno je da bi 200 ili 300mm reflektor dao bolju sliku ali taj mali teleskop dati ce sate uzivanja i traganja i ucenja...na tvom mjestu i s opremom koju imam i iskustvom izabrao bi to za taj novac..u krajnjoj liniji jednog dana kada ju nebude mozda toliko zanimalo nebo biti ce to i eksponat za u sobu

m
Vidulini Observatory

Ljubo

Slažem se sa Marinom, refraktor duge fokalne dužine je dobar za početnika koji voli uživati u planetama, Mjesecu i Suncu, .... ALI:

Ali kako bi se "posmatranja vršila daleko od grada (vikendica)", moj definitivni predlog je reflektor F/6 do F/8.
Pogotovu pošto imate već određeno iskustvo u posmatranju, da bi iskoristili to tamno nebo i ponekad (a ako je zainteresuje, i ako nauči dobro da gleda) onda će i zaboraviti stalno da gleda u planete, i preći će na deep-sky objekte.
Moj predlog bi bio da potražite teleskop Skywatcher Newton 130/900 - to je idealan instrument (manje cjenovne klase) za ove uslove i sve objekte!!!!!
Nov takav teleskop na EQ montaži je skuplji od pomenute cifre, ali može se vjerujem naći polovan (možda ima ovdje i na forumu), i vrijedi i dodati još nešto para pa ga kupiti, ako je očuvan, i ako se želi dosta vidjeti u startu.
U ovom teleskopu uživaće jednako i u planetama, ali i u deep-sky objektima, a to treba svakako iskoristiti sa lokacije vikendice!!! (Ovo posebno naglašavam, jer danas mnogo ljudi u svijetu i odustane da se bavi posmatračkom astronomijom zbog svjetlosnog zagađenja, dok srećom kod nas nebo još nije toliko onečišćeno u ruralnim sredinama, a to svakako treba iskoristiti, ako ste zaljubljenik u nebo i njegove ljepote).

Možda će neko reći da je 10-ak godina malo za ovakvu spravicu... Ali, ako je tu roditelj sa pomenutim iskustvom da priskoči u pomoć, svakako da nije, pogotovu kako ćerka bude rasla, imaće u Njutnu 130/900 instrument koji će joj biti dovoljan za osnovna posmatranja i do punoljetstva (a i kasnije).

Rezervna opcija, ako je baš zanimaju samo planete, je, od njutna, i 115/900. Ali, napominjem opet da bi, zbog dobre lokacije sa koje se posmatra, definitivno trebalo ići ako se može na Skywatcher (ili neki drugi brend) 130/900 Newton.


sale11472

Iskreno u tvojoj situacije bih  izabrao prvi od dva teleskopa koja si nabrojao. Zašto? Pa nije preterano skup može njima što šta da se vidi i pametna glavica tog uzrasta može da ga koristi bez tatine pomoći (prevelike).... refraktor iz Marinovog posta bi možda bio bolje rešenje ali je znatno skuplji pa je po meni bolje skupljati pra još koju godinicu za nešto ozbiljnije....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kruska

Nije vazno sto si kratak sa lovom , kupices ti za par godina mashinu od bar 6 incha i sve ekvatorijalnom montazom

maximus

Hvala na savetima, rođendan je tek jula meseca, ali ja kao dobar tata želim prvo da studiozno ispitam sve opcije pa tek onda delam. I ja sam mislio da bi 100mm ogledala bio neki optimum. Sačekaću da se nešto slično pojavi na oglasima...