• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

treba mi pomoc pri odabiru teleskopa :D

Started by neca pereca, March 05, 2010, 12:18:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

neca pereca

pozdrav... uzasno me interesuje astronomija, ne znam puno o tome, ali bih da naucim, skrpio sam neke pare, pa bih da kupim teleskop. ja mislio da je to neka prosta rabota, ali kvrc... :D tako da bi svaka pomoc bila dobro dosla, jer ne bih da bacam pare uzalud, i da se kasnije kajem sto sam kupio krs teleskop :D

CyberianIce

Pa neke najosnovnije kriterijume pri odabiru ne bi bilo lose da sam napravis, kao npr refraktor ili reflektor, tu ti ni mi ne mozemo mnogo pomoci jer je vise pitanje veoma diskutabilno. Ja svakako ne savetujem nista manje od 4.5" od reflektora ili 102mm od refraktora ili eventualno 90mm katadiopter za pocetak. Mislim da ces ovim ljudima morati reci neke stvari kako bi ti bolje pomogli, kao npr koliki budzet je u pitanju, sta nameravas da gledas (deepsky ili planete), i da li zelis da fotofrafises ti ili ne. Ima vec dosta ovakvih tema na forumu, prelistaj malo mozda vec nadjes odgovor na svoje pitanje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

Lova jeste u pitanju i shvatanje kakav teleskop mislis da ti treba
Dok nisam imao kinte gledao sam dvoglede
uvek mozes kupiti polovnu opremu koju znas servisirati i slusati upute iskusnih forumasha :D
za pravu opremu ce ti trebati najmanje 1000 eura
🌠

neca pereca

gledao sam postove, ali nista mi nije jasno, jer ne znam ni sta je katadiopter, itd :D vise bih da gledam magline, zvezde i galaksije, i cisto ako mogu da se vide planete... problem je sto ja ne znam sta koji teleskop omogucava

bear

Najbolje je da dodjes na Letenku ako mozes i virnes kroz par tuceta raznih teleskopa i onda ces znati sta ti se vise svidja. Magline i galaksije ukazuju na reflektor, a onda ide podpitanje imas li mesta za njega (ako nema, ili planiras puno da ga nosakas, onda idu katadioptri :) ), hoces li da slikas (ako da, onda njutn na EQ montazi) ili samo za gledanje (onda dobson).

neca pereca

cisto da gledam... fotosi me ne interesuju, posto znam da ima mnogo boljih preko google eartha :D sta je letenka???

sale11472

Nije letenka nego Letenka  ;), pogledaj npr ovo dole
Mesijeov maraton na Letenki
ili
Astronomski Kamp na istoj lokaciji

što se teleskopa tiče i pitanja totalnih početnika evo šta o tome ima da kaže redovan učesnik kampa na Letenki

Koji teleskop kupiti

Pa lepo poslušaj post iznad tvog i dođi da vidiš uživo šta te najviše interesuje...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

neca pereca

mucak, nemam auto a letenka nije u beogradu ... :D

sale11472

Pa vidi ni ja nemam auto, takođe ni za mene Letenka nije u Beogradu.....
Pa opet sam prilično čest gost tamo ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Pored uobicajene pitaj-ovde-sigurno-ce-se-naci-neko-da-te-poveze varijante cesto se koriste i nacini prevoza praktikovani od strane domorodaca, u vidu organizovanih transportnih sredstava nekima poznatim kao "autobus" (odnosno pre toga "voz" ako niste iz Novog Sada) :D

kocha


neca pereca

ali ljudi sta dodje ta letenka ??? brdo ? podrum.... diskoteka :D ili sta vec ??? sta i kad odem tamo gde tacno treba da se pojavim ??? :D

sale11472

Mladiću,
Dobio si sve potrebne informacije 5 postova iznad ovog tvog. Ako tebe mrzi da klikneš na link i pročitaš šta tamo piše eventualno klikneš na toj stranici na linkove "Kako da stignete do Letenke?" ili "Sve što treba da znate o Letenki".... žao mi je ali onda ti nema pomoći......
Dakle miša u šake malo kliktanja malo čitanja i sve će ti se samo kas'ti
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D