• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Narudžbina teleskopa

Started by blasphemous, March 06, 2010, 04:28:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

blasphemous

Da li neko vrši nabavke teleskopa iz Nemačke, ili Hrvatske? Cene kod nas su previše visoke i nerealne.

bear

Mislis legalno ili na mufte ? Posto legalno ako platis sve dazbine, postarine i spedicije, ispadne otprilike za koliko se i prodaje ovde.

kruska

Problem je sto prodavci zaracunavaju bol u dusi prilikom prodaje teleskopa.
Naravno uvek ima ljudi koji ce ti doneti sve sto hoces iz inostranstva  samo ih trebas naci.
Ne daj se onima koji ne vole zvezde i astronomiju.
Ja sam svoj licno doneo cak iz dubaja avionom. Srecom nije bilo turbulencija hahaha
To ti je kao i trazenje mesta za astrofotografiju.
Onaj koga mrzi da zapici kolima 500 km po teleskop mrzece ga i da trazi planincinu za povremeno opserviranje nocnog neba.Skokni po teleskop prijatelju i da gledamo tvoje astro slike kad stignes da ih okacis.
🌠

bear

Pitanje je samo kakav to habl donosis da ti se isplatiti ici 500km kolima (benzin, autoput, plus nervoza hoce li neki carinik da zapeni oko opreme).

blasphemous

Rado bih ja otišao, isplatilo bi mi se otići do Hrvatske, cena GSO Dobsona od 300mm bi mi iznosila oko 590 eura, do Varaždina bi mi trebalo nekih 50 eura, eh sad, problem je s jedne strane što mi roditelji to neće dozvoliti, s druge strane što nemam svoj auto, a ne mogu Dobson od 300mm da nosim u bus. Zato je najbolje naći nekog ko već nabavlja robu iz stranih zemalja, no ne znam nijedno naše preduzeće. :/ Na teleskop.rs nemaju puno robe, a i cene su zaista visoke, za dobson od 250 mm treba izdvojiti 62 000, isti takav je u Nemačkoj 380 eura.

Kruska, šta si sve od dažbina platio prilikom unosa teleskopa u zemlju?

bear

Quote from: blasphemous on March 06, 2010, 05:48:02 pm
Na teleskop.rs nemaju puno robe, a i cene su zaista visoke, za dobson od 250 mm treba izdvojiti 62 000, isti takav je u Nemačkoj 380 eura.


Moze link gde to konkretno u Nemackoj ? Cisto da ne bude anekdotalno (moj babo to kup'je za 100 evra !), pa da na kraju ispadne da je to bez mwst, nije skywatcher, nije 10" i nema montazu, niti okulare, ili je jednostavno second hand varijanta.

Teleskop.rs je u sustini preprodavac http://www.teleskop-austria.at tako da su cene uglavnom srazmerne. Kod njih recimo taj 250mm kosta 515 eura, pa kad dodas carinu razlika u ceni to ti dodje to (da sam dovlacis, ispalo bi te skuplje). Sto se tice ponude, pre bih rekao da je to pitanje osvezavanja sajta, donece ti oni sve iz ponude pomenute firme. Sad, ako ti je teleskop-austria kao takav skup, to je druga prica, ali ne vidim kakve to veze ima sa teleskop.rs

kruska

pitali me na carini:imate li laptop, ja kazem nemam. neke foto aparate?  ja opet - nemam A ono tovar ludilo, kaze carinik  aj prolazi
Zaustavili me i otvarali mi jednom kad sam prenosio satore mislili za sipke da su neke puske haha
P.S.
kad budes isao da vidis alpe, skokni do najblize radnje sa teleskopima i donesi makinu
🌠

bear

Posto imam 'blagi osecaj' da me ignorisete :) samo da dodam - shvatam ja da se mogu izmuvati jeftino teleskopi preko grane. Ono sto ne shvatam zasto ocekujete od domacih prodavaca da oni muvaju umesto vas i da stavljaju glavu na panj izbegavajuci shpedicije, carine, takse i PDV-ove ? Onda bar imajte mu*a da kazete da ste voljni da preuzmete rizik i nabavite teleskop na crno, a ne ici okolo sa pricom o nerealnim cenama, bolom u dushi i slicno.


kruska

Sam po sebi teleskop je dovoljne velicine
12 incha  njutn reflektor dobson je nesto sto ce ti svakako odgovarati  za gledanje zvezda
E sad sacekaj jos "malo" pa ustekaj za jaku - zestoku ekvatorijalnu montazu koja ce i biti adekvatna da ponese tu zverku (ako se ne varam 19.5 kg je tubus) ako budes planirao da snimas slike ( za te stvari su po mom misljenju ok katadioptric teleskopi jer su sabijeni na mali tubus  i nisu previse teski pa im ne treba previse jaka montaza koja opet nosi cenu navise)
Do daljnjeg gledaj zvezde i uzivaj
🌠

bear

Quote from: blasphemous on March 06, 2010, 08:58:09 pm
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p41_GSO-Dobsonian-300C---special-offer-model.html reguj se na sajt prvo. :)


Ne kontam ? Ovo je stari GSO koji se vise ne pravi pa je na rasprodaji (i opet kosta 690 eura), i pride ne postoji u ponudi teleskop.rs. Ne mozes mesati babe i zabe, skywatcher i GSO, redovnu prodaju i rasprodaju...

Gde je skywatcher 10" dob za 380 koji si spominjao ? Na TS sajtu je 450, sto mu dodje sa carinom 58.000 dinara bez prevoza, od kojih oko 6-7.000 mozes povratiti ako se vratis jos jedared do TS-a. Ako tome dodas cenu benzina+autoputa, opet ne vidim gde je tu ta ogromna zarada u odnosu na ~63000 koji ti dodju na prag. Ako ionako putujes plus si voljan da svercujes teleskop i pri tome trazis povracaj poreza, to je druga prica, ali kazem, naravno da se sa tim domaci prodavci ne mogu takmiciti.


blasphemous

Quote from: bear on March 06, 2010, 11:11:03 pm
Quote from: blasphemous on March 06, 2010, 08:58:09 pm
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p41_GSO-Dobsonian-300C---special-offer-model.html reguj se na sajt prvo. :)


Ne kontam ? Ovo je stari GSO koji se vise ne pravi pa je na rasprodaji (i opet kosta 690 eura), i pride ne postoji u ponudi teleskop.rs. Ne mozes mesati babe i zabe, skywatcher i GSO, redovnu prodaju i rasprodaju...

Gde je skywatcher 10" dob za 380 koji si spominjao ? Na TS sajtu je 450, sto mu dodje sa carinom 58.000 dinara bez prevoza, od kojih oko 6-7.000 mozes povratiti ako se vratis jos jedared do TS-a. Ako tome dodas cenu benzina+autoputa, opet ne vidim gde je tu ta ogromna zarada u odnosu na ~63000 koji ti dodju na prag. Ako ionako putujes plus si voljan da svercujes teleskop i pri tome trazis povracaj poreza, to je druga prica, ali kazem, naravno da se sa tim domaci prodavci ne mogu takmiciti.




Rekoh ti registruj se. Cena je 580 eura. I ne postoji u ponudi teleskop.rs, što ja nikad i nisam kazao. Takođe nisam ni rekao Skywatcher 300 mm DOBSON, već sam kazao GSO Dobson 300mm, proveri post, ili lepo pročitaj. Ne mešaj babe i žabe. Ne kapiram zašto je bolje uzimati u redovnoj prodaji? Rasprodaja je uvek bolje rešenje.

250 mm je 370 na TS, registruj se, kažem ponovo. Ljudi iz Orion Shopa iz Cro su mi rekli kako bi oni mogli da dostave teleskop u Varaždin, njima Nemci šalju robu kamionom, ne plaća se poštarina. Znači i kod njih je scope 580, + 20 za brzu poštu, 50 za kartu do Varaždina, više od 700 mi neće izaći. A kod ovih je 250 mm 63 000, velika je razlika u ceni. No, lako bih ja da sam bliže granice sa CRO, zato mi i treba neko za transport teleskopa.

Ljubo

QuoteNo, lako bih ja da sam bliže granice sa CRO, zato mi i treba neko za transport teleskopa.


To ti je u startu 10% na cijenu teleskopa (za uslugu transporta i granicu).

Najjeftinije što možeš proći je sljedeće: 10% na cijenu u Njemačkoj daš uvozniku u Hrvatsku (što je povoljno, naravno). Sljedeće je da nađeš vozača autobusa CRO - RS i daš mu 50-ak eura (za toliku cevku najmanje toliko) da ti to prenese. Ali, za tako krupnu stvar, neće svi rizikovati, ili ti jednostavno ne mogu dati garancije. Ušteda na ovaj način, za toliki teleskop, je do 100 evra, ali je i rizik (mada je rizik mali, jer će ti vozač odmah reći da li će proći, ako mu kažeš koliko je velik uređaj).

Ako ti je sve ovo skupo, možeš se opredijeliti za manji otvor - i 250mm daje ti dosta objekata za posmatranje!! Naravno, ko ima para uzme to u Teleskop Centru i ne razmišlja.

bear

Ocito ne pricamo o istoj stvari. To sto ti nadjes dobar dil na rasprodaji i planiras da zaobidjes carinu+pdv je jedna stvar, a redovna cena u radnji sa validnim papirima je nesto drugo. Jesam registrovan, meni link koji si postavio daje 688 eura kao cenu za taj gso i 449 za skywatchera SA POREZOM. Taj 'popust' o kojem ti pricas je merverstojer od 19%, u narodu poznat kao PDV.

blasphemous

Quote from: Ljubo on March 07, 2010, 12:25:29 am
QuoteNo, lako bih ja da sam bliže granice sa CRO, zato mi i treba neko za transport teleskopa.


To ti je u startu 10% na cijenu teleskopa (za uslugu transporta i granicu).

Najjeftinije što možeš proći je sljedeće: 10% na cijenu u Njemačkoj daš uvozniku u Hrvatsku (što je povoljno, naravno). Sljedeće je da nađeš vozača autobusa CRO - RS i daš mu 50-ak eura (za toliku cevku najmanje toliko) da ti to prenese. Ali, za tako krupnu stvar, neće svi rizikovati, ili ti jednostavno ne mogu dati garancije. Ušteda na ovaj način, za toliki teleskop, je do 100 evra, ali je i rizik (mada je rizik mali, jer će ti vozač odmah reći da li će proći, ako mu kažeš koliko je velik uređaj).

Ako ti je sve ovo skupo, možeš se opredijeliti za manji otvor - i 250mm daje ti dosta objekata za posmatranje!! Naravno, ko ima para uzme to u Teleskop Centru i ne razmišlja.



Ako bih ja kazao komšiji koji ima stan u Nemačkoj da mi donese teleskop kada bude dolazio, da li će on imati problema na carini?