• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Narudžbina teleskopa

Started by blasphemous, March 06, 2010, 04:28:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astromilke

- Dobar dan gospodine.
- Dobar dan!
- Imate li nesto da prijavite za carinjenje?
- Nemam, samo licne stvari.
- Da li bi ste bili ljubazni da otvorite Vas prtljaznik?
- Naravno.
- Hmm... Kazite mi kakvo Vam je ovo postolje?
- To je moj stalak za aparat, znate, ja se bavim profesionalnom fotografijom pa nigde ne idem bez svog aparata i postolja :)
- Aha... a kakva Vam je ovo cev?
- Hehe, nijo to cev, to je rezervoar za gas, najnoviji - vidite, bas zauzima malo prostora, a mozete kroz ovu rupicu da pogledate koliko Vam je jos ostalo gasa  :)
- Bas lepo, pa dobro, izvolite Vasa dokumenta i srecan put.

Ne, nece imati problema ako carinik bude imao <30IQ

Drugaciji rasplet moze da kosta tvog prijetelja +38% u najmanju ruku - ne znam da li se teleskop i dalje tretira kao luxuz, ako da onda jos par procenata vise, a izgleda da postoji jos neka nazovi taksa: pre 3-4 meseca iz holandije mi je stigao paket u vrednosti od 18 eura, a carina je bila 10 eura, znaci nekih 50+ %, na zalost nisam uspeo i posle dva dana zvanja da dobijem nekog i da pitam sta sam to platio, sto je najgore u paketu je bila neka vrsta chipke - mada to je jedinstven slucaj.

Raspitaj se za bus prevoznike koji spartaju tamo-'vamo, to je moj savet kad vec hoces na taj nacin da dodjes do skopa!

Srecno!


SW Newton 76/900
EOS 1200D

kruska

Quote from: astromilke on March 07, 2010, 12:28:29 pm
- Dobar dan gospodine.
- Dobar dan!
- Imate li nesto da prijavite za carinjenje?
- Nemam, samo licne stvari.
- Da li bi ste bili ljubazni da otvorite Vas prtljaznik?
- Naravno.
- Hmm... Kazite mi kakvo Vam je ovo postolje?
- To je moj stalak za aparat, znate, ja se bavim profesionalnom fotografijom pa nigde ne idem bez svog aparata i postolja :)
- Aha... a kakva Vam je ovo cev?
- Hehe, nijo to cev, to je rezervoar za gas, najnoviji - vidite, bas zauzima malo prostora, a mozete kroz ovu rupicu da pogledate koliko Vam je jos ostalo gasa  :)
- Bas lepo, pa dobro, izvolite Vasa dokumenta i srecan put.

Ne, nece imati problema ako carinik bude imao <30IQ

Drugaciji rasplet moze da kosta tvog prijetelja +38% u najmanju ruku - ne znam da li se teleskop i dalje tretira kao luxuz, ako da onda jos par procenata vise, a izgleda da postoji jos neka nazovi taksa: pre 3-4 meseca iz holandije mi je stigao paket u vrednosti od 18 eura, a carina je bila 10 eura, znaci nekih 50+ %, na zalost nisam uspeo i posle dva dana zvanja da dobijem nekog i da pitam sta sam to platio, sto je najgore u paketu je bila neka vrsta chipke - mada to je jedinstven slucaj.

Raspitaj se za bus prevoznike koji spartaju tamo-'vamo, to je moj savet kad vec hoces na taj nacin da dodjes do skopa!

Srecno!






Da, da  bilo je slicno i kod mene.
Uostalom sta ima da se carinici potresaju oko kruznog lima sa staklom unutra "citaj teleskop" kad ima toliko druge robe za carinjenje
🌠

mravic

Može da bude i ovako:
Dobar dan, dobar dan. Imate i nešto da prijavite?, nemam ništa, samo lične stvari.
Hoćete biti jubazni da otvorite prtjažnik?, Eh, da...naravno.
A šta Vam je ovo u kutiji?
Pa to, znate, ja, ovaj, bavim se astronomijom, pa to je neki kineski teeskop.
A zašto niste prijavili?, Hteli ste da prošvercujete ! Sačekajte samo trenutak...odneo mi sva dokumenta...
Evo ga za desetak minuta sa pojačanjem...
Pošto niste prijavili robu, to je carinski prekršaj i roba se pleni a sledi Vam krivična prijava za šverc... :'( :'( :'(
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Nebih ulazio u raspravu sa vama, inace ja sam moju komplet opremu pazario preko interneta iz USA. Nemojte da vas zbunjuje ako negde pise "used parts" to sam rekao da napisu kako bi manje platio carinu i ovog puta je uspelo.

USPS deklaracija od fotoaparata:

Carninska deklaracija od fotoaparata:



USPS deklaracija od teleskopa:

Carninska deklaracija od teleskopa:


Uz sve ove lopovske dazbine, carine, transportne troskove i cekanje, opet sam prosao bar 50% jeftinije nego u Teleskop Centru ili kako se vez zove prodavnica. A inace ja ne znam odakle nasoj carini ideja da ovaj teleskop kosta 91 dolar, ili fotoaparat 107 dolara kad su dobili predracune, pa da mi ga po toj osnovici i ocarene, kad sam zvao da ih pitam, rekli su mi da oni to procenjuju po komercijalnoj vrednosti robe u Srbiji... Tako da, hvala ti Lajose, zbog tebe sam platio carinu vise nego ceo teleskop, ali opet sam prosao jeftinije.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

Mrzim kada moram da izigravam drvenog advokata, ali prozivate teleskop centar potpuno nepotrebno. Lajos je preprodavac, ne vidim sta vi ocekujete od njega ? Da prodaje jeftinije nego sto njemu Teleskop-Austrija daje ili da umesto vas svercuje ili krivotvori carinske i poreske papire ? Zaista ne razumem.

@cyberian: a koja je oprema konkretno u pitanju ?

CyberianIce

Ma nemoj? Odakle onda nasoj carini cenovnik Teleskop Centra? Vidis dole u potpisu koja je oprema. A sto se Lajosa tice 100% sam siguran da on ima 100% zarade na tim teleskopima, jer mnogo se krecem po Evropi i po njihovim prodavnicama, ako neko hoce moze samnom u na leto u Amsterdam da pazarimo teleskope.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

blasphemous

Ovako, došlo je do nekih nesporazuma očito, ja sam lepo postavio pitanje, da li ima nekog ko vrši nabavke. Ukoliko ne nađem nekog, naručiću sa TC, iz prostog razloga što nemam drugog rešenja. Ali stoji i to da su cene previsoke.

CyberianIce

Naravno da su previsoke, zato se i nerviram kad mi neko dodje ovde na forumu pocne uzdizati doticnog lika sto drzi TC u nebesa, a nisu ni svesni kako ih doticni lik sisa, nisu svesni uglavnom zato sto nemaju alternative. Ali pretpostavljam da ti je svugde na ovim prostorima tako. Kad neko od vas bude setao magacinima SkyWatcher-a, kao sto sam ja setao po Meade-ovim pre par godina, onda mi moze reci da vas TC ne klepa po usima, i opet je pitanje da li cu vam verovati. TC je najveca pljacka koju sam uzivotu video ali sam i sam bio osudjem da jednom odem tamo i pazarim neku montazu jer nisam imao alternativu. Sad planiram da uzmem EQ5 u Huertu, predgradje Kolna, Nemacka, bio sam tamo, cena na malo je 107 eura, bas me zanima koliko je u TC-u?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

blasphemous

Quote from: CyberianIce on March 07, 2010, 08:48:31 pm
Naravno da su previsoke, zato se i nerviram kad mi neko dodje ovde na forumu pocne uzdizati doticnog lika sto drzi TC u nebesa, a nisu ni svesni kako ih doticni lik sisa, nisu svesni uglavnom zato sto nemaju alternative. Ali pretpostavljam da ti je svugde na ovim prostorima tako. Kad neko od vas bude setao magacinima SkyWatcher-a, kao sto sam ja setao po Meade-ovim pre par godina, onda mi moze reci da vas TC ne klepa po usima, i opet je pitanje da li cu vam verovati. TC je najveca pljacka koju sam uzivotu video ali sam i sam bio osudjem da jednom odem tamo i pazarim neku montazu jer nisam imao alternativu. Sad planiram da uzmem EQ5 u Huertu, predgradje Kolna, Nemacka, bio sam tamo, cena na malo je 107 eura, bas me zanima koliko je u TC-u?



Lepo napisano. No ipak moram naručiti u TC, šta drugo mogu? :) Mogu zadržati ponos, ne želeći da budem "opljačkan" i ostati bez teleskopa, i mogu pazariti teleskop po ceni višoj za 150 eura. No, radije ću dati 150 eura više, ovako moram komšiju moliti da mi naplati uzimanje teleskopa u Nemačkoj, on će mi za to uzeti 50 eura, pa moram potom razmišljati da li će neko da ga zaustavi na carini pa će mi on tamo psovati porodicu, pa ću mu i kad mi naplati uvek dugovati uslugu!

astromilke

March 07, 2010, 09:34:59 pm #24 Last Edit: March 07, 2010, 09:40:48 pm by astromilke
Svako ima svoje misljenje i licna iskustva... Cyb je u pravu kad kaze da nemamo adekvatnu alternativu ali sta se moze, nije to jedina stvar u ovoj zemlji koja funkcionise tako. Sinoc sam nasao na jednom sajtu meade okular na USA sajtu i kostao je oko 28E i razmisljam da ga narucim - trebao bi proveriti jos par detalja ali kako god jeftiniji je nego u srbiji.

Nego, kao sto sam spomenuo Blasp. raspitaj se za bus prevoznike - tvoj prijatelj bi mogao da pazari i dopremi do odredjene lokacije - sto se ovih drugih tice oni imaju prolaz i dogovor sa... znate i sami kako to funkcionise ( mislim da je ovaj vid "slanja" najmanje rizican). Naravno to ce te kostati ali znaces koliko pre nego sto bi ga poslao. Baci sve na papir i on ce ti reci sve. Sa druge strane niko pa ni tvoj prijatelj ti nece garantovati da ce to uci u zemlju na onaj nacin. Voleo bi da mogu vise da pomognem :))

Cyb pusti na PM sajt odakle si narucivao ako nije problem ;)


[/quote]
Da, da  bilo je slicno i kod mene.
Uostalom sta ima da se carinici potresaju oko kruznog lima sa staklom unutra "citaj teleskop" kad ima toliko druge robe za carinjenje
[/quote]

Da, ima moja chipka :))
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

@astromilke
Ja sam uzimao i neke jeftinije okulare zato sto se carina ne placa na vrednost ispod 20 USD - moji okulari su kostali oko 10-15 dolara, i postarina je bila 12 dolara. Medjutim dobro obrati paznju da ces carinu na taj predmet da platis po TC cenovniku, znaci okular koji sam platio sve zajedno sa postarinom 22 dolara su mi ocarinili "po fakturi" gde je procenjen na vrednost 4400 din, tako da sam platio 800 din carinu - to je vise nego okular sto kosta ali opet prodjem jeftinije nego u TC. A sto se tice tog kombi prevoza ni to nije losa alternativa, u nekoliko navrata sam kupovao nesto iz Nemacke i ljudi koji voze mini-bus, i idu jednom nedeljno u Nemacku su mi donosili artikle ali mi je sa njima komplikacija jer sve prvo ide kod jednog kolege u Nemackoj, pa onda cekam 100 godina da se on smilije i organizuje mi prevoz do Srbije. Evo sad cekam vec dva meseca jos jedan Cisco da mi stigne ali na taj nacin gotovo 100% zaobilazim carinu, bar je do sada tako bilo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

NeS

Ova diskusija me vraca u ruzna vremena i price o kulacima koji se bogate a bas sam mislio da je to davno proslo vreme.
Ako neko misli da to moze da radi sa manje "ugradnje" nek izvoli, svi ce kupovati kod njega.
Samo treba da zna bar osnove rentabilnosti. Ima tu puno troskova; transport, carina, porez, zakup poslovnog prostora, plate zaposlenima pa tek onda da mislis o nekoj zaradi.
Ako neko moze sa 90% podrzavam.
Ja ne kupujem u TC iz prostog razloga sto ne drzi nista za ATM, pa ako za to moram da se snalazim na drugoj strani onda cu i za ostalo. U tome se ogleda njihova neposlovnost.
Na primer prodavnice prehrane na mleku i hlebu ne zarade nista ali moraju da ih drze, jer im onda niko nebi usao u radnju


aleksandar

Gospodo, da spustim loptu.

Svercovanje preko granice je prekrsaj i pored toga sto mozete ostati bez teleskopa, mozete platiti i vrlo veliku kaznu (plus ulazis u bazu... :'().

Postavlja se dalje problem garancije (licno iskustvo).

Niko nikoga ne "klepa po usima". Iznajmi poslovni prostor u Beogradu, prijavi sve zaposlene, plati dazbine drzavi, gradu i ostalima pa onda racunaj koliko je tu stvarna zarada. Ukalkulisi i "veliko" trziste. Sta mislite koliko Dobsona od 12" mesecno treba prodati da bi se to sve platilo ?

Kada bi vec radio tako nesto (kupovao preko granice), trazio bih od prodavca da mi napravi 2 racuna. Na jednom samo tubus a na drugom sve ostalo (montaza, optika). Ovaj drugi, veci racun ne pokazes i to je to.

CyberianIce

Izvini brate, zasto ja nemam iznajmljeni poslovni prostor u Beogradu? Oces da cujes zasto? Zato sto necu da klepam ljude po usima. Niko Lajosa nije tukao po usima da iznajmljuje poslovni prostor u Beogradu, sta je u ostalom mislio da ce time dobiti? I ovako i onako mi je nudio da mi salje robu PostExpress-om... Tako mu onda svejedno da li ima radnju u Beogradu ili ne. I sta nas sto pazarimo u Subotici boli ona stvar sto on ima radnju u Beogradu? Jesmo mi duzni i to da placamo? A sto se tice njegovih zaposlenih radnika, bas ne vidim ni jednog, jos mu i na izlogu pise neko degenericno radno vreme zato sto covek u SU radi sam. I ne vidim zasto je garancija problem? Jeste malo cimanje ali ako ti sa teleskopom nesto nije u redu onda je svakako cimanje i da se cimnes do SU ili BG-a. Inace sta sa teleskopom osim mehanickih ostecenja ne moze da bude u redu? Jesam li vam rekao da USPS besplatno osigurava sve posiljke do 5k dolara?!
Quote from: To ces cuti kad dodjes da reklamiras teleskop-Molim vas zamenite mi teleskop, ima enormne hromatske aberacije!
-Ali gospodjo, svi ahromati imaju imaju takve aberacije, sta ste ocekivali od teleskopa za 20K dinara, evo vidite APO teleskopi nemaju tolike aberacije ali oni su i skuplji...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Meni se čini da ti i ne znaš ko je vlasnik TC-a, a napadaš čoveka. U Subotičkoj radnji sedi Lajoš koji je tamo zaposen.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk