• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nacionalna Meteorska Sluzba Srbije (NMSS)

Started by cola, March 15, 2010, 01:26:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Ok, onda. Ne nerviram se ja. Malo je neprijatno al ajde...
Kao sto rekoh cekam da popricam sa vama na PMG skoli :)
Drago mi je da je na kraju sve ok :-\
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

MARIA

Ako će neko od zainteresovanih za rad PMG-a bit u subotu na maratonu, poneću dva broja časopisa Perseidi, da bacite oko.

Sekula

I da dopunim sa jos jednim konkretnijim podatkom koji se tice biografije i ranije aktivnosti mog drustva AD Alfa iz Nisha. Mi smo do sada imali nekoliko posmatrackih meteorashkih akcija (Leonidi, Geminidi), sa Kamenickog Visa kod Nisha. Medju svojim posmatracima smo uvek imali i predstavnike i posmatrache koji su tom prilikom dolazili i iz PMG-a. Svi rezultati koji su dobijeni su standardizovani po IMO proceduri. Prosto, International Meteor Organization (http://www.imo.net/) je medjunarodno priznata institucija koja je propisala standarde posmatranja i obrade rezultata. Oni su i kod nas prihvaceni i prosto se treba njih pridrzavati da bi svaki Vas rezultat usao u obradu. Samim tim, ovo je par exelance primer kako amaterski astronomski posmatraci mogu na najdirektniji nacin da imaju udela u naucnom delu istrazivanja u ovoj astronomskoj oblasti. A sta bi vise od toga?!  :)

Poenta cele ove moje price je samo dokaz da se i ostala drustva, sekcije ili grupe zainteresovanih pojedinaca mogu organizovati i krenuti na posmatranja. Isto tako je moguce medjusobno razmeniti iskustva i ljude koji bi direktno pomogli oko posmatranja. Naravno, ne kao veliki mudraci i bilo kakvi nalogodavci vec kao ljudi koji svojim iskustvom mogu da podrze vas rad i nadalje ga unaprede (u to naravno, spada i PMG). Imajte u vidu da je svakom posmatracu individualnost podataka zagarantovana cime ulazi i u bazu IMO-a. A ni to nije mala stvar za jedno prosecno ljudsko bivstvovanje na ovoj planeti, barem po meni.

Ko sto rekoh, samo nek se posmatra, pa nek je to pod bilo cijim domac'inskim okriljem drustva organizatora, saveza ili sl.
Samo napred, sa sto vise zvezda padalica u vedroj noci!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

treger

Ja imam samo jedno pitanje. Ko je u ISP odgovoran za jadno stanje kvalitetnih tleskopa, ko je dozvolio da APO teleskop MEADE od 178 mm bude uništen tako da se fokuser učvršćuje selotejpom, kao da se sa njime cepala drva. Ko je dozvolio da se Casegranov teleskop od 11 inča na viljuškastoj motaži ošteti kao da su se na njemu potkivali konji. Ko tako čuva skupocene instrumente a i jeftine takođe preteciozno sebe naziva astronomom.

marino

> igor
hvala na odgovoru igore, podosta o dogadjanjima sam saznao i s petnickog casopisa koji si mi poslao, zahvaljujem na tomu!
angazirajte nekog da azurira site s svim podacima i istrazivanjima

> stojanov, danijel
primjedbe su na mjestu!

> cola
filipe, hrabro naprijed i radi, napisao sam ti par redaka u PM ali cu ipak i ovdje ponoviti dio toga, ti si mlad, nasmijan covjek i samo nastavi da radis, razmisljas, smisljas ideje i projekte i oko tebe ce se krojiti jedan lijepi dio srpske astronomije (sto se tice rada vec si dobro ukljucen u AUV a i znas da su ti vrata otvorena)

> opaska, onako usput
svojevremeno su nas (AUV) "kritizirali kako nije bas potrebno da se toliko puno bavimo astronomijom", pored dvije postojece zvjezdarnice u istri (pula, visnjan) a i rijecka nije daleko..takve i slicne primjedbe vezano na neciji rad jednostavno ne stoje...

svaka osoba i institucija mora imati svoj put i na njemu ostati, vrijeme ce pokazati sto je bilo dobro a sto nije, konkurencija? da!, ona postoji uvijek! no isto tako bilo bi veoma glupo reci kako odijela smije sivati samo armani a ne i varteks, trziste i ljudi i rezultati ce pokazati uspjesnost i opravdanost jednog, odnosno drugog

bez ikakove namjere da nekog povrijedim, sve inicijative su dobrodosle, neke ce zazivjeti druge nece, one koje zazive i narocito one koje u startu iza sebe imaju osobu/osobe koje to guraju treba podrzati

m

Vidulini Observatory

Igor Smolic

Postovani treger,

Verovatno tako teleskopi izgledaju posle 15 godina koriscenja. Selotejp postoji na fokuseru, ali ne da ga ucvrscuje, vec je prilepljeno parce milimetraske hartije za lakse sanalazenje polaznika sa pozicijom fokusa, jer se cesto kaci i skida CCD kamera. Ne smem ni da zamislim na sta bi licila kamera da je ostavimo samo godinu dana u kupoli, a teleskop je tamo konstantno od 1997. Da nije tog teleskopa, pogotovo od kad je stigla ParamauntME montaza, tesko da bi bilo posmatrackih projekata.

Celestron 11" Ultima, ima preko 15 godina. Prosao kroz privatne ruke, Wooden opservatoriju u Sremcici, godine terenskog rada, strujne sokove na Debelom Brdu... Sada je u BG na detaljnoj popravci.

Da dodam, i kupola se raspada, jer vam niko ne kaze da ce posle deset godina plastika od koje se pravi da izgubi u potpunosti na svom kvalitetu.

Tako da ne postoji niko ko cuva te instrumente, vec samo oni koji ih koriste.

Igor Smolic

Marino,
Da ne bude zabune, Istrazivacka stanica Petnica je poslala taj bilten, nisam ja licno.
Sajt ce biti azuriran kade se nadje vremena za to. Ne znam kada ce to da bude, ali nadam se uskoro.