• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

60060 optisan ,telskop ili prevara?

Started by smiljanicn, July 04, 2005, 11:47:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

smiljanicn

 Gledah Jupiter veceras,mislio sam da cu videti nesto inspirativno. Prvo stavih 12mm okular, sitna slika,ali bar ostra.Jupiter je  velicine graska, cak se razaznaju i sateliti oko njega, pomislih u sebi , pa ovo je stvarno super i tek sam na 50x uvecanju . Stavim produzetak 1.5x menjam okulare ,ali slika je i dalje mutna. Jupiter je jos uvek velicine graska , mada sada veceg i pokvarenijeg, :huh:  mislim mutnog. Pokusavao sam sat vremena da izostrim sliku, ali beznadezno. Mislim se pa mora da je nesto do produzetka , uzmem Barlow 3x(zvucno ime nema sta) i na jedvite jade pronadjem jupiter koji je  vise mutniji nego pre. uvecanje gotovo isto. Pogledam u onaj jadni "user manual" a on kaze ,ova kombinacija daje 450x uvecanje. Mozda , al ne kod mene.
      Zato , molim vas pomozite mi , jer stvarno nemam kome da se obratim u svojoj okolini.Sta se desava kod mog teleskopa, losa optika, ili losa reklama . I da moze li mi neko pokazati kako izgleda Jupiter u famoznih 450x ili bar 150x jer ja jasno mogu videti samo na 50x.
        Unapred zahvalan,  naivni student
:blink:  

severnoNebo

 pozdrav,

uvecanje od 450x deluje mocno ali je neupotrebljivo. da bi koristio to uvecanje teleskop treba da ima objektiv od bar 250mm i da, sto je mozda i vaznije, budes na vrlo visokoj planini tako da ti atmosfera ne kvari sliku. primer, moj telskop ima objektiv od 200mm, ali posto zivim na nadmorskoj visini od oko 100m, svako pojacenje od preko 100x daje mi neupotrebljivu sliku.  

Gugi

 Koliko se ja razumijem u natpise teleskopa, 600 mm ti je (govorit cu jednostavno) duzina teleskopa a 60 mm je sirina objektiva. Imam slican teleskop: moj je 700/60. Takve klasificiram u djecje teleskope ali one ozbiljnije (ipak djecje). Zasto?

Detalji na Mjesecu se super vide, Saturn i Jupiter su solidni, Mars je nikakav, Venera je solidna. I sto se jos isplati gledati? Jos po koji Messier objekt. Ovo je moj dozivljaj tog teleskopa. Za uzivanje u ostalim Messier objektima koristim reflekotr 1000/200. To je vec mocna stvar!

Dobro me slusaj jer imamo skoro iste karakteristike teleskopa. Uvecanje koje ja najradije koristim je ono od 87,5. To znaci da koristim okular od 8 mm. Da, i meni je slika ostrija (veci kontrast) ako koristim okular od 12,5 mm. Koristio sam i 2xBarlow okular koji sam dobio zajedno sa teleskopom. Vise ga ne koristim jer mi daje polumutne slike. Nije mi fora gledati s njim planete poput Jupitera, ali s Barlowom se sluzim npr. kad Mjesecevu povrsinu promatram.

Zelim napomenuti da je Barlow leca slabe kvaliete koji nam isporucuju sa teleskopima. To ti je u stilu "Koliko para, toliko muzike".

I na omotu mog teleskopa su se spominjala neka ogromna povecanja koje on nudi. BAJKE!  ;)  S teleskopom tako skromnijih karakteristika, to je besmisleno. Skupljaj pare kao ja i jednog dana sebe pocasti zaista mocnim teleskopom koji ce ti manje vise ostati stalni prijatelj pod nebeskim svodom (ukoliko ne pozelis jos nesto mocnije!  :D  ). A sa ovim sto imas STUDIRAJ  MJESECEVE KRATERE!  B)  

mangia

 pozdrav i pohvale za forum

e i ja sam vidio taj optisan teleskop i kod nas u BL kosta oko 70 evra. sudeci po vasim pricama ne vijedi kupovati nego je bolje sacekati nekog polovnjaka....ako grijesim ispravite me. doduse nije mi problem otici na visinu da sprijecim uticaj smoga i prljave atmosfere pri zemlji.

otprilike kakvi se rezultati mogu ocekivati na nekih 350-400m n.v.?

inace imam neki ruski dvogled 20x60 koji cu da koristim dok ne naletim na nesto pametno :)

Maxscope

 Ako bismo objektivno gledali nije prevara u pitanju.
Ipak radi se o sasvim razlicitom pristupu problemu.
Prvo, koliko teleskop uvecava je nesto sto treba totalno ignorisati. Uvecanje ili magnifikacija je karakteristika totalno bez ikakvog smisla.
Sa pravim okularom, svaki teleskop moze da uvecava na stotine puta. Zato i pisem da nije u pitanju prevara kod Optisan teleskopa.
Pravo pitanje je kako osmatrani objekat izgleda kroz teleskop pri uvecanju od 450x?
A najverovatnije ce uvek izgledati upravo onako kako si ti opisao Jupiter....mutno.
Razlog tome je sto pri tako velikom uvecanju teleskop ne sakuplja dovoljno svetlosti sa objekta da bi taj isti objekat mogao biti toliko uvecan do te mere.
Kada se objekat toliko uveca, svetlost je rasirena na suvise velikoj povrsini i objekat postaje suvise bled da bi mogao biti jasno osmatran.
Drugim recima teleskop je koriscen iznad njegovih objektivnih granica i mogucnosti.
Na neki nacin gornja granica svakog teleskopa, a ne samo tvog Optisana, je da optimalno moze uvecavati 2x aparatura u milimetrima.
Sto znaci da teleskop od recimo 60mm. maximalno moze uvecati objekat do uvecanja od 120x a da se osmatran objekat moze koliko-toliko normalno osmatrati.
Svaka reklama da teleskop moze uvecavati 450x je zapravo zamka spremljena za potencijalnog kupca bez iskustva.
Sa druge strane Zemljina atmosfera je uvek u pokretu, sto stvara distorziju osmatranog objekta.
Pri malom uvecanju od recimo 50x kao sto si napisao, ova ditorzija ne mora biti uocljiva. Ali pri velikim uvecanjima, ova turbulencija je i te kako vidljiva, sto rezultuje nejasnocom.
Kod svakog teleskopa, magnifikacija od 300x je verovarno objektivna gornja granica. Bez razlike da li je u pitanju tvoj Optisan, 36" Obssession dobson, ili 6" Takahashi APO ED refraktor, iskusni amateri retko idu iznad uvecanja od 300x i to samo u slucajevima kada je atmosfera izuzetno mirna i nema turbulencije. A takve noci su veoma retke.
Amateri iz istog razloga ne kupuju ili prave ogromne teleskope od pola metra zbog ogromnog uvecanja koja tako veliki teleskopi pruzaju, vec zbog jasnijeg i sjajnijeg objekta koji se u njima vidi pri normalnim uvecanjima, kao i zbog osmatranja veoma bledih objekata.
A ne zbog uvecanja, zapamti to.
Pravilo broj jedan pri kupovini teleskopa je: "ne kupuj teleskop na osnovu uvecanja".
Ako na kutiji pise "Powerful 450x Model" i slicno, ili bilo koji teleskop koji obecava uvecanje od preko 300x, radi se o skoro sigurnom znaku da je najverovatnije u pitanju veoma los teleskop......        
 
 

sashastar

 Da ne otvaram sad novi topik neka mi strucnjaci kazu o kvalitetnosti
teleskpoa koji se reklamiraju u AM



gucic

QUOTE (sashastar @ 21. Jul. 2005., 11:21)
Da ne otvaram sad novi topik neka mi strucnjaci kazu o kvalitetnosti
teleskpoa koji se reklamiraju u AM [/quote]
Na koje teleskope mislis? U AM pijaci?

gucic

QUOTE (smiljanicn @ 4. Jul. 2005., 22:38)
.............
      Zato , molim vas pomozite mi , jer stvarno nemam kome da se obratim u svojoj okolini.Sta se desava kod mog teleskopa, losa optika, ili losa reklama . I da moze li mi neko pokazati kako izgleda Jupiter u famoznih 450x ili bar 150x jer ja jasno mogu videti samo na 50x.
[/quote]
Ajmo ovako:

produzetak od 1.5x je poptuno nestandardan deo okularne opreme. Ja imam dva takva cuda i mislim da je to nesto najgore sto je Kinez i njegova filozofija o teleskopima izmislila. Ne znam kako je kod tebe ali kod mene pise da se taj "produzetak" zove "erecting eyepiece" sto znaci da on ima funkciju ispravljanja obrunte slike koja je prisutna u teleskopskim sistemima. Ono sto kvari "imidz" tog ispravljaca je izuzetno malo socivo (paralelno onim socivima koji se koriste u 4mm ili mozda 6mm okularima) koje jedna da propusta svetlost. Inace takva oprema se koristi iskljucivo za zemaljska posmatranja jer je gledanje po danu mnogo lakse jer i svetlosti ima vise.

Barlow od 3x nikada nisam koristio vec uglavnom 2x. Opet, taj od 3x je verovatno OK. Zavisi za sta ga upotrebljavas i na kom teleskopu.
Da rezimiramo da ne bih gusio vise: najjace uvelicanje koje mozes da koristis ( po pravilu) je --- 2.2 x precnik objektiva --- u tvom slucaju ---2.2 x 60 --- = 132x. Moze cesto i preko te granice ali samo kada je atmosfera ultrastabilna! Cak i profesionalci na velikim opservatorijama ne koriste uvelicanja veca od 500x jer ti samim uvelicanjem projektujes (povecavas) los uticaj atmosfere.

Sto se tice prevara da teleskop uvelicava 450x - to nije prevara. On uvelicava 450x ali su detalji vidjeni kroz okular vrlo losi.

gucic

 
QUOTE (mangia @ 20. Jul. 2005., 18:19)
pozdrav i pohvale za forum

e i ja sam vidio taj optisan teleskop i kod nas u BL kosta oko 70 evra. sudeci po vasim pricama ne vijedi kupovati nego je bolje sacekati nekog polovnjaka....ako grijesim ispravite me. doduse nije mi problem otici na visinu da sprijecim uticaj smoga i prljave atmosfere pri zemlji.

otprilike kakvi se rezultati mogu ocekivati na nekih 350-400m n.v.?

inace imam neki ruski dvogled 20x60 koji cu da koristim dok ne naletim na nesto pametno :) [/quote]
Sto se tice odlazenja na visinu i bezanja od svetlosnog zagadjenja i od raznih atmosferskih uticaja, to sve stoji da treba uraditi s vremena na vreme. Ali zapamti, nije samo smog problem u atmosferi. Cesto astronomi pricaju  samo tubulencijama i to je sve. Ne postoje samo turbulencije. Postoji poprilican broj meteoroloskih uticaja koji kvare sliku u teleskopu.
Rezultati cesto mogu biti losiji na 400m n.v. nego u gradu koji je na oko 50m n.v. (kao BG npr.). Mnogo toga zavisi i od mikroklime, a i od same topografije tvog mesta posmatranja, a i topografije okoline...ima tu dosta faktora. U svakom slucaju, topografija je ta koja strogo odredjuje klimu i mikroklimu mesta.

Recimo, ako si na nekoj planini u blizini grada tebi ce odgovarati smog, a zasto? Zato sto se smog zadrzava u prilicno niskim slojevima atmosfere ali ne vise od par stotina metara koji i definisu planinu. Ti si tada na visini, a smog ispod tebe reflektuje svetlost grada ponovo ka gradu i time ti blago, ali znacajno, umanjuje svetlosno zagadjenje.

Ista stvar je i sa vlagom i vodenom parom samo sto ona ima uticaj da stabilizuje atmosfersku inverziju (smanjivanje temeperature za visinom) i time dosta umanji te famozne turbulencije. Inace, veruj mi, nema niceg goreg nego da odes u neku kotlinu da posmatras teleskopom:).
Dvogled je odlicna sprava! On ne moze nikada da ti dosadi.

mangia

 konkretno u pitanju je Manjaca tj planina na nekih 30KM od Banjaluke i vazduh je dosta cist .tj prmjetio sam da se zvijezde fenomenlno vide zato sto je to selo i nema svijetla sa zemlje koje bi se reflektovalo i kvarilo pogled u nebo.

zadrzacu se ja dvogleda jos nek vrijeme a kad naletim na nesto ptrimamjlivo vas prvo pitam....

da neznam kakve su sanse da se popravi okrnjeno socivo jednog teleskopa sa 35x60 parametrima?
dosta je star taj teleskop tj to je neki vojni ali ga je neko namecio otvaranjem pa je zagrebano nesto u njemu pa smeta pri gledanju. ja mislim da je tesko to ponovo ispolirati da ne bude mutno pa kontam mozda ima spasa nekako drugacije da se odradi?

sashastar

 gucic pitao sam za reklamu u casopisu

smiki

 
QUOTE (sashastar @ 21. Jul. 2005., 11:21)
Da ne otvaram sad novi topik neka mi strucnjaci kazu o kvalitetnosti
teleskpoa koji se reklamiraju u AM[/quote]
U AM se reklamiraju OPTISAN (Bgd) i PRO-LUX (N.Sad). Lično sam obišao obe prodavnice. Kvalitet teleskopa, i refraktora i reflektora, je izuzetno loš. U pitanju su igračke koje liče na teleskope. Ključni delovi su od plastike, nekvalitetno napravljeni, sve je klimavo i nestandardno. Cenu navedenih TELESKOPA ne bih razmatrao pošto isti ne mogu služiti ničemu. Po meni su svake pare date za njih bačene pare. Još gora stvar od bacanja para je što kupovina tako nekvalitetnog teleskopa može nekom astronomu početniku za sva vremena ubiti volju za bavljenje hobijem.

U nadi da će se u SCG uskoro pojaviti bar jedna prodavnica pravih teleskopa, pa da ne moramo ići po njih do Mađarske, Nemačke i još dalje, pozdrav svima.

Smiki

sashastar

 smiki hvala ti sto si odgovorio na ovakvo pitanje i ja sam to vec bio
zakljucio nego meni je bitnije bilo da novi ljubitelji astronomije kako
bih ovo rekao da se ne zalete pa da prolete njihov novac

mangia

 ja se zahvaljujem na svim odgovorima vezanim za optisan "brand"


dakle tih 70 evra moze se i pametniej potrositi

eyej

Da li neko iz cenjenog auditorijuma poseduje doticni teleskop?