• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogled (PRD) pasivni ručni dvogled 4x80

Started by vita, March 08, 2010, 08:35:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vita

Može li neko da mi pomogne, imam dvogled PRD 4x80(j) proizvodnja Zrak, koji je namenjen za noćno osmatranje problem je što neznam ništa o tom dvogledu čak ni baterije koje idu u njemu,  dali bez baterija može da se  danju koristiti dvogled. Kad gledam ništa se nevidi.

NeS

Taj dvogled ili mozda ga bolje nazvati "binokularni monogled" se napaja baterijama 2X1.5V.
Bez baterija ne moze da radi a sa baterijama iskljucivo nocu.
Koriscenje pri dnevnom svetlu moze da ga osteti.
Obicno je stajao natpis -ne ukljucivati pri dnevnom svetlu- na istom mestu ali sa suprotne strane od nalepnice sa oznakom.
Pozdrav

vita

Ubacio sam dve baterije od 1,5volt, ništa se ne vidi , ništa ne svetli neka dioda ili nešto slično.Dali treba ubaciti neke specijalne baterije od 1,5 volt koje imaju jači kapacitet.

NeS

Sa gornje strane imas tastere zasticene gumenim stitnicima.
Ponavljam radi to u mraku.

vita

Da shvatio sam da radi u mraku (probao sam u podrumu). Pritisnu sam Tastere . Ništa . Izvini što masiram ali voleo bih da znam šta mu je. Vizuelno jako lepo izgleda , dobro je očuvan.Dali znate koje su  njegove najčešće greške. Dali postoji servis  u Novom Sadu. Pozdrav

NeS

Ne mogu nista da ti kazem. Do mene je dosao jedan neispravan a izgleda da im je najcesca greska; osetljiva pojacivacka cev. To je tzv. fiber optika. Ceo dvogled je pravljen kao tenk, zasticen da moze da podnese sve pa kad trebe da ga otvoris ima da rodis mecku. Meni je bio interesantan objektiv, to je reflektor sa meniskom rekao bih da je Maksutov-Gregori ali mu je fokus odmah iza primarnog ogledala pa bi morala da se konvertuje ili projektuje a ovako je prakticno neupotrebljiv.

vita

Znači nema mu pomoći . Neznam dali uopšte i vredi da se bakćem oko tog dvogleda.

NeS

Pozdrav Vito
Ja sam moj razbucao i evo sata sam saznao.
Srce uredjaja je pojacivacka cev koja je kompaktna i mislim da je u njoj vakum i samo zahteva visok napon za napajanje.
Elektronika je vrlo jednostavna, stabilizator napona na 2.65V jer to i pise na samoj cevi a u sklopu cevi se nalazi stepen za podizanje napona koji se sastoji od nekog oscilatora i mozda neke induktivnosti ali je to sve zaliveno u plastiku tako da tu nema popravke i jos je tu visestepena kaskada koja jos podize napon takodje u plastici i to providnoj pa se lepo vide diode i kondezatori. To kod mene sve funkcionise pa opet nista.
Mogla je tu da se ugradi elektronska zastita ali oni su izabrali nalepnicu sa upozorenjem.
A znas kako je to kod nas, uvek se nadje neko ko ce reci;
- E ti ces da mi zabranis da ga ja ne probam na dnevnom svetlu -
Cev sa stepenom za podizanje napona je potpuno zalivena belim gitom verovatno akrilnim i meni je trebalo podosta vremena da to izvadim i ocistim. Iz toga je logicno zakljuciti da to i nije predvidjeno za popravku, da moze da crkne samo pojacivacka cev a to je crce celog uredjaja i kraj.

vita

Malo sam lutao  po internetu i naišao na ovaj sajt sve o dvogledu za noćno osmatranje PRD (Pasivni Ručni Dvogled)8x40(j):Samo da malo prostudiram.Možda će i vama pomoći.Pozdrav
http://www.mycity-military.com/Uploads/2705_645306881_PRD%204x80.doc

NeS

Bas dobro sto si ovo nasao. Sad znam tacno konstrukciju objektiva.
Ja sam ovaj dobio kao usluga za uslugu a zbog interesovanja za optiku i astronomiju i receno mi je da je neispravan a na osnovu porekla mislim da su mogli tacno znati u kakvom je stanju inace ga verovatno ne bih dobio.
Za tvoj mozda jos ima nade.
Pozdrav

vita

<Najgore je to što se ja nerazumem u dvoglede ama  baš ništa a neznam nijedan servis koji to radi a naročito te vojne dvoglede, tako da sam bespomoćan.Valjda će se vremenom i rešenje pokazati. 

Danijel

Ako ga je netko uključio po danu, nedajbože sunčanom, mislim da ga možeš baciti, pregorio je :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vita

Sve dok majstor ne pregleda možemo nagađati. Dvogled kao dvogled sigurno da nema neku veliku cenu ali meni je to uspomena , to je njegova najveća cena za mene.Što se tiče dvogleda za noćno osmatranje ima ih na buvljaku( najlonu) kod nas u N.Sadu, baš su dobri i nisu skupi.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk