• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Return to Flight

Started by wexy, July 08, 2005, 11:52:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 ispostavilo se da je problem u gorivnom senzoru u spoljnom tanku i to je problem koji moze da se resi vrlo brzo (za jedan dan)

medjutim koliko sam ja razumeo sledeca prilika za lansiranje je 31. juli zbog potrebnog spajanja sa ISS. takav susret treba da se desi u ranim casovima jer je potrebno da odredjeno vreme posle lansiranja letelice ne udju u mrak. a inace taj "prozor" za lansiranje traje svega deset minuta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

wexy

 Koliko vidim sad u najboljem slučaju lansiranje se može dogoditi u subotu.

Što se tiče planova spašavanja ne znam ništa određeno, čuo sam za gomilu nekih kamera koje će tokom lansiranja snimati onu termičku zaštitu na šatlu. Bilo je reči o tome da bi mogao drugi šatl da se pošalje al opet šta ako i on bude onesposobljen da se vrati.. Ako nađem nešto javiću.

sashastar

 Sich i ja sam prvo cuo za 31 juli
Ali pogledaj na NASA sajtu sta sad pricaju spominju 16 juli kao mogucnost
ili ja nisam dobro razumeo

sashastar

 wexy NASA nece o ovome da govori a rec je o mogucem spasavanju posade
u slucaju da se dogode nepredvideni dogadaji u samoj orbiti.
Postoji plan spasavanja ljudstva koji bi cekali u ISS.
Koliko sam informisan mislim da bi Atlantis bio umesan za spasavanje
i to u roku od nekih 30tak dana
samo sam toliko cuo ali ni sam neznam prave cinjenice


wexy

 @sashastar:

Da baš sam na to i ja mislio, štekali bi se na ISS-u dok neko ne dođe po njih, ta priča se valja još od pre. Čitao sam negde i procene koliko bi zalihe kisonika mogle da traju itd.. ako se desi da i Atlantis zakaže.. Pominjali su se onda rusi kao jedino rešenje...

NShappy


Sich

 haha, kazu nasini inzinjeri da ne mogu da pronadju u cemu je problem. ko da je neko drugi gradio taj satl, a mi nemamo pojma o toj tehnologiji.

nasa...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 i nasa je najavila lansiranje 26. jula posle vise od nedelju dana rada na senzoru.

ali tehnicari i dalje rade na jos dva senzora koja ih ne lsusaju narocito ali nisu kriticni za novu obustavu lansiranja

pa cekamo...

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

 Pocelo je odbrojavanje u utorak oko 16 casova po nasem vremenu

sashastar

 Ako sve bude OK lansiranje pocinje danas u 16.39  :)  

Dule_smor


sashastar

 Posada je ovog momenta u shuttleu poslednje pripreme i provere
za sad sve tece po planu

sashastar

 Spremne su najmodernije video kamere za pracenje lansiranja u veoma
visikim rezulucijama.
Tu je i teleskopsko video pracenje.
U svakom slucaju bice uzasno dobrih video fajlova za Downloading samo da
sve bude uredu a za sad je sve OK

sashastar

 USPESNO POLETANJE  :)  :)  :)  

Dule_smor

 svaka cast...lepa vest za nas space frikove:)