• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li se radi o astigmatizmu prim. ogledala ?

Started by Vlada, March 08, 2010, 09:16:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Kada fokusiram zvezdu sa mojim 150mm reflektorom, slika sa obe strane fokusa pre nego li potpuno fokusiram, nema kruzni vec OVALNI OBLIK. Znaci ispred samoga fokusa slika zvezde, pre potpuno postignutog fokusa, je horizontalna i jasno ovalna, a posle prelaska "sa druge strane fokusa" je vetikalne orijentacije, opet ovalna sa nekim dodatnim  deformacijama, znaci pod 90 stepeni u odnosu na orijentaciju slike pre fokusa. Naglasio bih da sam teleskop kolimirao najbolje sto sam mogao. Da li mislite da se radi o astigmatizmu, pomesanom sa niz drugih aberacija?

Ljubo

Ukoliko unutar ovala nema različito osvjetljenih oblasti koje se pomjeraju dok okrećeš točkić fokusera (slaba kolimacija bi do toga dovela), onda se očigledno radi o nepravilnoj površini koja reflektuje svjetlost (nije niti sferno, niti parabolično udubljena) - to je često slučaj kod jeftinih proizvođača, kao u ovom slučaju kod Optisana.

Postoji još i mogućnost da ti sekundar nije dobro centriran, ili da mu ugao nije 45 stepeni - pa to još provjeri!! Ako ni to ne da poboljšanje, onda je ono prvo gore, a to znači slaba vajda od te sprave :( .


Yagodinac

Ako ništa onda imaš opciju da ti Janko to prepravi na F4-5 i da se izbaci taj barlow/korektor. Ili npr da se kupi gotovo 150mm ogledalo. U međuvremenu šta te briga, možeš bez problema da gledaš na uvećanjima ispod 100x deepsky objekte.

Yagodinac

E, da, nemoj za proveru astigmatizma da koristiš okulare sa većom žižom (tj manjim uvećanjem). Oni daju astigmatizam. Proveri na najvećem uvećanju; atmosfera treba da bude najstabilnija i prethodna kolimacija najbolja. Tek kad se sve ovo ispoštuje astigmatizam se javlja onako kao što si ti opisao.
Na osnovu toga koliko dugo pomeraš fokuser dok je slika zvezde jajolika; tačnije dok se ne vrati u simetričnu, može čak i da se odredi koliki je astigmatizam (recimo na 150 F8 refraktoru 0.26mm jajolike slike daje tačno 1 talas, na F5 bi to bilo mnogo rigoroznije) tako da...

... cena apo refraktora ili SC11 je tolika kolika je upravo zbog kontrole kvaliteta optike.