• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunceva aktivnost

Started by cola, March 29, 2010, 10:45:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

March 29, 2010, 10:45:41 am Last Edit: March 29, 2010, 11:39:19 am by cola
Smatram da bi bilo pametno da imamo i temu za posmatranje/belezenje sunceve aktivnosti...
Evo ja sam se i danas bavio okularnom pro. Uocio sam dve grupe pega. Samo sam skicirao...  
Sledi odredjivanje heliografskih koordinate suncevih pega :)

Pozdrav!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

I evo jedne fotke... :) Uocljive su pege :)... Malo sam je cackao u RegiStax-u  8)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

March 29, 2010, 12:35:35 pm #2 Last Edit: March 29, 2010, 12:57:01 pm by CyberianIce
Da li moze neko da mi objasni kako se tacno izvodi okularna projekcija sa Suncem, po mogucnosti "u tanka crevca" i naravno obavezno koje su mere bezbednosti?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

March 29, 2010, 02:28:25 pm #3 Last Edit: March 29, 2010, 02:45:06 pm by sale11472
Hmm kod Sunca je najbolje uvek krenuti od mera opreza i bezbednosti. Dakle kucni prstom fokuser ako je slučajno plastičan ili ima plastičnih delova.... zaboravi na okularnu projekciju....
Ako ti je fokuser metalni (iako sumnjam) pogledaj okulare i izaberi onaj koji je najjednostavnije konstrukcije i uz to je potpuno izrađen od metala i stakla tj nema plastičnih delova ... ako ti svi okulari imaju plastiku u sebi .... zaboravi na okularnu pojekciju....

Sve u svemu zaboravi na okularnu projekciju i kupi Baader astro solar foliju pa napravi filter za posmatranje Sunca....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Dobro nisam na to mislio, nego kako uopste u teoriji ferca okularna projekcija kod Sunca? Jel se tu slika projektuje na neku podlogu ili sta? Fokuser mi je metalni, imam i metalni Hygens specijalno za tu svrhu, nego kako se to postavlja i sta je sve potrebno? Kako izgleda aparatura podesena za to?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Projektuješ sliku Sunca na beli papir i onda to slikaš. Nisam probao ni sa jednim teleskopom do sada a okular/fokuser možeš efikasno da istopiš čim se Sunce malo pomeri iz vidnog polja. Drugim rečima možeš i sa plastičnim delovima ali pritom treba BAŠ da znaš šta radiš i da to radiš BRZO.
Papir na koji projektuješ sliku ne bi bilo loše učvrstiti nekim držačem za fokuser, na odstojanju od par desetina cm do pola metra (u zavisnosti od žižne dužine tvog teleskopa i okulara). Ako si šmeker onda sa suprotne strane slikaš papir na koji projektuješ Sunce.

Uostalom pitaj Čolu, ja to znam samo teorijski a on je radio.

CyberianIce

Upravo sam otkrio da nema nista od projektovanja Sunca na podlozi jer unutrasnja strana cevi fokusera (onog dela na kojem se nalazi zupcasta letva) je plastificiran, nekom rebrastom plastikom, valjda da bi se izbegla mogucnost refleksije od tih povrsina ili tako nesto, a i na samom teleskopu pise da se ne sme okretati ka Suncu. Znaci ostaje mi baderova folija, zna li neko koliko kosta komad toga za moj teleskop i gde se moze kupiti? Ovom prilikom napominjem da je dijametar one plastike na vrhu 120mm iako se radi o 90mm optici.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

fuuuu, ja da imam sada u ovom svetom momentu 25 eura, ja bi se zenio...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Kod mene je sve plastika  8)
Zato radim ekstra brzo, prvo skiciram, pa se onda teleskop odmara u senci :), pa onda slikam... Nesto sam merio trebami 50-ak sekundi za sve to, bez odamaranja :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Može i A5 za upola cene, presečem makazama na pola
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

Danas imamo jednu zanimljivost na Suncu, istočni rub Sunca vrvi fakulama, zabilježio sam ih ukupno 44, od toga je 40 na istočnom dijelu. Osim toga, za dva dana bi se moglo dogoditi da Sunčeva aktivnost u ovom ciklusu padne na nulu. Danas se zadnji puta vidi grupa pjega  74/2551, a sutra će to biti grupa 75/2550 i preksutra će nestati. Ne pojavi li se nova grupa ili nova pjega, Sunčeva aktivnost biti će - nula. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Uuu... bas ih je mnogo. Jel to normalno?
Koliko opstaju fakule?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Normalno je. :)

Pročitaj ovo, a u podnaslovu Fakule ti stoje odgovori na tvoja pitanja. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija