• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koliko para toliko...

Started by Yagodinac, March 29, 2010, 06:47:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Evo još jedne (i neću više  ;D) sa Optisanom. Ovog puta su ekspozicije bile duže: 1x200sec, 2x100sec i 1x30sec. Na nebu su plovili cirusi, takva izmaglica da sam jedva našao M51 u 150-ici. I nisam mogao da odolim a da galaksije ne propustim kroz unsharp mask  :P Što se tiče praćenja, korigovao sam kroz 150/750 ali nisam zadovoljan svojim refleksima i umećem: pomak se vidi i to ohoho.


CyberianIce

Fotografija je vrhunska bez obzira na Optisan.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Fotos je amaterski do kraja. Jedina nesavršenost Optisana su ljubičaste sjajnije zvezde (hromatska), sve ostale greške su moje: pomak, loša atmosfera, greške u obradi itd. Praktično ovo samo dokazuje da je bolje 1x200sec nego 200x1sec  :)


Yagodinac

April 11, 2010, 05:42:17 pm #18 Last Edit: April 11, 2010, 05:48:04 pm by Yagodinac
Nadam se da moj drug Nedeljko nema ništa protiv da nabacim link sa njegovim radovima, čisto da se uporedi M51 obzirom da je on koristio objektiv 300mm:

http://www.astronomija.co.rs/fotografija/647-bahtinov-nastavak-prie.html

Obratite pažnju kako čovek snima M57 teleobjektivom, takve snimke ne dobijaju ni neki s teleskopima...
Eto zašto kažem da je moj M51 Optisanom totalno amaterska. Mada, hvala na pohvali  :)

CyberianIce

Pa sta hosh? Bar si fokus pogodio bolje nego ikad, verovatno jer je refraktor u pitanju. Tebi bi bas tesko pao jedan APO za fotografisanje, a?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Teško bi mi pala cena refraktora, ništa više  :-\

CyberianIce

Pa sad kad imas dobru montazu, kameru i sve ostalo, jedan ED od 60mm bi bio zanemarljiva stavka. Jedini problem u tvom slucaju je sto bi ti tada BD mogao lako da zasvira gajde :D To je najveci problem jer si se do sada postavljao kao da si emotivno vezan za taj BD ili za ogledala uopste...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Eno ima na zvjezdarnici oglas za ED80 za samo 250e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marino

jel mogu zamoliti da ovaj odlican report i test opreme prilagodis pa da tekst (word) + slike 8zasebni file kao jpeg) posaljes na moj mail za casopis M111!
svaka cast!
m
Vidulini Observatory