• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koje M objekte preporucujete?

Started by CyberianIce, February 01, 2010, 01:07:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Moguce da je Cleomedes i more Crisium...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

djuka47

March 29, 2010, 02:39:11 am #16 Last Edit: March 29, 2010, 02:52:29 am by djuka47
Doslo lepo vreme izneo ja teleskop na terasu da se oprobam prvi put o covek, imam Newton Skywatcher 150/750 eq3, pre toga sam ga izneo napolje da se adaptira s obzirom da mu je ovo prvi izlazak van kuce posle zime :) Zivim u Beogradu ali na jednoj od najvisih tacaka na brdu iznad konjarnika i na vrhu kuce imam terasu na kojoj nema izvora svetlosti niti ista dopire tu, za gradske uslove mislim da ne moze da bude mnogo bolje :) uzmem ja da procitam malo ono sto ste mi vi preporucili Uranogeometrija 1 i 2 s obzirom da sam bas pocetnik i tamo kaze kao sto i ovde vidim da se vidi bas dosta M objekata pogotovo sa mojim teleskopom koji svi hvale...

Pun sebe krenem na terasu mesec sija izbi oci ali ja ni posle 3 i po sata gledanja u nebo nisam video ono sto sam trazio. Prvo sam nasao Mizar i Alkor vrlo lako a onda sam trazio ugavnom M objekte u blizini Velikog medveda i nijedan nisam nasao... Trazio sam najvise M109 pored zvezde Phad, M51, M108 i M97 i onaj tekst mi je stvarno dosta pomogao da se orijentisem i sve ali nikako da ugledam to sto trazim.

Ja se sve nesto mislim da je mesec kriv jer je stvarno sijao kao lud i mozda zbog toga ti objekti nisu mogli da budu vidljivi mada ovo je samo pocetnicko nagadjanje...
Da li mozete da mi pomognete da shvatim gde sam gresio ili jednostavo nije svako vece i svakakva sredina za posmatranje M objekata da znam da ih ne trazim dok ne odem negde daleko od grada?


sale11472

Quote from: djuka47 on March 29, 2010, 02:39:11 am

Da li mozete da mi pomognete da shvatim gde sam gresio ili jednostavo nije svako vece i svakakva sredina za posmatranje M objekata da znam da ih ne trazim dok ne odem negde daleko od grada?



Eto odgovorio si sam sebi ;)
Jednostavno neke objekte nećeš videti iz Beograda a pogotovo ne za vreme ovoliko sjajnog Meseca (za ova četiri nisam siguran ni da ćeš ih videti sa neke druge lokacije kada Mesec sija)
Dakle recept za (relativno) uspešno posmatranje iz grada je izbor svetlijih objekata i zaklanjanje od direktnog svetla što je moguće više (naravno izbegavanje Meseca važi za svaku lokaciju)...
Kratko rečeno za početak iz grada odaberi objekte iz Uranogeometrije 1 pošto su sjajniji iz drugog dela probaj M27, M57, M29 i sl
Uglavnom globularna jata kao i otvorena će biti najbolji izbor za takve noći (kasnije kada ih pogledaš bez prisustva Meseca još više ćeš u njima uživati) uz eventualno sjajnije planetarne magline... tamne objekte poput M97 najbolje da ostaviš za vreme kada budeš daleko od grada (bilo kakvog grada a jako daleko od Beograda) od galaksija možda da probaš par svetlijih primeraka mada definitivno neće biti neki prizor ni kada nema mesečine...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

March 29, 2010, 01:27:02 pm #18 Last Edit: March 29, 2010, 01:33:08 pm by Laci
Quote from: djuka47 on March 29, 2010, 02:39:11 am
Ja se sve nesto mislim da je mesec kriv jer je stvarno sijao kao lud i mozda zbog toga ti objekti nisu mogli da budu vidljivi mada ovo je samo pocetnicko nagadjanje...


Evo, za ovo sledeće ti ni Mesec ne bi trebao praviti problema.

Za početak, dva lagana M-a: M42 i M45.
Postavi teleskop u sumrak oko 20h i orijentiši se na jugo-zapad. Videćeš sazvezđa Orion i Bik (Taurus) u zalasku.

Pronađi Betelgez i Rigel u Orionu.



Traženje M42.
Pogledaj tri zvezde Oriona što stoje u liniji horizontalno: Alnitak, Alnilam i Mintaka (s leva na desno) i čine Orionov pojas. Ispod njih, vertikalno postavljeno, grupa zvezda sa najsjajnijom jotom Orionis.
Uperi tražioc u nju i videćeš maglinu M42. Baci pogled u okular počevši od 25mm i uživaj. Naravno, i tražioc i okular treba predhodno podesiti tako da pokazuju u istu tačku.

Traženje M45.
Od Betelgeza zapadno je sjajni Aldebaran (naj sjajnija zvezda u onom trouglu glave Bika). Ako nastaviš golim okom u tom pravcu, trebalo bi da ugledaš grupu zvezda.
Uperi tražioc teleskopa u tu tačku i otkriće ti se otvoreno jato M45. U okularu teško da će ti stati ali vredi pogledati. Okular 25mm.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

djuka47

Drudari hvala puno na brzim i iskrenim odgovorima