• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 19, 2024, 07:42:39 pm

Kamp

Started by Sich, July 17, 2005, 10:29:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

 Ne razumijem šta će ti ekvatorijalna montaža ako već imaš dobsa? Nekako sam na Letenci primjetio da postoji averzija prema dobsonima, što je po mom mišljenju potpuno krivo jer većinom dolazi od ljudi koji se uopće ne misle baviti astrofotografijom.

No uglavnom - u ZG nećeš "naletjeti" na nikakvu montažu. Ako baš želiš ekvatorijalnu, probaj dogovoriti nešto sa Zlatkom Cignjem iz Rijeke koji ima firmu OI Optimus. Za carinu ne znam, to bi ti trebao pitati svoju carinu, a u HR eventualno za povrat poreza ili slično.

Gugi

QUOTE (Bobo @ 25. Jul. 2005., 16:01)
Ne razumijem šta će ti ekvatorijalna montaža ako već imaš dobsa? Nekako sam na Letenci primjetio da postoji averzija prema dobsonima, što je po mom mišljenju potpuno krivo jer većinom dolazi od ljudi koji se uopće ne misle baviti astrofotografijom. [/quote]
Evo odgovora: istina je da je mojoj montazi potrebna neka vrsta "kocnice" za cijev=tubus jer kad posmatram male objekte, ne mogu ih tako jednostavno "ufiksirati". To mi je problem. Mislim da ekv. montaza totalno fiksira objekt+ako imam motor mogu pratiti objekt posto uvijek oko sebe imam publiku uglavnom klince koji bi da gledaju kroz teleskop. Oni najcesce (bez obzira na opomenu) rukom hvataju fokuser teleskopa i  objekt se za cas gubi iz vidokruga. Onda opet trazenje nanovo...

Inace, planiram se baviti astrofotografijom pa mi ekv. motaza uz motor dobro dolazi.


Gugi

 Razlog ovog mog javljanja je slijedeci:

veceras sam svojim dobsonovcem motrio neke objekte, no prije toga sam ga htio kolimirati jer sada imam one potrebne kljuceve-tj. jedan jedini inbus kljuc koji je potreban. Naime, mislio sam da se malo pohabao teleskop odn. ogledalo od Letenke do moje kuce. Za DIVNO CUDO to se uopce nije dogodilo odn. predmete vidim dosta dobro. Ne znam mogu li jos bolje, no, jer su opet neki klinci bili pored mene, nisam imao vremena za eventualno dotjerivanje slike putem kolimacije.

Stoga mogu reci Tebi Gucicu i Tebi Pavle D. da ste dobro kolimirali moj teleskop na Letenci.

Sad sam poceo nesto pisati, ali otvorit cu novi topik zbog toga! Mislim da je to potrebno!  B)  

Gugi

 Jos nesto:
zna li netko gdje na internetu ima dobrih MAPA neba za download? Ima li netko takve karte neba na prodaju? Na letenci sam vidio zanimljive karte i ona Guciceva mi je bas pomogla!

Gucicu, mozes tako nesto nabaviti, Ti ili Pavle?  

Sich

 Sad cu ja da preduhitrim gucica

Bogami ima dobrih mapa na netu.

Najbolje za koje ja znam su http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1052 mape do sedme magnitude. koristio sam ih na mesijeovom proletos
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Gugi

 Sich, karte su odlicne, no ipak bi volio i one pronaci koje imaju magnitudu do 9 ili 10.

Ako netko zna, neka javi Gugiju!  :D   :lol:  :rolleyes:  

gucic

QUOTE (Gugi @ 25. Jul. 2005., 22:08)
.....nisam imao vremena za eventualno dotjerivanje slike putem kolimacije.

Stoga mogu reci Tebi Gucicu i Tebi Pavle D. da ste dobro kolimirali moj teleskop na Letenci.
[/quote]
Ne bih da budem cepidlaka, ali tvoj teleskop ima problema sa sekundarom kao sto sam ti rekao. Suvise je pomeren ka primaru i uopste ne moze da se njegov centar poklopi sa osom fokusera. To uopste nije veliki kvar. Samo treba da se malo skrati sekundar (ne ogledalo naravno) i pomeri ka otvoru tubusa. U protivnom, nema sansi da primar doteras u sekundar.

gucic

 
QUOTE (Gugi @ 25. Jul. 2005., 23:11)
Jos nesto:
zna li netko gdje na internetu ima dobrih MAPA neba za download? Ima li netko takve karte neba na prodaju? Na letenci sam vidio zanimljive karte i ona Guciceva mi je bas pomogla!

Gucicu, mozes tako nesto nabaviti, Ti ili Pavle? [/quote]
Ove karte koje smo imali Pavle i ja su stvarno izvrsne. U stvari, to je Pavlova karta, moja je ostala u BG-u jer nije plastificirana, i time ne bas podesna za akanje na maratonima... Ta karta se zove STAR ATLAS 2000 (za 2000 godinu  epohu) od Tiriona i Sinota (mislim da se pise Tirion&Sinnott). To je Pavle doneo iz USA. Tamo je plastificirana karta oko $55. Jedino me nervira sto na kartama nisu nacrtane linije sazvezdja pa sam na svojoj morao da docrtavam jer mi to mnogo pomaze u orijentaciji.

Gugi

QUOTE (gucic @ 26. Jul. 2005., 21:44)
Ne bih da budem cepidlaka, ali tvoj teleskop ima problema sa sekundarom kao sto sam ti rekao. Suvise je pomeren ka primaru i uopste ne moze da se njegov centar poklopi sa osom fokusera. To uopste nije veliki kvar. Samo treba da se malo skrati sekundar (ne ogledalo naravno) i pomeri ka otvoru tubusa. U protivnom, nema sansi da primar doteras u sekundar. [/quote]
Gucicu, pa shvatio sam ja u cemu je greska. Ta i sam sam gledao kroz fokuser i vidio ono sto nije OK. Mislim da na tome za sada necu poraditi jer se objekti dubokog neba ipak dobro vide, jedino bi planeti mogli biti malo ostriji.

Hvala na preporuci za mape neba. Razmislit cu, raspitati se kod onih koji odlaze i inozemstvo...mozda mi i donesu!  :)