• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Filter za sunce

Started by torlak, April 04, 2010, 10:49:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

torlak

Da li neko moze da mi kaze koji je filter najbolji i gde mogu da nadjem?
I, da li cu uz pomoc fokal reduktora i sw 150/1200 moci da vidim DSO ?

kruska

ja sam ovih dana u nabavci pojedinih filtera za DSO pa cu ti prakticno tek moci odgovoriti za 3 nedelje prva iskustva.
slikanje uz pomoc DSO filtera podrazumeva i fokal reduktor(reducer).
solarne filtere ti ne mogu preporuciti jer se u njihne razumem puno. ali tzv. light pollution filtere u korist DsO slikanja su ti:
O III oxygen filter, S II(sulphur) i UHC/LPR filteri (propustaju H I i H II  (alfa i beta) linije spektra, a nisu toliko skupi kao sami HI i HII filteri)
proizvodjaci ok za tu cenu su baader i jos po koji ( moj omiljeni celestron)
Idi gledaj primere filtera na www.optcorp.com(naravno cene su u americi ) i astro slika www.celestronimages.com  ukucas "narrowband" pod search i gledaj slike tu su ljudi detaljno napisali svoju opremu,
🌠

sale11472

Quote from: torlak on April 04, 2010, 10:49:17 am
Da li neko moze da mi kaze koji je filter najbolji i gde mogu da nadjem?
I, da li cu uz pomoc fokal reduktora i sw 150/1200 moci da vidim DSO ?


Filter za Sunce možeš da napraviš od za tu svrhu posebno namenjene Baader Astro-solar folije imaš da je kupiš i kod nas.
Za posmatranje ti sasvim sigurn ne treba nikakav fokal reduktor sa tim teleskopom ćeš moći da vidiš puuuunooo DSO objekata...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Najjeftiniji i vrlo upotrebljiv filter za sunce ti je Bader astrosolar folija. Za par desetina evra imaš A4 format pa isečeš koliko ti treba i (Čvrsto!) montiraš ispred objektiva onoga čime posmatraš sunce. Videli smo na ovom forumu i majstorske fotke sunčevih pega slikanih dvogledom, mislim da je Miro slikao...

Ostali filteri za Sunce su ipak jaaaaaaako skupi, zapravo to je po meni nešto što je uskostručna specijalizovana vrsta zezanja, suviše skupog za amaterske potrebe. Od varijanti sa folijom imaš:
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c61_Acc------Solar-Observing.html

Pošto generalno želiš da znaš još po nešto o filterima pogledaj
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c88_Filter-----Nebula--Deep-Sky--Visual.html
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c7_Filter-----Colour---Moon---Planets.html
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c87_Filter-----Grey--ND--and-Polarizer.html

... a ovo je mesto u Beogradu gde možeš takođe nabavljati stvari:
http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/oprema-za-teleskope/filteri

Fokal reduceri nisu uobičajeni na newton teleskopima pošto se u svrhu slikanja uglavnom koriste f5 verzije ali bez brige, 150/1200 neće razočarati u fotografskom smislu (sem što će tražiti preciznije praćenje). Fokalni reduktori su pre svega namenjeni SchmitCass teleskopima koji imaju veliki f ali i nekim refraktorima. Upravo zato mislim da SchmitCass nisu dorasli newton reflektorima u fotografskom smislu (mislim na DSO). Ono što je mene fasciniralo to je da Takahashi pravi newton sa nekih bezobraznih f3 ili 3.5 upravo putem neke vrste reduktora; a pritom svi kažu da ima flatfield do kraja i zvezde od nekoliko mikrona... Ali sam zaboravio cenu, tačnije koliko nula ima  ;D

Za početak za gledanje i slikanje ti nikakvi filteri ne trebaju, samo izađi na neku tamniju lokaciju i cepaj. Nema tog filtera koji ti omogućuje galaksije iz centra Beograda, koliko god to neki proizvođači reklamirali kao moguće.

CyberianIce

Vrlo cest slucaj biva da je Coronado PST (Personal Solar Telescope) jeftiniji od samih filtera. Ta baderova Astro-Solar folija je jeftina i bezbedna ako nista drugo. Mravik rece da ima komad A4, 25 eura je trazio za to.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

A4 je popriličan komad folije i najbolje je dogovoriti se sa nekim oko podele i folije i troškova.... od A4 komada mogu komotno da se naprave četiri filtera za posmatranje Sunca (za teleskope tog prečnika)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Pa imas i da ga kupis po mm promera...
5 ili 6 din je mm ;) Ali ako kupis ovaj A4, mozes i da napravis i cvidze za Sunce i za trazilac i sve i svasta....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on April 04, 2010, 03:41:27 pm
Ali ako kupis ovaj A4, mozes i da napravis i cvidze za Sunce i za trazilac i sve i svasta....


...od A4 sve to x3 ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

milan

ja imam sw 114/900 koji filter za sunce mi treba
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

koliko kosta i zasto ne radi link teleskop centar
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Danijel

Quote from: milan on May 18, 2010, 10:10:11 pm
ja imam sw 114/900 koji filter za sunce mi treba


Treba ti Baader Astrosolar folija dovoljno velika da njome pokriješ objektiv tvojeg teleskopa. I onda od nje napraviš filter, pogledaj ovo, princip je isti, sve ostalo su nijanse (u tvojem slučaju, umjesto na objektiv fotoaparata filter ide na objektiv teleskopa) :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

milan

koliko kosta baader folija i zasto ne radi teleskop centar
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

CyberianIce

Sajt im je u banani vec neko vreme...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Ne bih ti to znao reći, ja nisam odavde (odande). Probaj vidjeti ovdje ili ovdje. Zašto ne radi? Pokušaj i to ;D


Google nije svemoguć!
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Postoje i drugi filtri zavisi sta hoces i koliko hoces da das.
Imas i u H delu spektra pa tamo i kalijum i slicno....
A koji teleskop centar u BG-u ili u SU?
U BG-u radi pre tri sata se cuo sa njima :)
Cekam da dodje teleskop :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com