• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perzeidi 2010

Started by PrO AcTiVe ViTaMiN D13, April 08, 2010, 10:55:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PrO AcTiVe ViTaMiN D13

Svim ljubiteljima neba,zvijezda,planeta i uopce astronomije spomen na noc 12. na 13. august budit ce mnogo sjecanja.Zasigurno ce sjecanja biti u vezi sa iscekivanjem perzeida.Osmijeh na njihovim licima ne izostaje,dok sa druge strane promatramo zbunjena lica onih kojima je ovaj pojam potpuno stran.Iz zelje da Vam otklonimo sve sumnje,odlucili smo napisati clanak na ovu temu.
Naime,perzeidi su godisnja kisa meteora koja se javlja izmedu pocetkasedmog i polovice osmog mjeseca s maksimumom aktivnosti 11. ili 12.8.(s tim da se ove godine maksimum ocekivao s 12. na 13.).Jednog od ta dva dana,Zemlja nas na svojoj putanji provedekroz najguscidio Perzidskog poluotoka.On potjece od kometa koji kruzi oko Sunca u elipticnoj orbitis periodom od oko 130 godina.Svaki put kada se priblizi Suncu,komet za sobom ostavlja potok svojih ostataka-kamencica i cestica prasine,koji nastavljaju put istom orbitom kao i komet.Kada nasa planeta u svojoj orbiti presijecataj potok(na ekliptickoj duljini od 140°),na Zemlji vidimo kako te cestice izgaraju u gornjim slojevima atmosfere.Zapravo,vidimo meteorsku kisu perzeida.Ova pojava velikog broja zvijezda-padalica zapravo ne traje samo jednu noc,nego gotovo mjesec dana,od 23.jula do 22.augusta.Medutim,negdje sredinom tog perioda(u noci izmedu 12. i 13. augusta)pojava doseze svoj vrhunac.U toj noci padne cak 60 do 80 zvijezda-padalica po jednom satu! (A zabiljezeno je i preko 100!) Nekoliko noci prije maksimuma ucestalost je oko 10 padalica po satu,a nakon maksimumabroj naglo pada,ali se jos pokoja zalutala padalica ipak moze vidjeti tijekom cijelog avgusta...
Inace,ovu pojavu na nebu primjetili su i prvi zabiljezili stari Kinezi davne 36. godine nase ere!
Mnogi su se mozda,kao i mi,zapitali zasto bas naziv perzeidi? Kao i svaki pravi potok,tako i meteorski potok ima svojprividni izvor.Naime,kad promatramo perzeide,cini nam se da bas sve zvijezde-padalice dolaze iz jedne te iste tacke na nebu.Tu tacku astronomi zovu radijant,i njen polozaj tocno su odredili na karti zvijezda.Dakle,radijant perzeida nalazi se u zvijezdu Perzej,na granici s Kasiopejom.Cak i ako niste strucnjak za raspoznavanje zvijezda,Kasiopeju cete lako naci,jer ima karakteristican oblik slova W.
Meteorska kisa naljepse se vidi u noci maksimuma,i to pred zoru,izmedu 2 sataujutro i izlaska Sunca.Najbolje je otici na neko nenaseljeno mjesto,gdje je potpuni mrak (jer u naseljima uvijek ima svjetlosti od kuca,automobila,gradskih svjetiljki,svjetlecih reklama).To astronomi zovu svjetlosnim zagadenjem,jer prilikom promatranja zvijezda-svako drugo svjetlo nam smeta.Treba leci,i to najbolje s nogama okrenutim prema jugoistoku.Suvisno je spomenuti:ovakvu festu zvijezda-padalica najljepse i promatrati u dobrom drustvu.I ne zaboravite pripremiti barem tonu neispunjenih zelja-za svaku padalicu po jednu! Uzivajte,do sljedecih perzeida.

Izvor: Geografski List str.39
Pisali: Elma Krzic i Aida Turkovic
Treca gimnazija