• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokusiranje u astrofotografiji

Started by CyberianIce, April 21, 2010, 12:07:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Imam problem sa fokusiranjem kad fotografisem afokalno. Kada nadjem ciljni objekat, izostrim ga perfektno tako da se u okularu moze videti maksimum detalja ali kada stavim kameru objekat u viewscreen-u ponovo biva van fokusa. To je valjda posledica promene zizine duzine okulara zbog objektiva kamere. Da ne duzim pricu ponovo sa CHDK, recimo samo da na toj kameri koju koristim imam mogucnost i zakljucavanja fokusa i potpuno manuelnog fokusiranja, ali ne mogu da vidim da li sam dobro isfokusirao sve dok ne okinem bar jedan frejm i pregledam ga detaljno. Ovo se valjda moze resiti nekako sa "Bahtinov" maskom, i tu tehniku jos nisam do sada primenjivao, nikako da nadjem vremena. Ali sta kada je u pitanju Mesec? Jedan od najvelicanstvenijih objekata, recimo najzahvalniji za fotografisanje sa mojom opremom i znanjem. Ne mogu nikako da pogodim fokus kako treba, ponekad uspem, po nekad ne uspem, sve u svemu oni snimci od kojih sam najvise ocekivao obavezno budu van fokusa (Marfi?) a kada bez veze okinem onako kroz oblake, gle cuda, skoro savrseno isfokusirano, ali obavezno preeksponirano i 100 cuda... Dok ja podesim ekspoziciju i okinem opet, fokus mu se opet poremeti. Izgleda da ima veze sa kvalitetom okulara jer okular koji koristim verovatno ima blago drugacije performanse u sredini vidnog polja i pri krajevima. Btw, Procitao sam onaj vodic kroz digitalnu astrofotografiju ali kad je mesec u pitanju, dosta slabe rezultate postizem.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

April 21, 2010, 01:12:21 am #1 Last Edit: April 21, 2010, 01:26:22 am by cola
Pa kupis mat sajbnu za fokusiranje i resen problem :)
Pa kod menena digitalcu je isto tako, ali vidim na ekrancetu kako je pa pomeram gore dole fokus i ispadne nesto.
Eto kao primer, vecerasni Mesec korz neke ruzne oblake :)


Vremenom ces biti sve bolji ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Sta je to mat sajbna? Kada koristim autofokus, ponekada bude od koristi a ponekada ne. Nemam zivaca da "se kockam" sa AF, zar ne postoji neka tehnika kojim bi se pravilno podesavao fokus?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

April 21, 2010, 03:22:31 am #3 Last Edit: April 21, 2010, 03:29:22 am by Sekula
Samo nisi rekao kako postavljas zoom na svom digitalnom fotoaparatu? Po pravilu, objektiv bi trebalo da bude sto vise primaknut koliko je to moguce. Samo sto tu ima caka, ako ga drzis u wide rezimu onda ces imati i okruglo vidno polje okulara. Probaj da zoom-iras i onda u tom kadru probas da napravis fotku sa fokusiranjem, cisto da bi izbegao pojavu tzv vinjetiranja.

referentni linkovi (nadam se da nije visak):

http://www.barrie-tao.com/afocal.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Digiscoping

http://en.wikipedia.org/wiki/Afocal_photography

http://www.darkerview.com/darkview/index.php?/archives/321-Afocal-Photography.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Koliko zumiram? Uglavnom zumiram samo malo, da odstranim krug od vidnog polja, ali to sve zavisi sta se fotografise (za planete nekad koristim i 4x). Linkovi kako vidim nisu uopste losi, javicu se ponovo kad prelistam sve.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Evo kako ja fokusiram sa a560: podesim okular prema mojoj dioptriji (ko zna koliko, ali nije mnogo - mrzi me da proveravam) a onda zaključam crayford i stavim adapter. Jednostavno posle toga ako slikam deepsky okidam: AF radi svoj posao u 90% dobro. Ostalih 10 i manje % promašenog fokusa jednostavno odbacujem.
Za planete je sve to malo pipavije, kad centriram planetu i stavim adapter često treba ponovo pronaći istu u vidnom polju. Što kvalitetnija montaža - manji pomak  ;D
Onda jednostavno na displeju gledaš i fokusiraš a onda okineš klip. Ako on promaši fokus i odbrojava do 10 ja brzo ponovo fokusiram pa šta bude. Nije baš scientific metoda ali... ma dajte...

CyberianIce

Pa to isto tako i sam radim ali je to sve daleko od efikasnosti. Kao prvo ono sto vidim u viewscreenu mi nista ne govori o fokusu, tek kada fotografisem i pogledam fotografiju zumiranu, mogu da primetim da li je fokus promasen ili ne. To je najveci problem kad na ekranu 320x240 gledas fotografiju od cca 7Mpx.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

Mozda je kljucna stvar u zakljucavanju fokusera. Ja nemam na zalost tu mogucnost. Podesim fokus "prema dioptriji" ali dok stavim adapter fokuser se pomeri, bar malo. Takodje, masa aparata i adaptera u velikoj meri utice na preciznost fokusera, cak sam primetio da se fokuser sam pomera pod pritiskom ovih "dodataka".

Lepo rece doktor, sto kvalitetnija montaza - manji pomak. Ili, sto bolja oprema-manja muka.




cola

Ili remote observatory i sve si resio :P
Cim stigne plata ti uplatis i eto ti :D
A pritom su ti tamo vec dosta dobri i nabudzeni instrumenti, koji se nalaze na mesetima koji imaju najbolja "neba" na Svetu :P
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Probao sam to, nije lose ali nema nikakve drazi u tome.  Mnogo mi je draze svo ovo moje petljanje sa montazom, fokuserom i ostalom skalamerijom.

cola

Verujem i meni su to sve slatke muke. Ali ako hoces stvarno nesto ozbiljnije da se bavis, to ti je mnogo jeftinije resenje. Mnoge promenljive zvezde, ekstrasolrne planete, asteroidi itd su otkriveni od strane amatera sa tih rent remote teleskopa. Koji si ti koristio? Nakaci neke slike ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Neko je okacio ovde link za "MicroObservatory Robotic Telescope Network
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics" pa sam se malo igrao sa tim. Slike sam vec kacio, ako ih nadjem okacicu opet.
Mozda to nije ono sto si ti pominjao ali je valjda isti princip - robotizovani teleskop u nekoj nedojiji kojim se upravlja preko net-a. Ovaj je besplatan a objekti su unapred izabrani.
Nemam ja ambicija za neko ozbiljnjije bavljenje astronomijom, meni je to samo hobi. Mada je u velikoj meri povezan sa onim cime se bavim i cemu tezim. 

cola

Aha, taj clanak sam ja pisao :)
Ali prave opservatorije su totalno drugacije, i moras sam da znas sta ces i cime ces koji filteri, tacan ISO, exp... Ovde ti bukvalno sve uradi sajt. Ovo je neka reklama a prave se naplacuju i imaju full opremu :D. Ja sam milsio da uzemem neku na koj sat.  
Moze i vise nas da uzmemo mesecni termin podelimo to, pa se dogovorimo koce kada da cepa :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kruska

to je meni uvek bilo smaranje kad moram stalno da izostravam sliku .
najbolje bi bilo da uopste ne moras izostravati sliku... ;)
Sta da ti kazem posto imam dioptriju  na naocarama najbolje je izostravati sliku preko fotoaparata ostalo je samo po sebi individualno.

Danijel

Priključiš fotić na laptop, na njemu imaš lijepu veliku sliku, još upotrijebiš zoom i izoštriš kako spada. Tako ja radim. Jedino što ja nemam teleskop pa koristim teleobjektiv...
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT