• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za posmatranje okoline

Started by vitke, April 23, 2010, 07:08:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vitke

Sa moje zvezdarske terase se ne vidi mnogo neba, ali se vidi ceo Beograd, Dunav, Sava, Fruska Gora, Cer, Banat, Srem i jos stosta. Za potpuni dozivljaj fali mi samo jos teleskop. Sledeci preporuke sa ovog foruma, taman sam hteo da kupim jedan 130/900 EQ2 SkyWatcher, ali sad onda procitao da Njutnovski reflektori izvrcu sliku naopako, i da tome nema leka! Fruska Gora naopacke mi ne bi donela bas nikakvo zadovoljstvo. Procitao sam takodje da za refraktore postoji nesto sto se zove "Erect Image Prism diagonal" sto bi trebalo da resi moj problem, ali to nisam video na teleskop.rs i sad vise ne znam koji teleskop da kupim. Znam, neko ce reci da uzmem pozorisni dvogled, ali ja bih ipak hteo veliko uvecanje. Moze li mi neko dati neki savet?


CyberianIce

Ja isto savetujem spektiv sa promenjivim zumom, ali ako si bas zapeo za teleskop, onda ti savetujem bilo koji refraktor f=900mm, jedno 2 okulara i erektor. To moze biti upotrebljivo na vise nacina ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

April 24, 2010, 02:53:28 am #3 Last Edit: April 24, 2010, 03:01:57 am by Sekula
Ne znam kolika je g.-osn Vitketova kupovna moc, ali ja nekako odavno mastam o tome da imam kucu sa panoramom grada i sire okoline ogranicene horizontom. Naravno, durbin je prvi izbor sto se tice tipa instrumenta za terestricko posmatranje, ali treba imati u vidu da je njegova mogucnost upotrebe u astronomske svrhe relativno ogranicena. Mozda jeste sad vasa terasa mala ali sta ako jednog dana ipak budete zainteresovani da pogledate malo i u zvezdano vreme pa da izadjete negde u dovoljno mracan prostor pod vedrim nocnim nebom? U toj situaciji apsolutni kompromis i maximum koji mozete sa trenutnim interesovanjem da pokrijete je uzimanje panoramskog dvogleda, koji itekako moze da se upotrebi i u astronomske svrhe ako i kada bude to vama zatrebalo. Naravno, dobijate na taj nacin dva u jedan sto se tice posmatrackih instrumenata. Ali sa druge strane, cena dovoljno govori. No, ako imate para, ovo je definitivno izbor nad izborima. Medjutim, ukoliko ste upuceni na kompromis iz materijalnih razloga, ja bih vam pre durbina predlozio maksutov. Recimo, ovako nesto:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/70525-maksutov-cassegrain-u-kompletu-tubus-70mm-fotoglava-nogari

Kompaktan je, u pitanju je svakako katadioptrik koji bi trebalo da vam pruzi dosta mogucnosti i za astronomsko i terestricko posmatranje + imate i odredjeno pracenje koje moze da vam bude od kakve takve koristi prilikom posmatranja.

Poz.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vitke

Hvala vam svima na odgovorima.

I ja mislim da bi bilo lepo ponekad pogledati i zvezde, narocito zato sto me je zagrejala cela ova tematika koju citam u poslednje vreme. Sa terase slabo vidim nebo jer je iznad mene siroki krov solitera, ali mogao bih izneti teleskop malo van grada... Mislio sam da ne potrosim vise nego sto kosta pomenuti teleskop, koji je 22,000 dinara. Panoramski dvogled je mnogo skuplji. Taj Maksutov mi se svidja, mozda bih i mogao da se skrpim za toliko para... Ali radije bih prosao jeftinije. Vec sam dobio kritike da sam totalna budala ako potrosim tolike pare na teleskop umesto na recimo masinu za sudove :)

Pritom bih voleo da mogu nesto i da slikam, dakle ne zvezde nego staticne objekte. Moze li na taj Maxutov da se montira nekakav foto aparat? Ja sam video da se pominju razni fotografski adapteri za neke teleskope, ali koliko znam bajoneti za objektive se razlikuju od proizvodjaca do proizvodjaca, a nigde ne pise koji aparat ja mogu da navrnem na taj adapter. Ili kako to vec funkcionise? Video sam da ima i specijalizovana kamerica za teleskope, ali mi je 300 evra mnogo za 1.3 megapiksela... Shvatam da je to zbog osetljivosti, ali to meni ne treba. Planiram da kupim jedan refleksni digitalni Canon za jedno godinu dana... nadam se.

Od tih refraktora od 900mm ova dva mi se lepo uklapaju po ceni:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/90900-eq2-skywatcher-refraktor
http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/90900-az3-skywwtcher-refraktor

Ali mi nije jasno da li uz to dobijam i erektor, ako ne onda gde to da nadjem, i koliko to kosta? Vidim da dobijam nekakvo dijagonalno ogledalo, ali koliko sam shvatio to samo ispravlja sliku gore-dole, ali je ona i dalje kao u ogledalu. Ili ne?

I nije mi jasno kakva je na kraju razlika izmedju durbina i teleskopa sa erektorom? Zasto se za posmatranje prirode preporucuje durbin a ne teleskop sa erektorom? Koliko sam shvatio, za forografiju je teleskop bolji, zato sto je kod durbina ziza unutra? Ili ne?

CyberianIce

Quote from: vitke on April 24, 2010, 09:16:39 am
Vec sam dobio kritike da sam totalna budala ako potrosim tolike pare na teleskop umesto na recimo masinu za sudove :)


E sad vidis koje su to muke... Decak upoznaje kosmos, dobrodosao u nas svet...

Quote from: vitke on April 24, 2010, 09:16:39 am
Ali mi nije jasno da li uz to dobijam i erektor, ako ne onda gde to da nadjem, i koliko to kosta? Vidim da dobijam nekakvo dijagonalno ogledalo, ali koliko sam shvatio to samo ispravlja sliku gore-dole, ali je ona i dalje kao u ogledalu. Ili ne?


Uz to najverovatnije ne dobijas erektor, za tebe svakako savetujem varijantu sa Alt-Az mehanikom, a razlika izmedju Spektiva i teleskopa je upravo to sto je u spektive vec ugradjen erektor ali kod njih retko mozes izmenjivati okulare (osim kod ovih najskupljih modela) isto tako tesko da mozes montirati dSLR na spektiv. Sto se fotografije tice, erektor ti ne treba jer sve slike mozes softverski da flipujes, a za gledanje bi ti svakako trebao jedan. Btw erektor nije nikakvo mudro slovo, to su dve najobicnije prizme 90o zarotirane jedna u odnosu na drugu. Verovatno mozes i sam da ga napravis ili izvadis iz nekog pokvarenog dvogleda.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Helix

Kod mene mozes nabaviti zumirajuci spektiv 20-60/80 Telescope Service u odlicnom stanju za 160 evra. Donosim u BG.

digitalex

Quote from: aleksandar on April 23, 2010, 07:34:51 pm
Probaj neki od durbina
http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/durbini/acuter-durbini-0

Jao bre imenjace, gde si nasao ovu bubu sto si stavio na avataru? Za malo da razbijem monitor pokusavajuci da je ubijem. hahaha...
Izvinjavam se zbog offtopic-a

digitalex

December 04, 2010, 11:32:38 pm #8 Last Edit: December 05, 2010, 07:55:46 pm by Sekula
Quote from: vitke on April 24, 2010, 09:16:39 am
Ali mi nije jasno da li uz to dobijam i erektor...

Po meni bolji erektor od teleskopa ti nece trebati ako ga koristis za posmatranje komsiluka (prvenstveno komsinica).
OVAJ RED PORUKE JE IZBAČEN OD STRANE MODERATORA.
Malo shale nije na odmet