• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija i Biblija

Started by Gugi, July 22, 2005, 09:28:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

 :rolleyes: Među nama astronomima sigurno ima istinskih vjernika. Ako smo katolici, pravoslavci ili protestanti, Biblija nam je vazna knjiga u zivotu.

Dopustite mi da navedem jednu od recenica koja je bas zgodna za promisljanje:
QuoteOdmah poslije nevolje tih dana sunce će se pomraciti, mjesec nece sjati, s neba ce zvijezde padati i nebeska zvijezdja ce se uzdrmati


Ovo su rijeci Matejevog evandjelja, 24. poglavlje, 29 redak.

Tko se imalo razumije u Bibliju, zna se da je ona, izmedju ostalog puna i simbola. Ono glavno je da se mnoge stvari ne smiju uzeti doslovno.

Ne zelim nikome sada nametati krscansku vjeru, nego vas pozivam da razmisljamo logicki i racionalno.

Pretpostavimo samo da je istina ono sto Biblija tvrdi. Zanima me, mozemo li svojim razumom naciniti rekonstrukciju dogadjaja koje opisuje Biblija.

1. SUNCE CE SE POMRACITI
2. MJESEC NECE SJATI
3. S NEBA CE ZVIJEZDE PADATI
4. NEBESKA ZVIJEZDJA CE SE UZDRMATI

Kao fenomenoloski tumaciti ove dogadjaje? Iskoristimo svoje astronomsko znanje i pokusajmo progovoriti o ovim tockama.

PRVA tocka je izgleda jasna: kao da je rijec o obicnoj pomracini Sunca, ali sigurno nije takvog karaktera kao dosadasnje pomracine! Mozeli se u stvarnosti dogoditi nesto novo? Recimo-da Mjesec ostane na Suncu 1 dan, ili 10 dana...Aktivirajte mastu sluzeci se koliko je moguce znanstvenim cinjenicama.

DRUGA tocka: mozda ovo znaci da ce odjednom Mjesec prestati sjati jer ce on jednostavno NESTATI (uslijed nekog razloga npr. nesto ce ga unistiti ili izbaciti iz Zemljine orbite)?

TRECA tocka. Odmah sam pomislio na ono sto se u narodu zove ZVIJEZDE PADALICE a rijec je o METEORIMA.

CETVRTA tocka je mozda najteza za racionalno objasnjenje.  Mi znamo kako moze doci do izmjene zvijezdja, ali za to su potrebni milijuni godina...

Jos nesto cu naglasiti: nijedan biblijski pripovijedac (autor biblijske knjige) nije bio znanstvenik odn. nije imao namjeru dati ZNANSTVENI opis dogadjaja (pogotovo u knjizi Postanka). No, kao sto je na TV onodobno bila ZNANSTVENA emisija koja je pokusala RACIONALNO objasniti kako je Mojsije presao preko crvenog mora (rekli su da su jaki vjetrovi to uspjeli uciniti, koji su se bas onda pojavili itd. a sto je, cini mi se, negdje uistinu vec vidjen prirodni fenomen),  tako i ja zelim da zauzmemo znanstveni pristup.

Neka se ovom topiku pridruzi samo onaj tko zeli dati doprinos koji ocekujem, odn. svaka rasprava o istinitosti Biblije i slicnoga, ovdje nema mjesta.

DAJTE MAHA SVOJOJ ASTRONOMSKOJ MASTI!!!   :D   :lol:

sashastar

 Ako dopustas da se nadovezem

PRVA TACKA
sunce se moze pomraciti na mnoge nacine cak nama jos neobjasnjive
DRUGA TACKA
samim tim sto se sunce pomracilo onda ni mesec nece sijati
TRECA TACKA
otprilike mislim kao i ti meteori,komete i sl.
CETRVTA TACKA
zaista je tesko protumaciti na neki racionalan astro nacin
ali ako se tresu na zemlji zemljotresi onda ce nam se tresti i sazvezda
mozda je ovo malo luckasto

U svakom slucaju imas zanimljivu temu mozda cu kasnije jos nesto jos dodati.
Treba o ovome podrobnije razmisliti


sashastar

 Ima i ovi zanimljivi detalji

Otkrivenje,glava 6
12 stih
...i gle,zatrese se zemlja vrlo,i sunce posta crno kao vreca od kostreti,
i mesec posta kao krv

13 stih
I zvezde nebeske padose na zemlju kao sto smokva odbacuje pupke
svoje kad je veliki vetar zaljulja

1. Neminovno mnogi zeljotresi a moguci su i vulkani
mozda se i uzdigne ogromna prasina u atmosferi i
samim tim tu su razna pomracenja i sl.

2.  I ovde se moze videti da ce se sunce pomraciti i postati crno i to vrlo
crno tako da o pomracenju sunca od strane meseca nije moguce
da je verovatnije da ce mnogo gadnija sila se susresti sa suncem
mozda sa nekom crnom rupom dok plovi kroz galaksiju.

3 . Samo sto ce ovde mesec pocrveneti i na ovo treba razmisliti kako
mesec moze zacrveneti ja sam mesec video crvenkast pod odredenim
vremenskim uslovima i kad je mesec bio blizu horizonta.

4 . I da ce zvezde padati opet meteori ili velika kisa meteorita.
treba i na ovo obratiti paznju sunce ako tako potamni da ce planete
ostajati bez sjaja i samim tim nestajati sa neba itd.




Gugi

 Dragi mi je Sashastar sto pokusavas razmisljati, sto masti dajes maha...Ako zbilja dodje do tih fenomena, bas me zanimaju ZBOG KOJIH ce razloga doci!

Hajde ostali, raspisite se!  B)  

stameni

 Ako ne računamo neke umereno neverovatne pojave (npr. dođe vanzemaljac, pritisne dugme i ugasi Sunce, kao što mi gasimo sijalice :) onda je pomračenje Sunca upravo to -- pojava da Mesec zakloni Sunce. Tom prilikom:

1. teorijski maksimalno trajanje pojave kudikamo je manje od jednog sata, kamoli dana;
2. Mesec nema šanse da sija.

(Inače, može Mesec biti crvenkaste boje tokom sopstvenih pomračenja.)

BTW, ne mogu da se ne prisetim narodne pesme "Početak bune protiv dahija"; ima elemente sličnosti sa Biblijom (npr. fantastički, nenaučni elementi-simboli), s tim što je tu opisano nesto što je vec bilo. Za Bibliju će se tek videti :)