• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Datumi i brojevi

Started by CyberianIce, February 02, 2010, 09:30:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Ovozavam da se igram sa brojevima i skriptama, to mi pomaze da odrzavam "kondiciju" u programiranju. Nakon sto sam pronasao neki tekst o "dan broja Pi" - u Americi to je 3.14 (cetrnaesti matr - moj rodjendan, takodje i Ajnstajnov rodjendan) jer se kod njih pise prvo mesec pa onda dan, nabasao sam na nesto zanimljivo (sa jednim danom zakasnjenja):

Treći februarski palindrom u ovom veku
Prvi februar je specifičan po tome što se njegov datum 01.02.2010 može pročitati na isti način u oba smera. Slično je bilo i 10. februara 2001. i 20. februara 2002. a desiće se ponovo 11.02.2011. i 21.02.2012, pre nego što usledi skok od osam godina i ne stigne drugi februar 2020. Zanimljivo je da datumi s ovom osobenošću nisu česti. Ako se pišu na evropski način (dd.mm.gggg) u ovom veku biće ih ukupno 29 i svi se javljaju u februaru. Poslednji će biti 29. februara 2092. - jer je to prestupna godina. Ukoliko se koristi američko zapisivanje (mm.dd.gggg) ovakvih datuma biće svega 12 i svi su uvek drugog dana u mesecu. Amerikanci su prvi palindromski datum u ovom veku imali drugog oktobra 2001, a drugi pre oko mesec dana - drugog januara 2010. Poslednji će biti drugog septembra 2090.

I sad mi ne da djavo mira i moram da napravim jednu perl skriptu koja ce mi odstampati sve moguce palindrome u ovom veku... Jednom napravljen BackBone ove skripte bi se mogao koristiti na razne nacine - za iskopavanje raznih zanimljivih datuma, ne samo ovih palindroma, pa ako neko ima neki predlog moze da predlozi...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

iizuzetan

Ali ja ne razumem datum ko datum kakvog to uticaja ima? Ako nema to uticaja na bilo sta ralno i materjalno, a mislim da nema, zasto bi to neko uopste i radio????

CyberianIce

Zato sto je jako retko pa je samim tim i interesantno.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S