• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Buduci najveci opticki teleskop

Started by Sich, July 24, 2005, 12:46:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Pocelo se za pravljenjem prvog ogledala Giant Magellan Telescope (GMT)

evo kako to izgleda http://mirrorlab.as.arizona.edu/GMT.php

Kad se zavrsi 2016 imace rezoluciju deset puta vecu nego habl (barem teoretski). ponasace se kao teleskop od preko 25 metara, tacnije 25.6m (84 foot).
sastojace se od 7 ogledala, svako po 8.4 metara.
E gde cemu biti kraj...

A gde bi nam tek bio kraj sa ovakvim monstrumom http://www.eso.org/projects/owl/index.html
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

 Sich da li je ovo u ptanju jedan teleskop ili udruzeni vise teleskopa

sashastar

 Otprilike bi ovako trebalo da izgleda



Gugi

 Koji su to fazoni da izgradnja teleskopa tako DUGO traje? Znam da je to precizna izrada, ali 20 GODINA??? Koliko je trebalo za Hubble-a? 10 godina? Zasto tako puno?
Pa ne mogu ja cekati do svoje 47. da bih vidio rezultate novog teleskopa!  ;)  :D

Inace, sto je sada sa Hubbleom? Radi? Namjeravaju li ga skrsiti u atmosferi? E JA NE DAM!!!!!!!! Neka bude eksponat u Zemljinoj orbiti da bi ga buduci svemirski turisti mogli posmatrati iz svemirske stanice ili cega vec... :D   :lol:  

sashastar

 Najveci im je problem u ogledalima i novac......
Bilo je na TVu o ovom projektu samo se nesecam gde sam gledao
Znam samo da sam upao u emisiju i da su samo pricali o ogledalima
glancali ,polirali,cetkali,brisali ............
Ova ogledala su poslednja rec ogledalstva

Ali zaista ce im trebati dugoooooooooooooo
A pitanje da li ce biti bolji od Hubbla
Ja da se pitam napravio bih jak telekop na tamnoj strani meseca
Eto opet fantaziram.......


Joza

 >Najveci im je problem u ogledalima i novac......

Ma nije problem samo novac. Postoje tu i tehnicki problemi.
Recimo hladjenje stakla od izlivanja do normalne temperature. Da bi se izbegli zaostala naprezanja u staklu koja mogu da upropaste ogledalo (jer se zbog tih napona krivi) potrebno je jako lagano hladiti staklo nakon izlivanja. Kao interesantan podatak je da je ogledalo za 5 m. teleskom na Mont Palomaru izradjeno od obicnog stakla i da je njegovo hladjenje trajalo GODINU dana.

Naravno sada se koriste specijalni materijali ali ovo vreme se sigurno meri mesecima.

I samo poliranje je jako spor i pipav proces. Potrebno je postici tačnost, odnosno odstupanje od planiranog oblika parabole od manje 1/4 talasne duzine svetlosti (ovo bi bilo idealno), a to je dosta manje od mikrona.

>Znam samo da sam upao u emisiju i da su samo pricali o ogledalima
>glancali ,polirali,cetkali,brisali ............

Ovo moze da se izvede ali na toj velicini ide jako sporo i pipavo pogotovo kada se uzmu u obzir stalne opticke kontrole. poliraju neko vreme - pa ciscenje - onda opticka proba.... pa sve iznova...

I jos jedna zanimljivost u svetu se najpreciznija optika polira i koriguje rucno.

sashastar

 Tako je Joza sve sto sam ja rekao ti si to lepo prosirio
Ali receno je da ce tek da bude problema sa uskladivanjem svih 7 ogledala
kada ih naprave jer oni hoce visoku jasnocu objekata koje budu posmatrali.



Inica

 To je bas strava...

A kada ce doci sudnji dan Hablu?Ja sam pak cula prije mozda nekoliko mjeseci da ce ipak izvrsiti jos jedno servisiranje na njemu... :huh:  

sashastar

 Jeste Inica produzen mu je zivot samo pitanje dokle
Ipak Hubble nam je najbolji  pravi, zdrav pogled u svemir tako da ce morati
jos da slika i slika ............. :)

Drzimo mu sipke