• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nishki astronomski susreti

Started by Sekula, May 23, 2010, 12:39:57 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

June 13, 2010, 06:21:55 am #15 Last Edit: June 13, 2010, 06:31:11 am by Sekula
Postovani i dragi prijatelji,

Prvi Nishki astronomski susreti su uspesno zavrseni na zadovoljstvo svih ljubitelja astronomije koji su nas u velikom broju posetili na posmatrackom poligonu u neposrednoj blizini planinarskog doma Ploche kod Nisha. Delic atmosfere mozete prepoznati na fotografijama koje je moja malenkost okachila na Picasi. Tu su raznorazne slike: dolazak na posmatrachko mesto, postavljanje opreme, posmatranje Sunca, nocna posmatranja, snimanja koje je vodio nas dragi gost i prijatelj Yagodinac, slike renoviranja unutrasnjosti doma, agregat koji smo imali za napajanje i mnogo sta drugo. Izvestaj tj clanak sa posmatranja ce Vam proslediti Dragan Radmilovic odnosno Milan Milosevic. A sada slike:

http://picasaweb.google.com/protomajstor/2010_06_12#

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sale

Cekamo da Yagodinac postavi fotografije. Super je sto se odrzao taj susret astronoma. Verovatno cemo utiske ovde videti i tako pokrenuti brojniju ekipu da sledeci put dodje. Sto se tice mene, koncert se zavrsio u 1h i pre 2 ne bih mogao da stignem gore a to je vec bilo kasno. Pohvala organizatoru.

Sekula

Quote from: Sale on June 14, 2010, 12:25:36 am
Cekamo da Yagodinac postavi fotografije. Super je sto se odrzao taj susret astronoma. Verovatno cemo utiske ovde videti i tako pokrenuti brojniju ekipu da sledeci put dodje. Sto se tice mene, koncert se zavrsio u 1h i pre 2 ne bih mogao da stignem gore a to je vec bilo kasno. Pohvala organizatoru.


A mi Sale ostali tamo do 5 ujutru. Sto znaci da si mogao da dodjes...

Za ovako nesto ne treba nikakva specijalna organizacija. Nesto malo benzina u autu, oprema u gepeku (a moze i rostiljska oprema pride), brz dogovor i jos brzi odlazak na poligon. Bez mnogo filozofije, kao sto se da videti, vrlo prosto. Uzgred, za letnje uslove posmatranja na Plocama, pored obaveznog UV zastitnog faktora, treba razmisljati i o Autanu ili Raidu protiv komaraca koji su nas pojeli, ali se dalo sve to stojicki izdrzati.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Evo ponešto od fotosa, čisto da prenesem atmosferu. Astrofotke će biti naknadno kačene, treba ih obraditi a ima puno objekata ...  :P















Pogled na Trem (>1800m) kroz 150/750:





Neverovatna zver je bila spremna da me rastrgne:







S leva na desno: moja malenkost, Dragan Radmilović, Sekula; iznad Dragana - Jupiter. Zato što je predsednik.








Yagodinac

Posetioci su gledali Veneru, Saturn a malo nakon toga i veće deepsky objekte kroz moj 150/750 a Draganov 200/1000 je služio za snimanje. Moram da priznam da me je njegov teleskop oduševio: polje je ravnije (ne znam kako?!) nego kod mene, fokus oštriji (kolimacija?) tako da smo prosto preletali objekte koji su brzo punili karticu na eosu.

Idemo numeričkim redom: M17. Ovde je 35 snimaka stakirano u Irisu, ISO1600 i exp 30sec. Nije bilo potrebe za guidingom na EQ6 syntrack montaži koja bar duplo preciznije prati od moje EQ6.




Sekula

Pocepao si ga, kako bi to rekli kod mene!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

treger

Bravo Yagodinac svaka čast nadam se da su i ostale slike tako dobro čuvaj za sledeću izložbu astrofotografija.
A ti be Sekula zaboravio si da Niški, be pocepao gi brale.

Sekula

Quote from: treger on June 15, 2010, 07:25:25 pm
Bravo Yagodinac svaka čast nadam se da su i ostale slike tako dobro čuvaj za sledeću izložbu astrofotografija.
A ti be Sekula zaboravio si da Niški, be pocepao gi brale.


Tacnije, najcesce kazemo:

iscepio gi (ga ili gu) sa dugim akcentom na zadnjem slogu   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

O, hvala, hvala. Pocepali ga 200/1000 i canon. Sad kapiram zašto je u svetu 200/1000 merna jedinica i etalon u astrofotografiji.

Yagodinac

Idemo dalje, jedna od dve ubedljivo najlepše planetarne magline u ovoj galaksiji. Pogađate, reč je o M27 iz Lisice:



Samo 19x30sec ISO1600 i Tregerov 200/1000. Evo cropa da vidite zašto mi se sviđa fotkanje na 1000mm:


gilecais

Vrlo lepo Jagodince,samo tako dalje i nemoj da se umoris i da odustanes na dobrom si putu.Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Hvala Gile, ja brinem da Dragan Radmilovićne odustane. Što se mene tiče odsad gde vidim njegov teleskop - ništa ne pitam, samo prilazim i vadim canon.

Yagodinac

I da razbijemo ovu dosadu od kiše jednom galaksijom. Ili možda dve:



Snimljeno je naravno Draganovim 200/1000 i to samo 17 fotosa po 30sec. U tom kontekstu se detalji dosta dobro vide, evo 100 cropa:



Malo sam je nasvirao, jel?
Veoma smo brzo prelazili preko objekata u nameri da što više snimimo. Da sam imao triput više snimaka i rezultat bi bio bolji.

Yagodinac

Još jedna slika (ispada da spamujem, jel?) sa Suve planine iznad Niša: M57 nastala od samo 17 fotki po 30sec. Teleskop 200/1000, EQ6 Pro, EOS 20D.



Pošto je smanjivana zbog weba, evo 100 cropa:



Vidi se da smo imali pomak, tek nakon stakiranja sam se frapirao. Nema veze, bitno je da smo slikali. Idući put će biti bolje.

Ljubo

Svaka cast Yagodinac, a i taj Draganov scope ima stvarno dobro polje... I to bez koma korektora!
Koji je ISO u pitanju?

Odlicno, a za ubuduce je recept: manje objekata u toku noci, ali s više ekspozicija i produziti im trajanje. Tada ce ti okolne zvijezde dobiti pravi, originalni kolorit!
U tom smislu, da li si probao autoguiding i da li namjeravas, ili da probas par slika s duzim ekspozicijama i rucnim pracenjem (kako si najavio)?