• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nishki astronomski susreti

Started by Sekula, May 23, 2010, 12:39:57 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Da, tacno se vidi pomak, i to veliki. Pomak ka profesionalcima.

Yagodinac

Ovako, planiram ali sve to i nema nekog smisla dok montažu ne prilagodim EQ6 pro standardu. Polako... Nakon toga može vizuelno a može i autoguder (ima to da se nađe i za 300e ;D).
ISO je bio 800, da je bilo više izgoreli bi elemente prstena. Draganov 200/1000 me je stvarno oduševio pa sam krenuo da opalim što više objekata. Nadalje Dragan i ja planiramo drugačiji pristup - manje objekata i više lightova.

Ono što me kopka to je da se na 11h od M57 vidi jezgro galaksije 2MASX J18530959+3305385 za koju nigde ne mogu da nađem magnitudu. Svejedno, retko se viđa dotična spirala.

Ljubo

Provjerio sam, radi se o poznatoj spiralnoj galaksiji IC 1296: http://sr.wikipedia.org/sr-el/IC_1296
čija je magnituda 15 (fotografska)! ;)

A da si išao dužom ekspozicijom dobio bi nešto ovako: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap030516.html , u minijaturi, naravno.

Yagodinac

Hvala Ljubo, ja preko Simbad baze nikako da nađem da je to IC 1296 ili UGC 11374 itd. Svejedno, drago mi je da se vidi makar jezgro  ;D

Yagodinac

Ko je tražio po nebu M27 verovatno je makar jednom u njenom komšiluku naleteo na M71, jato koje nije ni razvejano ni globularno. Premda se klasifikuje u globularna evo slike pa procenite...



Zvezda na 4h od jata je šeste magnitude a zvezde koje čine M71 su skoro sve 11-16mag. Inače ceo klaster je magnitude 8.3 i prečnika 7 minuta.
Dole je crop 100% i resample 1:1.2, šum uopšte nije skidan. Ukupno 17x30sec, ISO1600; teleskop 200/1000. Lokacija: Suva Planina.



Što se tiče pitanja da li je klaster otvorenog ili zbijenog tipa evo priče. Do 70-ih godina se M71 nazivao otvorenim jatom ali su tada ustanovili da zvezde u centru imaju mnogo veću "metaličnost" što je ipak osobina globularnih klastera. Takođe je fotometrijski ustanovljeno prisustvo horizontalnih grana u H-R dijagramu što takođe ukazuje na globularne klastere. Danas se M71 klasifikuje u mlade i slabo kompresovane globularne klastere gde spada i M68.

Yagodinac

I slika kojom zatvaramo ciklus fotki sa Niških astronomskih susreta. M101 je velika (i tamna!) galaksija čije se jezgro samo vidi pod povoljnim osmatračkim uslovima. Za elemente spirale morate fotografisati...
U konkretnom slučaju je uzeto samo 11 fotosa po 30sec na ISO1600; u poređenju sa tako kratkim vremenom izlaganja rezultatom sam zadovoljan. Curves su prilično rastegnute u PS da bi ovako nešto izašlo.



Galaksija obeležena sa desne strane je magnitude 10.8 i površinske sjajnosti od 13.90/arcmin2. Dole je NGC5477 sa mag 14.0 i 14.70/arcmin2. Oprema isto kao i gore.
Izvinite na dosadi.
:)

gilecais

Ide to tebi Jagodinac,dobro ide.Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Hvala Gile, misliš ide Draganu i meni (on je useveravao i montirao)? Ja sam samo došao i okidao...
pozz
;D

Yagodinac

Evo još nekih fotki sa Suve planine:





Proba M13 u jpg modu, 30sec:


ogixd

Vau čiji je to zeleni pointer? Imam ga i ja ali nažalost nijkad nisam imao priliku da se ovako igram sa njim :P
Sa kojim parametrima su snimljene prve dve fotografije i sa kojim fotoaparatom? Nekako dosta ima šuma...
Inače strava M13 jpg i samo 30sec baš je super :D

Yagodinac

July 05, 2010, 10:35:58 pm #40 Last Edit: July 05, 2010, 11:01:26 pm by Yagodinac
Laser je Draganov, nije baš slab koliko se sećam. Ekspozicija je bila 15sec a isključena je bila dark-redukcija i podešen visok ISO, ostala su ta podešenja od slikanja teleskopom. Zato ima tako mnogo šuma  :-[
M13 sam ja hteo samo da probam na 200mm aperture, raspametio sam se.

cola

Super fotke ;)
Mnogo je gotivna stvar sto si uhvatio i snop :)
Za M13 sve pohvale!
Ocekujem da cu na Letenki biti tu negde pored tebe dok budes snimao, cisto da obnovim gradivo ;) :D
Ja sam se zimus igrao sa leserom. 30mW, slikao sam u nekom glupom modu npr. eksp <2-3s




SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac