• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Erupcije na Suncu

Started by Maxscope, September 09, 2005, 04:09:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Woooah................................
Juce je na Suncu bio solarni bljesak jacine cak X-17, sto ga cini petim po jacini koji je ikada vidjen.
SOHO satelit nije radio usled manevrisanja u orbiti i provere instrumenata, ali ipak na SOHO sajtu postoji fotografija bljeska koju je nacinio GOES satelit.
Ja sam bljesak na zalost propustio zbog oblaka kao i danas, ali nagovestavaju razvedravanje za sutra.
Danas je bilo jos nekoliko bljeskova od kojih je jedan bio jacine oko X-5.
Trenutno se na tom mestu u blizini limba vidi velika "pega" a tokom sledecih dana se ocekuje jos aktivnosti sa istoga mesta.
Ovu aktivnost na Suncu ne bi trebalo propustiti......


Skyw@lker

Da li ce se "osetiti" ta aktivnost na Zemlji? U smislu ometanja radio signala i sl.?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

Ili aurora vidljivih sa 45 stepeni?

sashastar

Skyw@lker svaka ovakva velika aktivnost se oseti na zemlji
moguca su ometanja radio signala,telekomunikacija........
ali u nasim krajevima barem sto se tice Balkana neverujem ili ce
biti izuzetno mala.

Djorvoz postoji mogucnost Aurore da se vidi iz nasih krajeva
samo sto je veoma retka ali ovakva aktivnost bi itekako mogla
da izazove prelepu auroru da se vidi i kod nas
samo postoji jedan problem vremenska prognoza bas nije naklonjena
da tako nesto i vidimo.

Djorvoz

Da li treba očekivati aurore iako je sunčeva aktivnost blizu minimuma? Znam da i tada ima aktivnosti ali verovatno je šansa za auroru neuporedivo manja nego za vreme maksimuma.

sashastar

Ja samo znam da aktivnost treba da bude velika

sashastar


Maxscope

Danas je bilo jos par bljeskova na Suncu, od kojih je jedan bio X-3 jacine, dok su ostali bili slabijeg intenziteta.
I dok na Suncu traje pravi "vatromet", dok je Mars sve veci i sjajniji, Venera visoko na zapadnom nebu, Saturn u bizini M 44, jesenja sazvezdja sve vislja na nebu u vecernjim satima ubrzo pracena zimskim sazvezdjima...........................vi gubite vreme polemisuci sa Teorijom o njegovim "teorijama".
C......c....c....c....c.....c....

Sich

Ljudi na spacew.com kazu da ce ova erupcije izazvati auroru kojoj je granica oko Ceske, nista juznije, ali opet vaza oko baciti na http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter