• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Počela simulacija leta na Mars

Started by zoran, June 03, 2010, 08:24:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zoran

Šestorica astronauta iz Rusije, Kine, Italije i Francuske, ušli su danas u simulator svemirske kapsule veličine od 180 metara kvadratnih, u kojem će biti zatvoreni do novembra 2011, i na taj način simulirati let do Marsa i nazad, sve sa ciljem da se ustanovi da li su ljudi u stanju da podnesu izolaciju i klaustrofobiju koje bi pratile ovu misiju.





U simulatoru ce da borave 520 dana.Za sve to vreme nece moci konzumirati alkohol ni udisati svijez vazduh, a u samom simulatoru ce morati da uzgajaju povrce.
Nadam se da ce uspjeti. :)



http://www.blic.rs/Vesti/Svet/192319/Pocela-simulacija-leta-na-Mars




CyberianIce

Ne bojim se za ja njiih.... "They will adapt" :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Da li ima u najavi kad će da se stvarno  krene na Mars  ??? Ja već nabavio odelo  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Mislis da ce odma biti i setnje po marsu?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

zoran

Quote from: Kizza on June 03, 2010, 10:58:37 pm
Da li ima u najavi kad će da se stvarno  krene na Mars  ??? Ja već nabavio odelo  ;)


Barak Obama je izjavio da vjeruje da ce oko 2030. moci da posalju ljude da orbitiraju oko Marsa i bezbedno ih vratiti na Zemlju, nakon cega ce slijediti spustanje na Mars.

r2d2

June 04, 2010, 05:15:45 am #5 Last Edit: June 04, 2010, 05:42:03 am by r2d2
Nije to prvi eksperiment potpuno zatvorenog eko-sistema (biosfera 1,2 itd).
Obicno bude problem ne bio-tehnicki sastav  nego ono sto nas inace krasi... ..."medjuljudski odnosi u kolektivu".
Ovaj put nema zena, pa se nadaju uspesnom eksperimentu.
Da ne zvucim sovinisticki samo cu da kazem da ja licno ne bih opstao da sam kojim slucajem ucesnik bas zbog tog nedostatka.
Dakle nema radijacije, nema bestezinskog stanja ali nema ni zena - krajnje monotono...
Jedna zena dva pandura ovde mora doc cenzura... :)

spadej

Jeste to veliki nedostatak ali zamislite... 500 i nesto dana bez telefona, bez racuna, bez naplata i potrazivanja, bez sefa, bez direktora, bez... SAMO ASTRONOMIJA!!! Steta sto to nema kod nas, odmah bi se prijavio.Bio bi to jedan dobar odmor i pored silnih zadataka, eksperimenata i ostalih "marsovskih" obaveza.

kocha

Pa to može još lakše da se uradi, odeš u zatvor, jedno godinu i jače :)

CyberianIce

U zatvoru te ponekad puste i u kantinu a i na svez vazduh ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

moram jos ponesto da obavim na zemlji , mozda cu se javiti za 10 godina na ovaj ili slican sledeci konkuras.
Valjda na tom Marsu nema budala.
A mozda je to oglas za snimanje novog filma u Nevadi.

vlajkoni

Ali ono što eksperimentom ovog tipa ne mogu da utvrde jeste uticaj dugog boravka van magnetnog polja Zemlje. To će pored uticaja na čitav organizam imati i značajne reperkusije na psihu astronauta.

zoran

Najveca opasnost takve izolacije je psiholoska.Jedan slican eksperiment je prekinut kad su se dva Rusa potukla i zakrvavila simulator.
Na pocetku su svi usli kao prijatelji a izasli popreko se gledajuci.

cola

Vlajkoni ima pravo...
U 0g tvoje kosti ne dobijaju dovoljno Ca, misice ne korisits dovoljno te ti zakrzljavaju, ima brdo nekih stvari koja se desava u samoj krvi. A, da psiholoski ce sigurno biti veoma interesentno kako ce se sve odigravati :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Kako se bese zove onaj ruski kosmonaut, koji je na MIR-u  proveo 300 i nesto dana? Zar nije bio u 0g okruzenju, zatvoren u "konzervu", sam, sa pogledom na domovinu koja se raspada itd.

Sergej Krikaljov se vratio ziv i zdrav na Zemlju. Mozda nije mogao da odmah potrci ali je dve godine kasnije ponovo leteo u svemir.

Ako je on mogao da bude u "samici" toliko dugo, ne vidim nikakvu prepreku da 5-6 istih takvih profesionalaca, dobro treniranih i jos bolje  motivisanih izdrze 500 i "kusur" dana. Trebalo ih je jedino "parkirati" na ISS, da eksepriment bude kompletan.