• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Počela simulacija leta na Mars

Started by zoran, June 03, 2010, 08:24:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Objektivno, tesko je ne sloziti se sa svakom tvojom napisanom recju . Dajem sebi slobodu da budem  malko  vise optimisticki nastrojen.
Potajno se nadam da problem nedovoljne kolicine potrebne enrgije (danas je zovemo raketni pogon) moze biti redefinisan i na taj nacin prevazidjen.

Danijel

Optimizam je uvijek dobrodošao :)
Međutim, pogon je samo jedna karika u nizu tog lanca koju treba riješiti prije nego stignemo do Marsa. Mada, kada bismo imali to efikasno riješeno, mnoge bi stvari postale, neću reći lakše, ali svakako jednostavnije.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

r2d2

Slazemo se da se slazemo!  :)



NShappy
Quote^^ E to je ono što pokušavam da kažem. Muvanje ljudi po Solarnom sistemu hemijskim raketama je realno koliko avionom otići u orbitu.


Cini mi se da su Ameri skoro nesto slicno uradili sa avionom  tacnije sa vojnom bespilotnom letelicom tipa raptor.

NShappy

?!? Jao ljudi, aj' da se malo pazi pre nego se nešto napiše na forumu... da ne napravimo cirkus od njega.

Raptor je najnoviji borbeni avion američke vojske. Nije bespilotna letelica. Bez pilota ne mrda nigde i nije predviđen za veće visine od bilo kog klasičnog mlaznog aviona. http://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-22_Raptor

Možda si mislio na ovo:
http://www.astronomija.co.rs/misije/2614-lansirana-tajna-svemirska-letjelica.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-37
Ali to nema veze sa letom aviona jer se lansira klasičnom raketom. A pogotovo nema veze sa letom na Mars.

r2d2

June 23, 2010, 12:14:21 am #49 Last Edit: June 23, 2010, 01:14:05 am by r2d2
Da je neozbiljno jeste, :-[ e da je cirkus malo morgen ;), probacu da ti dokazem  suprotno ....

Izvinjavam se za omasku sa imenom "raptor" ali moram da te razocaram, smisao moje poruke nije u mojoj pogresnoj upotrebi imena  vec u zacementiranom stavu kako su neke stvari neumitne, sigurne i nemoguce. Nije dobro po zdravlje.  ;)

Da je covecanstvo tako razmisljalo jos uvek bi djuskali oko neke logorske vatre , tvrdeci kako je sve propalo i izmisljeno i nema se kud  ...
Inace amerikanci su jos sedamdesetih proslog veka, dodirnuli orbitu sa prototipom vojnog  aviona. Procitao sam negde, video u nekoj  emisiji, ne secam se konkretno. Stvar jeste kompleksna i  ne moze se meriti sa odlaskom na Mars ali smatram da je korisno pogledati iz svih uglova.

"Letovi zračnim jedrilicama:

Steve Fossett vlasnik je i nebrojnih rekorda u letovima jedrilicom uključujući i najviši let. Fosset i kopilot Einar Enevoldson su 29. kolovoza 2006. godine jedrilicom uletjeli u stratosferu na visinu od 15 460 metara i tako postavili novi visinski rekord. Pošto jedrilice nemaju kabinu pod pritiskom, obojica pilota morala su nositi odijela pod tlakom slična onim astronautskim. "

Izvor  http://www.zvjezdarnica.com/?akcija=dnm&id=160

Znaci istina, nije bas orbita ali nije ni avion vec jedrilica. Zamisli se nad tim .  Bez hemiskog pogona, ili avionskog motora 15 km sa dva coveka i opremom u visinu!!

O balonima      16. Kolovoz 1960.

Prica koju svi dobro znamo:

"Satnik Joe W. Kittinger popeo se balonom do 31.300 metara, i zatim iz otvorene gondole skočio u bezdan. Pikirajući prema zemlji gotovo 13 minuta, dostigao je brzinu pada od 1.100 km na sat. Skoro je probio zvučni zid. Evo što je izjavio nakon doskoka: "Jedini put kući je ovakav skok... Izbrojivši (unatrag) do nule iskoračio sam u Svemir. Nisam osjetio nikakav šum vjetra ili boranje odjeće. Nisam imao apsolutno nikakav osjećaj ubrzanja. Padao sam gledajući prema oblacima. zatim sam se okrenuo i ugledao jeziv prizor. Bijeli balon, kako nestaje u crnini neba..."

Izvor: http://www.baloni.hr/_pocetna4.php?balon=5 ,  narvno postoje brojni clanci o ovom dogadjaju na samom AM-u.

Bez raketnog motora  covek se popeo 31 kilometar i video  kosmos.  
Opet to nema nikakve direktne veze sa letom na Mars (prakticno) ali je korisno ako se razmislja o mogucnostima ili nemogucnostima, raketama, avionima i orbitama, jer posle stratosfere sve je lakse poslati ka Marsu u teoriji barem.

Elem
Quote^^ E to je ono što pokušavam da kažem. Muvanje ljudi po Solarnom sistemu hemijskim raketama je realno koliko avionom otići u orbitu.

NShappy


spadej

Verujem da ste procitali clanak M.Tumpica u AM-u, o projektu Pan-STARRS. Ni on nema veze sa letom na Mars ali ima sa naglim tehnoloskim "probojima" i inovacijama. Nije bas cisto naucni projekat, umesana je i americka vojska, ali... Mozete li zamisliti sta ce sve biti napravljeno kad jednog dana sve snage budu usmerene ka istom cilju?   

vlajkoni

Quote from: r2d2 on June 23, 2010, 12:14:21 am
Bez raketnog motora  covek se popeo 31 kilometar i video  kosmos. 


Ja bez raketnog motora i bez da se penjem uspevam da vidim kosmos pa pretpostavljam da to i nije naročito teško. :) :) :)

vlajkoni

Quote from: spadej on June 23, 2010, 10:14:27 am
Mozete li zamisliti sta ce sve biti napravljeno kad jednog dana sve snage budu usmerene ka istom cilju?   


Možda ovako nešto:
http://www.niac.usra.edu/files/studies/final_report/4Landis.pdf

r2d2

June 24, 2010, 08:42:58 am #54 Last Edit: June 24, 2010, 09:13:20 am by r2d2
NShappy
QuoteUf!  :(

Stekao sam utisak da si ostavio samo  potpis.


QuoteJa bez raketnog motora i bez da se penjem uspevam da vidim kosmos pa pretpostavljam da to i nije naročito teško.


U sred dana? Mora da je evolucija ubrzno napredovala u tvom slucaju  pa si prosirio sopstveni opseg  vidljivog dela spektra.  :)

Veoma zanimljiva primena lasera i jedra. Jednostavno ali mocno a brzina od  30 000 km/sek nije za bacanje. Samo pitam se da li vec postoje takvi specificni materijali za tu vrstu jedra, i sta se radi u slucaju solarne oluje...  .. a ujedno uspesan japanski eksperiment sa razvijanjem jedra je za mene dobio na vecoj vaznosti.

Svemirski-energetsko- ekolosko gledano genijalan  nacin putovanja barem do Marsa.

vlajkoni

Quote from: r2d2 on June 24, 2010, 08:42:58 am
U sred dana? Mora da je evolucija ubrzno napredovala u tvom slucaju  pa si prosirio sopstveni opseg  vidljivog dela spektra.  :)


Pa zar kosmos ne čini sva materija i energija (samim tim i naša planetica)...što bi morao da idem negde da "vidim kosmos" - vidim ga svuda oko sebe. ;)

Quote from: r2d2 on June 24, 2010, 08:42:58 am
Veoma zanimljiva primena lasera i jedra. Jednostavno ali mocno a brzina od  30 000 km/sek nije za bacanje. Samo pitam se da li vec postoje takvi specificni materijali za tu vrstu jedra, i sta se radi u slucaju solarne oluje...  .. a ujedno uspesan japanski eksperiment sa razvijanjem jedra je za mene dobio na vecoj vaznosti.

Svemirski-energetsko- ekolosko gledano genijalan  nacin putovanja barem do Marsa.



Barem?! Opisani propulzioni sistem je radio "NASAInstitute for Advanced Concepts" u okviru projekta "NASA Breakthrough Propulsion Physics Program". Od svih predloženih projekta počevši od nuklearne preko fuzione pa do propulzije zasnovane na antimateriji ocenjen kao najrealniji i jedni koji bi mogao da bude razvijen korišćenjem današnje tehnologije ukoliko bi se dovoljno uložilo. Takođe i jedini je koji ne zahteva nošenje reaktivne mase sa sobom, što za ostale napredne modele koje sam naveo predstavlja ogroman problem. Nažalost "NASAInstitute for Advanced Concepts" je prestao sa radom 2007. godine.
Interesantan zaključak:

Dielectric sails turn interstellar fly-by missions from science-fiction to technology
> near-term laser-pushed sails will allow outer-planet and Kuiper-belt missions in months or years,
not decades
> farther-term laser-pushed sails will allow interstellar flyby missions with mission times of decades,
not centuries
> Millimeter-wave technology has been identified that may allow high-acceleration
demonstration sails using existing equipment
> wavelength is too high for fast interstellar mission, but possibility of asteroid mission with travel time of
few weeks
> provides a possible stepping stone to beamed-sail technology

Kao i sledeći proračun:
"This mission requires the propulsion system to enable a fly-by mission to reach the nearest star, Alpha Centauri, in no more than 44 years, including the acceleration time."




bear

Quote from: r2d2 on June 23, 2010, 12:14:21 am
Da je covecanstvo tako razmisljalo jos uvek bi djuskali oko neke logorske vatre , tvrdeci kako je sve propalo i izmisljeno i nema se kud  ...


Naprotiv. Sustina jeste upravo da je neophodan razvoj fundamentalno novih tehnologija, jer su ogranicenja postojecih/trenutno upotrebljavanih tolika da cine upotrebu skoro pa besmislenom. Moze se preko okeana i u kajaku, ali to nije tehnologija za prekookeanske rute.

vlajkoni

Quote from: bear on June 24, 2010, 07:46:09 pm
Sustina jeste upravo da je neophodan razvoj fundamentalno novih tehnologija, jer su ogranicenja postojecih/trenutno upotrebljavanih tolika da cine upotrebu skoro pa besmislenom. Moze se preko okeana i u kajaku, ali to nije tehnologija za prekookeanske rute.



Apsolutno se slažem. Jednostavno sadašnji propulzioni sistemi su dali svoj maksimum potreban je sledeći korak. Mislim da je Obamina administracija u potpunosti u pravu kada je otkazala Constellation Program. Preskup projekat - da je lova usmerena u nekom drugom pravcu možda bi već danas imali nešto opipljivije.

r2d2

June 28, 2010, 06:09:28 am #58 Last Edit: June 28, 2010, 06:17:00 am by r2d2
Quote
"This mission requires the propulsion system to enable a fly-by mission to reach the nearest star, Alpha Centauri, in no more than 44 years, including the acceleration time."


Jest, jest tako nekako, pozdravljam podrzavam i tako to...

Samo nesto se ovde grdno ne slaze sto se tice proracuna. 1/10 od c prosecne brzine laserskog jedrenjaka  i 4,3 svetlosne godine udaljenosti je ok ako je brzina konstantna ali sa ubrzanjem ide malko drugacije barem mi se cini. Mozda je malko prterana brojka od 44 godine...

Naravno, nebitno je u odnosu na smisao, nego samo onako uzgred kazem.


NShappy

Iz dela texta koji si citirao se vidi koliko su tekstovi koji obećavaju skora čuda u putovanjima kroz svemir neozbiljni. U stvari, veoma je teško profiltrirati ozbiljne od fikcije. Taj neki brod bi kao prvo, dugo, dugo morao da ubrzava da uopšte dostigne 10% od C. Drugi problem je kako bi taj brod kočio?!? Koja bi bila korist od fly-by misije kroz sistem koji ne poznajemo i u kojem ne znamo šta da tražimo?!?

U današnje vreme naučnotehnoloških čuda i strašno brzog razvoja nauke i tehnike, pojedinci ne mogu da razlikuju naučnu realnost od fikcije. Za to su dobrim delom zaslužni i mediji. Zbog toga i postoje ovako oprečna mišljenja u ovoj temi.