• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Colina posmatranja

Started by cola, June 08, 2010, 11:43:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Sa novim teleskopom se uveliko radi.
Uhvatio sam nekoliko veceri za redom.
Jurio sam po planetama, sjajnijim M-ovima, dvojnim zvezdama.
Sinoc je bilo veoma lepo nebo, bio sam suvise optimistican kada sam hteo da uhvatim i dabl klaster :)
Generalno sam zadovoljan ali imam nekoliko primedbi pre svega na NEQ3, poklopac koji ide na polarni trazilac, cesto se mnogo klima, bojim se da mi nesklizne :/. Fino podesavanje na DEC je mnogo lakse nego na RA. Rade samo kada su tu kocnice :/. Montaza se fino bori sa tubusom, ima podrhtavanja kad se fokusira ali je ok.
Sto se tice samog posmatranja, od planeta Venera, Mars, Saturn (najbolji utisak, pogotovo jer je najvisi, prsteni se dobro vide). Od DSO-a je bilo svega nekoliko. Najvise me je obradovao M5, posto njega nesto redje vidjam. Na 10mm sa 2X barlow se idalje lepo vidi. Jedna velika siva mrlja :). Moracu da ostanem nesto duze na posmatranju (zavrsavam dosta rano, do 12h, jer imam skolu :/ ) Za vikend cu to valjda lepo moci :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Bilo bi lepo da vidimo recenziju na forumu (a možda i članak) o kombinaciji BD150 + NEQ3.

Laci

Najzad da nas obraduje jedno teleskopsko posmatranje :). Samo budi strpljiv i uporan i trudi se da ti oči budu zaklonjene od okolne rasvete (adaptacija vida). I obavezno da si pogledao M13 :D. Videćeš veličanstven prizor u kome sam i ja pre dve noći zaista uživao. Vedro ;)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

Hocu da napisem, samo da me prodje ova skola :)
Cim mi se zavrse obaveze, idem(o) negde van grada, pa da se isposmatram(o)... :)
A uskoro se nadam da cu poceti i nesto ozbiljnije da radim sa ovim teleskopom :)
Vedro ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com