• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hejl Bopova kometa

Started by vlada83, June 10, 2010, 03:03:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlada83

Veliki pozdrav svim ucesnicima foruma.Ovo je moje prvo ucestvovanje na ovakvom tipu foruma pa se nadam da je pitanje postavljeno na pravom mestu.Zanima me da li je to sto smo imali priliku da gledamo na nocnom nebu i to duze vreme pre jedno desetak godina 97 ili 99 nisam bas siguran, bila Hejl Bopova kometa.Ja se secam iako sam bio samo klinac tada da je kometa bila po svojoj pojavi ogromna i osvetljavala je nocno nebo ali nisam siguran vremena tj. godine kada se kometa pojavila.Svaka info je dobrodosla.Unapred zahvaljujem

mravic

Ja je na žalost, iz ni meni znanih razloga tada nisam video, ali jeste bila otprilike tada. Ima tu na forumu i onih koji su je slikali tako da ćete odgovor ubrzo dobiti.
Dobrodošli...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: vlada83 on June 10, 2010, 03:03:26 pm
Veliki pozdrav svim ucesnicima foruma.Ovo je moje prvo ucestvovanje na ovakvom tipu foruma pa se nadam da je pitanje postavljeno na pravom mestu.Zanima me da li je to sto smo imali priliku da gledamo na nocnom nebu i to duze vreme pre jedno desetak godina 97 ili 99 nisam bas siguran, bila Hejl Bopova kometa.Ja se secam iako sam bio samo klinac tada da je kometa bila po svojoj pojavi ogromna i osvetljavala je nocno nebo ali nisam siguran vremena tj. godine kada se kometa pojavila.Svaka info je dobrodosla.Unapred zahvaljujem


Hale-Bopp, 100% Ja je se secam, ja sam je gledao kad sam isao 6-ti razred osnovne. Kod mene se mogla videti i pre no sto Sunce zadje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlada83

Hvala na odgovorima,znaci ipak je to bila Hejl Bopova kometa te 97 godine.Relativno blizu Zemlje je prosla dok ovako na slici ne izgleda ni priblizno veliko u stvarnosti je izgledala zastrasujuce sa nekim cudnim sjajem i velikim repom.Secam se izgledalo je totalno nestvarno gledati tu pojavu na nocnom nebu.Pozdrav

Yagodinac

Sećam se da je dotična kometa negde u zenitu, oko Lire ili Labuda, izgledala zastrašujuće jasno. Nisam se tad setio da iskoristim Zenit.
Svaka čast Danijele, ove komete su vrh - naročito ona sa refleksijom u vodi!

Danijel

Eh, tada nije bilo DSLR fotića nego dobra stara Praktica MTL3 i film Orwo NP27 ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT