• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Antares, M4 i M107

Started by Laci, June 10, 2010, 04:59:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Sezona vedrog neba je počela a sa njom i češća posmatranja njegovih najlepših dragulja. Sinoć, 09.06.2010., na mom noćnom proputovanju su se našle jedna zvezda i dva Mesijerova objekta.

Oko 23:00(LT) sam postavio teleskop Njutn GSO 150/750 na mesto posmatranja u svom dvorištu u Zrenjaninu radi temperaturne stabilizacije. Zatim sam u 23:35(LT) ocenio transparenciju 4/5 i seeing 3/5. Na jugu je sazvežđje Škorpije prelazilo lokalni meridijan a mene je privukao sjaj zvezde, crvenog super džina, Antaresa. Pošto mi je lokacija bila ne povoljna za posmatranje objekta na 20-tak stepeni visine, zbog opstrukcije vidnog polja granama drveća na ulici, morao sam opremu povući što više ka severnom delu dvorišta ne bi li dobio bar koji stepen niže ka jugu. Naravno, usledilo je i prilagođavanje teleskopa po visini što je opet zahtevalo novu proveru kolimacije ::)...

No, posle desetak minuta fizikalisanja i provera, najzad sam započeo sa posmatranjem. Osrednji seeing nije dozvoljavao korišćenje velikog povećanja pa sam se odlučio za okular 15mm UWA i nisam pogrešio. Poznati spajkovi od njutna su se širili kao četvorokraki kraci od svetlo crveno blještave zvezde. Samu zvezdu je činila borba ove divne nijanse crvene i prigušenije zelene. Kasnije sam pročitao da ta zelena potiče od dvojne zvezde koju nisam uspeo u ovim okolnostima da razdvojim. Naravno, cilj posmatranja Škorpije mi je u stvari bilo globularno jato M4 koje se nalazilo u povoljnom položaju za posmatranje par stepeni zapadnije od Antaresa. Na trenutak sam skoro odustao od njegovog posmatranja jer je jedna grana krošnje drveta zaklanjala pogled pa sam morao da se strpim oko pola sata - sat da se Škorpija pomeri više ka zapadu. Usledila je promena plana i usmerio sam tražioc teleskopa ka severu i zvezdi Zeta Zmijonošca kako bi star hopovanjem u okularu 32mm stigao do takođe globularnog jata M107. Njegovo posmatranje sam započeo u 0:30(LT) menjajuci okulare 15mm UWA i 6mm UWA uz kombinovanje sa filterom UHC-S. Okular 15mm je pokazivao dosta tamni oblačak stopljenih zvezda a UHC-S je dodatno povećao oštrinu njegove kružne konture. U okularu 6mm + UHC-S su se pokazale četiri zvezdice u obliku krsta sa jezgrom od M107 u sredini. Nakon provere u StarCalc-u sam ustanovio da je sjaj jedne od tih zvezda 12m a visina joj je bila svega 30-tak stepeni iznad horizonta :D! U 0:57(LT) je M4 najzad bio u najpovoljnijem položaju na visini od oko 17 stepeni iznad horizonta. U okularu 15mm se pokazala kao poveći oblak sastavljen od grupa zvezda koje se nisu pojedinačno razaznavale. Kombinovanjem okulara 6mm + UHC-S i zaklanjanjem fokusera rukom kako bih što bolje adaptirao oko na mrak dobio sam, nakon par minuta posmatranja, pojedine svetlucajuće zvezdice jezgra :). Posmatranje M4 sam okončao u 1:20(LT).

U ovom periodu godine, javljaju se čitavi rojevi komaraca koji potpuno ometaju posmatranje pa sam se snašao sa tankim HTZ platnenim rukavicama i dodatnom majicom sa kratkim rukavima kojom sam zaklonio otkrivene delove glave. Jeste da više greje ali definitivno manje ujeda ;D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Laci

Quote from: kruska on June 10, 2010, 08:21:47 pm
a de su slike?



Ovo je izveštaj o posmatranju a ne o fotografisanju objekata ako si mislio na fotografije Antaresa, M4 i M107 :).
A ako si mislio na neku ilustraciju teksta, onda bi ova mogla biti odgovarajuća:



Komarci ko' rode ;D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Urnisali su me malopre za vreme posmatranja :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Da malo proširim ovu temu, 11.06.2010 počevši od 01:15(LT) sam posmatrao globularno jato M92 visoko u zenitu, u blizini njegove kulminacije. Transparencija 3/5, seeing 3/5. Okulari Super Plosl 32mm i 6mm UWA i Baaderov UHC-S filter.

Teleskop postavljen na vrh zamišljenog jednakostraničnog trougla sa stranicama dužine rastojanja Herkulovog ramena (vizuelni trio Ro Her, Pi Her i 69 Her) i Eta Her sve sa tražiocem 6X30. U okularu 32mm se prikazuje sjajno globularno jato. u okularu 6mm + UHC-S, malo, kružnog oblika, vrlo sjajno jezgro stopljenih zvezda koje iskaču u smeru posmatranja stvarajući gotovo utisak reljefa. Zvezdani halo gotovo dva puta većeg prečnika iz koga kao iglice iskaču zvezdice i to bez nekog posebnog naprezanja adaptacije vida. 4 i vise krakova (grana) zvezda sjaja onih u halou od kojih je najizraženiji onaj što se pruža ka severu. Posmatranje M92 završeno oko 2:00(LT). Locirano i globularno jato NGC6229 na nekih 6 stepeni severo-zapadno. Dosta sjajno u okularu 32mm. No, tu se uočava i još jedan slični sjajni objekt u istom vidnom polju! Ovo je bilo na blic pa ću ponovo posmatrati ove objekte :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Bravo za izveštaje, zaista lepo i precizno opisano. Ovih dana sam intenzivno slikao i neke stvari koje si ti opisivao i potpuno se slažem sa opisima :-)
Sem toga imam brdo materijala koji ću obrađivati kad naiđe isti onakav jednomesečni ciklon kao do prošle nedelje.

Laci

Hvala za komplimente :), svi ćemo se obradovati tvojim fotkama :).
Ne bi bilo loše malo osveženje ali ako može bez velikih oluja. Puno tražim ;)?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Pakleno visoka temperatura u gradu znatno opadne posle ponoći pa dobijemo mali predah. Danas, 15.06.2010. posle ponoći, nebo se razvedrilo i dalo svoj maksimum: transparencija 3/5, seeing 3/5. Postavio sam svoj Njutn teleskop napolju da se prilagodi spoljnjoj temperaturi u 1:10(LT). Cilj mi je bio da malo pobliže osmotrim globularno jato NGC6229. Koristio sam okulare 32mm Super Plosl, 15 i 6mm UWA i filter UHC-S.

Posmatranje započeto u 1:45(LT) ali su se oblaci sa zapada ubrzano nagomilali i omeli me sve do 2:11(LT). Vizuelna orijentacija Eta Her, u tražioci 6X30 Sigma Her, pomeranje za jedno vidno polje na severo-istok i uočavanje 52 Her. U vidnom polju okulara 32mm dve bliske zvezde na severu i uocljiv tamniji oblačak u njihovom društvu - NGC6229. Osmotreno sa okularima 15mm i 6mm, daje najbolju sliku sa 6mm + UHC-S kao malo okruglo svetlo jezgro bez razdvajanja pojedinih zvezda. Kada se pažljivo osmotri, uz brižljivu adaptaciju vida, na trenutke se naziru obrisi stopljenih zvezda i nekolicina zvezda u halou duplo većeg prečnika od samog jezgra. Posmatranje završeno u 3:06(LT) kada je već uveliko kretalo da sviće.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70