• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prostorvreme je mastarija

Started by iizuzetan, June 20, 2010, 10:04:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iizuzetan

June 20, 2010, 10:04:50 am Last Edit: June 20, 2010, 10:55:40 am by iizuzetan
Prema vecini naucnika prostor je nastao neposredno nakon velikog praska. Svako sa malo zdravim razumom shvata da je to glupost. Ako je tacno da je prostor nastao u sledecem trenutku nakon velikog praska to znaci da materija stvara prostor. Ako je tako znaci ako materije nema onda nema ni prostora? Medjutim ako izvucemo materiju iz prostora svima je jasno da prostor i dalje postoji. Prema tome sledi da materija ne uslovljava postojanje prostora. Dalje sledi, ako je u velikom prasku nastala materija ne znaci da je tad nastao i prostor jer materija ne uslovljava prostor.

Sa druge strane ako je u sledecem trenutku velikog praska nastao i prostor postavlja se pitanje da li je prostor odma dobio svoju beskonacnost u svim pravcima ili je "rastao" od nule ka toj beskonacnosti. Ako je odma dobio svoju beskonacnost onda se postavlja pitanje zasto je dobio svoju beskonacnost, kako je dobio svoju beskonacnost... Ako je ipak krenuo da raste do beskonacnosti od nule onda prostor i nije beskonacan jer u trenucima u pocetku je imao svoju konacnost. A po meni sve sto ima u bilo kom trenutku konacnost nikad ne moze dobiti beskonacnu dimenziju. E sad ako je prostor nastao neposredno u sledecem trenutku vremena od trenutka velikog praska znaci da je on ipak poceo da raste od nule. Ako je to tako onda prostor nije beskonacan u svim pravcima, zapravo nije beskonacan u ni jednom pravcu. Ako nije beskonacan u ni jednom pravcu a poceo je da raste od nule u svim pravcima onda je prostor u stvari jedan balon. E sad ako je prostor balon onda se materija nalazi unutar tog prostornog balona.

Ako je materija unutar tog prostornog balona sa jedna strane se postavlja pitanje sta se nalazi izvan tog balona??? Ako izvan tog prostornog balona nema prostor onda sta moze biti??? Sa druge strane se postavlja jos jedno pitanje a to je ako je u sledecem trenutku vremena nakon velikog praska nastao prostor i poceo da raste od nule a materija je danas unutar tog vremenskog balona onda to znaci da je materija nastala tik u sledecem trenutku u udnosu na vreme kad je nastao prostor jer u suprotno materija ne moze biti unutar prostornog balona vec i izvan. E sad ako je materija nastala nakon nastajanja prostora onda materija ne moze da uslovljava nastajanje prostora. Ako pak materija ne uslovljava nastajanje prostora onda prostor i nije nastao u sledecem trenutku velikog praska. Jer ako je prostor nastao u sledecem trenutku velikog praska onda postoji materija i izvan prostora.

Ako su pak i prostor i materija nastali u istom trenutku tik u sledecem trenutku velikog praska onda se i na obodu prostornog balona nalazi materija sto znaci da materija ne uslovljava nastajanje prostora jer su "jednako stari". Ako se materija nalazi i unutar ali i po povrsini prosotrnog balona onda i materija "dodiruje" ono sto je izvan prostorora !!!!!!!!! Ako materija dodiruje ono sto je izvan prostora onda najsitniji deo materije u stvari nema prostor!!! Jer ako najsitniji delic materije zauzima neki prostor onda prostor znaci ipak obgrlati svaku materiju a to drugim recima znaci da je ipak sva materija unutar prostornog balona !! A to opet znaci ili je najsitniji deo materije bezprostoran ili je ipak prostor nastao pre materije jer obe tvrdnje jedna drugu iskljucuju. Ako je prostor ipak stariji onda sledi ono gore da je ipak prostor nesto sto je starije od materije a ako je stariji onda nema ni razloga da je nastao u vreme velikog praska vec nista ne sprecava prostor da psotoji i pre velikog praska.

E sad postavlja se pitanje ako je sve nastalo u sledecim trenucima velikog praska onda se postavlja pitanje kad je nastalo i vreme. Po onom sve gore sto sam pisao vidi se da je vreme starije i od prostora i od materije. Medjutim zapravo vreme nastaje u jednom trenutku kad je poceo veliki prasak. E sad ako je vreme starije od prostora onda vreme obitava makar i jedan trenutak izvan prosotra !!! A ako vreme obitava i jedan trenutak izvan prostornog balona onda i to sto je izvan povrsine vremenskog balona je PROSTOR jer vreme i prostor prema ajstajnu je nedeljivo i ne moze da egzistira jedno bez drugo! Ovo znaci da teorija da je prostor nastao trenutak nakon velikog praska je neodrzivo!!

Ako je prostor i vreme nastalo u istom trenutku onda velikog praska zapravo nije ni bilo jer nije bio veliki prasak vec obican prasak iz koga je nastala samo materija a ne i vreme i prosotr - prosotrvreme. Znaci ili je u istom trenutku vremena nastao i prostor i vreme i materija ili velikog praska i nema. Ako je u istom trenutku nastalo i materija i vreme i prostor onda se vracamo na ono gore da je materija i po obodu prostora sto opet dovodi do toga da najsitnija materija je bezprostorna. Medjutim posto mi ipak vidimo da materija jeste prostorna onda sve pada u vodu.

kocha


Ljubo

Iizuzetan,

Čistim filozofiranjem teško da možeš doći do odgovora na tvoja pitanja...
Ako izuzmemo teoretičare (koje neki na forumu stavljaju na prvo mjesto), treba da znaš da je većina stvari u kosmologiji postavljena na temelju opserviranih činjenica - kao što su: širenje svemira, mikrotalasno pozadinsko zračenje, crne rupe, GRB, ...). Jeste da su ove kategorije u većini slučajeva prvo teorijski naslućivane, ali jedino posmatranjem im možemo dati stvarno značenje.

QuoteAko je prostor ipak stariji onda sledi ono gore da je ipak prostor nesto sto je starije od materije a ako je stariji onda nema ni razloga da je nastao u vreme velikog praska vec nista ne sprecava prostor da psotoji i pre velikog praska.

E sad postavlja se pitanje ako je sve nastalo u sledecim trenucima velikog praska onda se postavlja pitanje kad je nastalo i vreme. Po onom sve gore sto sam pisao vidi se da je vreme starije i od prostora i od materije. Medjutim zapravo vreme nastaje u jednom trenutku kad je poceo veliki prasak. E sad ako je vreme starije od prostora onda vreme obitava makar i jedan trenutak izvan prosotra !!!


U relativističkoj fizici definiše se dogadjaj kao skup tri prostorne i jedne vremenske koordinate. Ove 4 koordinate su neodvojive, a to što ti uzimaš granične slučajeve ne znači da ih možeš posmatrati odvojeno.

Čak ni materija ne postoji odvojeno od prostora (dokaz će biti neumitno otkriće Higgsovog bozona). Potrebno je na prvom mjestu u glavi razbiti iluziju da su prostor i vrijeme na početku imali karakteristike kakvim ih danas vidimo!! Dokaz za to su upravo strijele vremena - jer da je vrijeme moguće klasično determinisati, pa onda to primijeniti na svemir u ranoj evoluciji, onda one ne bi ni postojale!!!

Slično važi i za granicu vidljivog svemira - ne samo da prostor i vrijeme ni tamo najvjerovatnije nemaju karakteristike našeg lokalnog prostor-vremena, već vjerovatno i odredjeni zakoni fizike moraju se povinovati tim okolnostima. Teorija superstruna naslućuje rješenja u tom smislu (odlivanje materije-energije u više dimenzije), ali treba još vremena da se to dokaže.

QuoteMedjutim ako izvucemo materiju iz prostora svima je jasno da prostor i dalje postoji.


Nemoguće je izvući svu materiju iz prostora, jer tamna energija i dalje je vezana za prostor. Takodje, ne postoji mogućnost da se iz prostora stoprocentno izvuče svaki djelić materije (osim teorijski, ali i tada ostaje kvantna fluktuacija prostor-polja, odnosno "tamna" energija).

QuoteAko pak materija ne uslovljava nastajanje prostora onda prostor i nije nastao u sledecem trenutku velikog praska.


Prostor koji mi vidimo nastao je poslije Velikog praska, a materija je osvajala, i dan danas osvaja prostor u nezaustavljivom širenju!! Dakle, materija i prostor su, za naše lokalne uslove, neodvojive kategorije, slično kao i prostor-vrijeme.

Vidim da si bez potrebe dodao neke detalje, koji su te opet udaljili od ispravnog puta. Tvrdnja da Velikog praska nije bilo jednostavno ne drži vodu, i s naučne tačke gledišta NIJE TAČNA. Jedino ako se ne zoveš Halton Arp, pa ne vjeruješ da crveni pomak (jedno od osnovnih fizičkih načela u kosmologiji) ne važi svuda u prostoru. Ali, tada bi bio izolovan u malecku grupu ljudi koji ne vjeruju u ono što većina drugih vidi...

Još jednom: Prostor, vrijeme, a naročito materija nije imala (niti će ikada imati takve) karakteristike kao pri Velikom prasku!!! Nemoj zaboraviti da, prema Ajnštajnu prostor mijenja osobine u blizini velike mase.... A zamisli koliko je izmijenjeno stanje prostora u prisustvu super-superguste "mase" - to jest energije iz koje je nastao materijalni svijet!?!!! Iz ove energije, u širenju koje i danas traje, prožimaju se: materija, prostor i vrijeme!

iizuzetan

June 20, 2010, 11:32:49 am #3 Last Edit: June 20, 2010, 11:51:21 am by iizuzetan
Znaci ti tvrdis da je sva materija unutar prostora posto kazes da materija "juri" da ispuni prostor?? Ako je tako onad je znaci prostor stariji od materije a ako je stariji onda prostor moze da postoji i bez materije. A ako prostor moze da postoji i bez materije onda smo razbili trojstvo materija vremena i prostora da su nedeljivi!!!!! Znaci ako je materija "mladja" od prostora znaci da nije velikom prasku nastao iprostor i vreme i materija vec je materija nastala u sledecem delicu vremena nakom velikog praska a ako je materija nastala nakon onda gravitacije nije ni bilo u trenutku velikog praska i prostorvreme nije ni bio zakrivljeno u jednu singularnu tacku jer nema sta da ga krivi.

Znaci ako je bilo velikog praska onda su u istom trenutku nastali i materija i vreme i prostor. Znaci nemoguce je da materija nastaje u sledecem trenutku nakon velikog praska. A ako je materija nastala u istom trenutku kad i vreme i prostor onda je materija po obodu vremeprostora. A ako je materija po obodu onda najsitniji delici materije su bezprostorni. Ako su prostorni onda prostor je stariji od materije jer obgrlati najsitniju materiju. Znaci jedno drugo iskljucuje i potire. Ipak mislim da prostor postoji oduvek a sa njim zasto da ne i vreme jer njih nista ne sprecava da postoje oduvek

Ajde na primer neka mi neko odgovori na pitanje sta sprecava prostor i vreme da postoje oduvek? Znaci ajde da na primer zaboravimo veliki prasak na trenutak i da vidimo sta sprecava na primer prostor da postoji oduvek? Zasto na primer vreme mora da bude povezano sa prostorom? Ja cak mislim da je prostor i stariji od vremena jer ne vidim razlog zasto ne postojanje vremena bi sprecilo da postoji prostor?

Meni je nemoguce da zamislim ne postojanje prostora a vrlo mi je lako da zamislim ne postojanje vremena a jos lakse ne postojanje materije.

Ljubo

June 20, 2010, 11:51:01 am #4 Last Edit: June 20, 2010, 12:01:30 pm by Ljubo
Prostor je, prema relativističkoj fizici, dio dogadjaja, a predstavlja se pomoću tri koordinate. Sve što se dešava vidimo u opserviranom prostor-vremenu. Ono što izgleda ti podrazumijevaš pod prostorom je i ona kategorija izvan dogadjaja. Ali, moram te podsjetiti da izvan događaja više nisi u našem svemiru! I sam si zaključio da je naš svemir poput balona koji se naduvava, pa je logično da pod prostorom podrazumijevamo ono što možemo izmjeriti - a to je u granicama opservabilnog svemira!!

QuoteZnaci ako je materija "mladja" od prostora znaci da nije velikom prasku nastao iprostor i vreme i materija vec je materija nastala u sledecem delicu vremena nakom velikog praska a ako je materija nastala nakon onda gravitacije nije ni bilo u trenutku velikog praska i prostor nije ni bio zakrivljen jer nema sta da ga krivi.


Ovdje možeš da naslućuješ štagod ti drago, jer, kao što i sam vidiš, materija, prostor i vrijeme nisu u početnim trenucima imali ove karakteristike koje imamo u našem, današnjem, lokalnom prostor-vremenu.
Ipak, lako je naslutiti da se ta energija usljed širenja hladila, pa iz nje nastajale mikročestice, kasnije i atomi iz kojih je gradjen fizički svijet. Dakle, sve se to dešava u širenju - logično, jer da je suprotno, ova energija se ne bi hladila i ničeg ne bi sem nje danas bilo.

Ljubo

QuoteIpak mislim da prostor postoji oduvek a sa njim zasto da ne i vreme jer njih nista ne sprecava da postoje oduvek


Jesi li jako siguran u ovo zadnje??? Pokušaj da predješ horizont događaja.... Otvoriće ti se novi vidici!!!

Literatura za početak:
Stiven Hoking: "Kratka povest vremena"

Predrag

QuoteTeorija zar ne!


Da li si mislio na onog "mudrog" lika koji s vremena na vreme ovde navraćao i nudio nam objašnjenja za koje ni naučni svet nije još čuo i otkrio, ali on jeste?! ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kocha

Da, na njega sam mislio, bas mi je falio...

sale11472

He he higijena foruma je definitivno oslabila ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni


r2d2

June 20, 2010, 09:27:16 pm #10 Last Edit: June 20, 2010, 09:42:04 pm by r2d2
QuoteMedjutim ako izvucemo materiju iz prostora svima je jasno da prostor i dalje postoji. Prema tome sledi da materija ne uslovljava postojanje prostora


Pa lepo rece Ljuba malko ti fali elementarne fizike, kvantne mehanike i kosmologije.
 E=mc^2

Energija i materija uslovno receno su razlicite strane medalje. Ako "izvuces" materiju ne mozes "izvuci" i energiju jer ne mozes postici apsolutnu nulu (idealni vakum). Sam start i pocetna koncepcija su olako izgradjeni na pogresnim osnovama. Prema tome sledi da ostatak izlaganja ne uslovljava nuznu tacnost, naprotiv...

QuoteZnaci ako je bilo velikog praska onda su u istom trenutku nastali i materija i vreme i prostor. Znaci nemoguce je da materija nastaje u sledecem trenutku nakon velikog praska.


Malo se informisi o velikom prasku, inflaciji, asimetricnosti materije- antimaterije itd itd... videces da su stvari dosta zanimljivije i komplikovanije od tvog if - then nacina razmisljanja...

QuoteMeni je nemoguce da zamislim ne postojanje prostora a vrlo mi je lako da zamislim ne postojanje vremena a jos lakse ne postojanje materije.


Objasni kako ti to lako  zamisljas ne postojanje vremena? Na bilo kakavom primeru, ma kako banalnom ....   Zivo me zanima....

CyberianIce

Sto bi Hawking rekao "filosof nauke", a?

Quote
e=mc2

Ko god ne veruje u ovaj ekvivalent, nek uputa nesretne Japance sa Hirosime da vidimo bas sta oni misle o tome.

Quote
Znaci ako je bilo velikog praska onda su u istom trenutku nastali i materija i vreme i prostor. Znaci nemoguce je da materija nastaje u sledecem trenutku nakon velikog praska.


Cini mi se da je sve to (materija i prostorvreme) nastalo ko zna kako i kada, ali je pocelo sa sirenjem u trenutku posle velikog praska.
Zamisli to na sledeci nacin: Imas neku jednacinu primera E=const/sqrt(t) Znaci t je ispod korena i ispod razlomacke crta (vreme u trenutku velikog praska) Ovo nema resenja u skupu realnih brojeva u intervalu kada je t manje od 0, isto tako nema resenja kada je t jednako 0. Nema nista pre velikog praska i nema samog momenta velikog praska koji mozemo definisati zakonima fizike, ima samo od onoga trenutka posle velikog praska pa do danas, o tome govori fizika... Sta se izdesavalo pre toga i u samom momentu velikog praska, "ko" je, "zasto" i "kako" inicirao sav taj dogadjaj verovatno nikad necemo znati jer to dobrano izlazi van granica naseg univerzuma, samim tim i nasih razumevanja.


Meni ovde mirisi da se prica odmotala do singularnosti i nemogucnosti da se shvati taj pojam...
Quote
Meni je nemoguce da zamislim ne postojanje prostora a vrlo mi je lako da zamislim ne postojanje vremena a jos lakse ne postojanje materije.

Ni danasnjim naucnicima nije bas najjasnije odsustvo prostorvremena pa se stoga ni ne trude mnogo da shvate i zakonima objasne nesto sto je van okvira fizickih zakona koje poznajemo, samim tim i naseg razumevanja. Znamo cega nema, a cega ima to filozofi nek nagadjaju...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

iizuzetan

Quote from: CyberianIce on June 21, 2010, 12:40:45 am.....
Cini mi se da je sve to (materija i prostorvreme) nastalo ko zna kako i kada.........


Ako ce mo tako da odgovorimo kao ti onda i nemamo prava da govorimo o velikom prasku jer nikad ga necemo razumeti po tebi. A nesto sto ne zelimo i ne mozemo razumeti je misterija i bajka kao na primer bajka da postoje vanzemaljci, duhovi, crvenkapa.... Ako je vec bajka a bajkama se naucnici ne bave ne razumem zasto se naucnici bave onda velikim praskom a ne i crvenkapom?

Ja sam pokusao logickim razmisljanjem da vidim sta je starije vreme, prostor ili materija u trenutku nastajanja jer naucnici kazu da je sve to nastalo u trenutku velikog praska a da pre toga nije nista bilo jer nije ni bilo vremena a kamo li prostora ili nedaj Boze i materije. A posto je sve nastalo u trenutku velikog praska ja sam pokusao da analiziram sve varijante i da sve varijante sta je starije uporedim sa ajnstajnovom teorijom nedeljivosti prostorvremena. Naravno mene ne zanimaju jednacine i matematika jer niti je matematika savrsen alat za objasnjenje sveobuhvatne prirode niti je egzaktna. naime matematika je lazljivica koja dozvoljava stelovanje rezultata kako nekom odgovara.

Yagodinac

Quote from: iizuzetan on June 27, 2010, 11:36:02 am

Naravno mene ne zanimaju jednacine i matematika jer niti je matematika savrsen alat za objasnjenje sveobuhvatne prirode niti je egzaktna. naime matematika je lazljivica koja dozvoljava stelovanje rezultata kako nekom odgovara.



Naravno. Samo... matematika je najegzaktnija nauka koja postoji, egzaktnija od fizike, psihologije ili medicine. Filozofiju neću ni da navedem.
Ako nešto uspeš da objasniš matematički onda si ga opisao najtačnije moguće, vovjekivjekov. Odokativno zamišljanje elemenata prostor-vremena ili velikog praska bez poznavanja matematičkih i fizičkih veličina i relacija je čisto gubljenje vremena. Zato se i nisam dosad uključivao u temu ali sad mi je baš prekardašilo  >:(
Jedina dobra stvar u tvom razmišljanju je radoznalost, to što hoćeš uopšte da znaš šta je bilo pre 14 milijardi godina.

Sasa

Quotenaime matematika je lazljivica koja dozvoljava stelovanje rezultata kako nekom odgovara.


nonsens!