• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Crescent Nebula NGC6888

Started by lajosk, June 24, 2010, 12:27:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lajosk

BlackDiamond 80/600 + komakorektor 085X Canon EOS 400D, Modifikovan, Guiding SW 70/500 + PHD + ALCCSD kamera.Mehanika NEQ6.Ekspozicija 16 x 10 minuta ISO800.
Obrada Iris + Photoshop CS4.
Malo me je mučilo praćenje ( i komarci ! ) ali sam uspeo daodradim 16 snimaka.Ovo je inače moj prvi snimak NGC 6888...

Uploaded with ImageShack.us

kocha


mravic

Slika je odlična, svaka čast samo me interesuje odaklesi snimao, tj. gde ti uspeš da odradiš po deset minuta ekspozicije na ISO 800?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

lajosk

kako odakle,iz dvorišta, bar ti znaš gde sam? PHD guiding je zakon ako dobro useveriš montažu i ako ti se posreći da nema mnogo turbulencija ,oblaka vetra itd...eto dobre fotografije . naravno obrada je posebna priča ...

mravic

Ma znam ja , ne pitam za praćenje ali ovakav mrak !!! da ne poverujem. Ja iz dvorišta mogu najviše 2 minute i to mi je već previše. Iz Neština sam mogao 5 minuta, ali sada više ne verujem da bi bilo dobro...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gilecais

Zdravo Lajose.Slika ti je zakon.Izuzetno ja lepa fotka.Svaka cast.Gile.


Yagodinac

Odlična slika, to važi za sve segmente: dobri snimci i dobra obrada. Bez greške. Raduje me da si i ti uvideo koliko je Iris ispred DSS-a!
I mene čudi kako je moglo da se izvuče 10min... Možda je Janku i meni čudno zato što koristimo f5 gde je 10min nemoguće.

mravic

Ma radio sam ja 10 minuta ali sa Golije i to na f5 ali tamo je takav mrak da ne vidis prst pred okom. Mora da je kod Lajosa na banderi senzor za gradsku rasvetu, pa kad snima samo je iskljuci.  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

lajosk

Hvala svima .....
Što se duge ekspozicije tiče, stvarno ne znam zašto nemožete ići do 10 minuta,i kod mene je ulična rasveta 25-30 metara od mesta gde obično slikam  naravno da ne slikam objekte sa te strane. Istok  i jug su mi bez nekog jačeg osveljenja pa uglavnom slikam objekte koji se tu nalaze.Konkretno NGC 6888 se nalazio baš negde blizu zenita, tako da mi ulična svetla uopšte nisu pravila problem.

Jaro

Svaka cast majstore, odlicna je.

Laci

June 25, 2010, 11:13:55 pm #11 Last Edit: June 25, 2010, 11:33:30 pm by Laci
Gore daleke nebeske vatre...
NGC6888, ovu divnu buktinju tek sad po prvi put vidim :D.
Verovatno jedna od najlepših nebeskih tvorevina koja je završila i na mom desktopu :).
Svaka čast, Lajoše 8)!

Stvarno smo srećnici što možemo da uživamo u ovakvim lepotama...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

sto se tice rasvete u okolini kuce
postoji vise tipova sijalica npr. na selu u vojvodini jos uvek imaju one obicne sijalice a i najblizi grad je 30 km daleko (od maks 50 000 stanovnika) tu realno nema LPR
ali u delu oko beograda imas novije sijalice valjda mercury i ostale tipove (prosto receno zute i bele)
zbog kojih mozes i citati knjigu  tako da na 55 sec exposure vidi se narandzasti krug na slici na ISO 800

Nisu sve rasvete iste kao i kad gledas beograd iz banovaca cini se da vidis jednu veliku sijalicu koja pokriva 30-45 stepeni neba, gomila prasine i odsjaja...
ja se nadam da ce na letenci biti puno bolje u julu bar sto se tice kishe... a za nebo se ne brinem

spadej

Quote from: kruska on June 26, 2010, 08:14:37 pm
...u delu oko beograda imas novije sijalice...

Koliko god se cinilo da su ove siljalice veliki problem postoji jos jedna kategorija koja nadmasuje sve vec pomenute. Reflektor od 200W, ili cak 500W, sa senzorom, postavljen na 2m visine i usmeren gotovo horizontalno... Jedan takav se nalazi na 50m od mene a i ima ih jos nekoliko u blizini. Postavljaju ih vlasnici privatnih kuca, bez ikakvog obzira na bilo sta i bilo koga.

Pitam se da li u nekoj noramlnoj zemlji postoji zakonska regulativa za ovako nesto? Ometanje astro aktivnosti je banalno u odnosu na zaslepljivanje i vozaca i pesaka u inace prometnoj ulici. Mozda bi trebalo uvesti "oruzne listove" za sve sijalice jace od 100W. Uz obavezni lekarski pregled.  No, ovo nije tema za LP probleme. Fotke su fantasticne.

mravic

Naravno da postoji zakon, u Hrvatskoj je donešena i presuda da komšija skine sijalicu koja je osvatljavala komšijino dvorište...Mislim da smo još jaaaako daleko od toga
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk